Duplicate content یا محتوای تکراری چیست؟

هرکسی که در حوزه بازاریابی و تولید محتوا فعالیت می‌کند می‌داند که نباید محتوای تکراری روی سایت قرار بدهد. اما مواردی از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو ممکن است محتوای تکراری به نظر برسند که ما آن ها را تکراری به حساب نیاوریم. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به معرفی مفهوم …

محتوای تکراری یا duplicate content

هرکسی که در حوزه بازاریابی و تولید محتوا فعالیت می‌کند می‌داند که نباید محتوای تکراری روی سایت قرار بدهد. اما مواردی از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو ممکن است محتوای تکراری به نظر برسند که ما آن ها را تکراری به حساب نیاوریم. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به معرفی مفهوم محتوای تکراری یا Duplicate content و این که شامل چه مواردی می‌شود می‌پردازیم. همچنین درباره موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

 

  • محتوای تکراری یا Duplicate content چیست؟
  • چرا محتوای تکراری برای موتورهای جستجو مهم است؟
  • چه مواردی محتوای تکراری یا Duplicate content به حساب می‌آيد؟
  • چطور از محتوای تکراری یا Duplicate content جلوگیری کنیم؟

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

هفت ایده تولید محتوا که کسب و کارها را موفق می‌کند!

منظور از محتوای تکراری یا Duplicate content چیست؟

هر محتوایی که در سطح اینترنت بیش از یک بار منتشر شده باشد از نظر موتورهای جستجو تکراری است. اگر دو صفحه در دو محل دارای محتوایی باشند که بخش‌های قابل توجهی از آن مشابه یکدیگر است، خزنده‌ها گیج می‌شوند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند به کدام یک رتبه بهتری اختصاص دارند. اگر هردوی این صفحه‌ها مربوط به سایت خودتان باشند که عمق فاجعه بیشتر می‌شود. چرا که این یعنی خودتان با خودتان به رقابت برخواسته‌اید. گرچه متخصصین زیادی از جمله جان مولر ، تحلیلگر روند وب مستر گوگل اعلام کرده‌اند که محتوای تکراری باعث جریمه شدن نمی‌شود، اما تجربه نشان داده‌است که محتوای تکراری نقش بسزایی در کاهش رتبه دارد. ممکن است این مشکل به دلایل فنی مثل وجود URLهای تکراری یا به دلیل مشکلات مربوط به کپی محتوا اتفاق بیفتد.

چرا محتوای تکراری مهم است؟

به دو دلیل بایستی به مبحث تکراری بودن محتوا توجه نشان بدید:

اول اینکه محتوای تکراری می‌تواند موتورهای جستجو را گیج کند و در روند رتبه گرفتن سایت شما خلل ایجاد کند.

Duplicate-Content محتوای تکراری

دوم این که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سئویی سایت شما، لینک سازی است و لینک سازی روی لینک‌های ارزشمند ایجاد می‌شود. اگر محتواهای زیادی از سایت شما تکراری باشند، لینک‌ها و ارجاعاتی که در صفحات مختلف می‌دهید فاقد ارزش می‌شوند و درواقع امتیازات لینک سازی را از دست می‌دهید.

چه مواردی محتوای تکراری یا Duplicate content به حساب می‌آید؟

۱. محتوای کپی شده

اولین و واضح‌ترین موردی که می‌تواند به عنوان محتوای تکراری به حساب بیاید محتوایی است که از جاهای دیگری کپی شده باشد. ممکن است سایت دومی که اقدام به کپی می‌کند تمام محتوا را وارد صفحه جدید نکند. یعنی آن‌ را با عنوان‌های متفاوتی منتشر کند یا بخش‌های مختلفی را از صفحات مختلف کپی کند. اما الگوریتم‌های گوگل مثل پاندا و… می‌توانند این موارد را نیز تشخیص دهند.

۲. نسخه‌های مختلف از یک وبسایت

اگر سایت شما دو نسخه دارد، یعنی دو آدرس با پسوندهای مختلف برای آن در نظر گرفته اید و در هردوی آن‌ها محتوای یکسانی دارید قطعا جز موارد محتوای تکراری به حساب می‌آيید. به طور مثال اگر یکی از نسخه‌های سایت شما با پیشوند WWW شروع می‌شود و نسخه‌ی دیگر به این صورت نیست، یا این که سایت‌ شما  دو نسخه دارای گواهینامه SSL (که با https:// شروع می‌شود) و نسخه عادی (که با http:// شروع می‌شود) را به طور همزمان فعال نگه داشته باشد.

۳. کنیبالیزیشن در Duplicate content یا محتوای تکراری

ممکن است در صورت تازه‌کار بودن در سئو فکر کنید هرچه محتوای بیشتری درباره یک کلمه کلیدی واحد تولید کنید کارتان بهتر پیش می‌رود. اما وجود صفحه‌هایی با کلمات کلیدی یکسان می‌تواند باعث بروز همنوع خواری یا کنیبالیزیشن شود. همانطور که می‌دانید کلمات کلیدی متن ما از نظر گوگل همان‌هایی نیستند که در قسمت Keyword ابزار yoast قرار می‌دهیم. بلکه استفاده از این ابزار تنها می‌تواند باعث مشخص تر شدن این کلمه شود. ممکن است در صفحاتی با شباهت محتوایی زیاد این تصور را برای موتورهای جستجو به وجود بیاورید که درباره یک عبارت بارها محتوا تولید کرده‌اید و این محتواها در حال رقابت با یکدیگر هستند.

۴. صفحات محصول در سایت‌های فروشگاهی

ممکن است سایت فروشگاهی شما صفحات محصول زیادی داشته باشد و این صفحات از نظر موتورهای جستجو یکسان به نظر برسند. در صورتی که هریک تفاوت‌هایی با دیگران دارد. این مشکل می‌تواند در کاهش ترافیک شما تاثیرگذار باشد و راه حل آن استفاده از تگ‌های کنونیکال است که در قسمت بعدی معرفی خواهند شد.

چطور محتوای تکراری یا  Duplicate content را تشخیص بدهیم؟

  • اگر گوگل سرچ کنسول را برای سایت خود فعال کرده باشید، و مشکل صفحات تکراری داشته باشید در داشبورد این ابزار و از قسمت Coverage می‌توانید این موارد با ذکر دلیل ببینید. 
  • روش دیگر استفاده از فرمول “Site: sitename.com “keyword است. این آدرس را با جای گذاری دامنه سایت و کلمه کلیدی مدنظر در قسمت URL موتور جستجو قراردهید. لیستی از تمام محتواهایی که با آن عبارت در سایت شما ایجاد شده اند را به دست خواهید آورد. 
  • دو روش قبلی برای محتوای تکراری در سایت خودتان معرفی شدند. برای تشخیص محتوای کپی در سایت‌های دیگر می‌توانید به سادگی قسمتی از آن را در گوگل سرچ کنید. 
  • روش چهارم برای تشخیص محتوای کپی در سطح اینترنت، کمک گرفتن از سایت‌هایی مثل Duplichecker و Copyscape است که ممکن است در نسخه رایگان محدودیت کاراکتر داشته باشند و برای استفاده بیشتر مجبور شوید اشتراک خریداری کنید. 

راه‌های جلوگیری از انتشار محتوای تکراری

۱. ریدایرکت ۳۰۱

یادتان می‌آيد که قدیم تر ها اگر مغازه‌ای به جای جدیدی نقل مکان می‌کرد تا مدت‌ها پشت درب مغازه قبلی تابلویی نصب می‌کرد که روی آن نوشته بود «این پارچه فروشی به آدرس…. منتقل شد.» ریدایرکت ۳۰۱ دقیقا همین کار را در دنیای دیجیتال انجام می‌دهد! یعنی اگر مشکل Duplicate content شما به دلیل استفاده از URL های نامناسب و مشابه ایجاد شده باشد، ریدایرکت ۳۰۱ می‌تواند این مشکل را حل کند. در واقع کاری که ریدایرکت ۳۰۱ انجام می‌دهد این است که هربار موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان به سراغ URL قدیمی، خراب یا تکراری شما بروند آن‌ها را به آدرس جدیدی که خودتان ایجاد می‌کنید انتقال می‌دهد.

یک گام واسطه اضافه می‌شود اما در اصل انگار URLای که آن را نمی‌خواهید وجود ندارد. برای استفاده از این ریدایرکت دو انتخاب دارید. یا می‌توانید کدهای آماده‌ای که در سطح اینترنت و به تناسب هر مشکل در هاست به صورت دستی واردکنید. یا این که از افزونه وردپرسی Redirection استفاده کنید و URL های قدیمی و جدید را به راحتی در آن جای گذاری کنید.

ریدایرکت ۳۰۱

۲. کنونیکال تگ‌ها

یادتان هست که در بخش مشکلات سایت فروشگاهی از کنونیکال‌ها نام بردیم؟ تگ کنونیکال در واقع یک کد HTML است که بایستی در قسمت HEAD جای گذاری شود تا برای موتورهای جستجو مشخص کند که محتوای اصلی این صفحه چیست؟ کنونیکال تگ‌ها در واقع خزنده‌ها را از گیجی نجات می‌دهند و برایشان به طور دقیق مشخص می‌کنند که تفاوت صفحاتی که یکسان به نظر می‌رسند در چیست؟ حواستان باشد که اگر از ریدایرکت کمک گرفته اید از کنونیکال برای همان صفحه استفاده نکنید.

۳. استفاده از متا تگ‌های Noindex

به طور معمول هر صفحه محتوایی که در سایت ایجاد بشود بایستی خزنده ها به آن وارد شوند و عملیات کراول را شروع کنند. اما وقتی می‌فهمیم محتوای برخی صفحات تکراری هستند بایستی به خزنده‌ها اطلاعیه‌ای بدهیم با این مضمون :‌‌« از لطفت و وقتی که به این صفحه اختصاص می‌دی ممنونم ولی نمی‌خوام که اینجا بخزی!» و این اطلاعیه به زبان خزنده‌ها می‌شود یک برچسب! تگ noindex برچسبی است که به خزنده‌ها نشان می‌دهد در کدام صفحات نبایستی خزش کنند. به طور معمول در کد تمام صفحاتی که نمی‌خواهیم خزش روی آن صورت بگیرد می‌توانیم کد HTML زیر را به سادگی وارد کنید:

<meta name=”robots” content=”noindex >

جمع بندی

در این مطلب به طور خلاصه به معرفی مفهوم Duplicate content پرداختیم. از اهمیت آن برای صاحبان سایت و موتورهای جستجو صحبت کردیم. عواملی که می‌توانند به محتوای تکراری تعبیر شوند را بر شمردیم و در آخر راه‌ حل هایی برای مواجهه با مشکل محتوای تکراری ارائه کردیم. اگر هنوز سوالی در این باره در ذهن شما هست که در طی این مطلب به آن پاسخ داده نشد، می‌توانید از بخش نظرات از متخصصان ما بپرسید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که تولید محتوا و سئوی وبسایت تخصص ماست و برای دریافت مشاوره یا خدمات همیشه می‌توانید روی آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس حساب کنید.