فریم ورک در طراحی وب سایت چیست و چطور کار می‌کند؟

مادامی که طراحی برایتان شغل به حساب می آید و هرروز با آن سروکار دارید برخی خرده ریزه کاری ها خواه ناخواه تکرار می‌شوند. کدنویسی هایی که کارهای جزئی انجام می دهند اما باید به آن وقت اختصاص داد. و برای یک طراح حرفه‌ای چه چیزی گرانبهاتر از وقتش وجود دارد؟ چندسالی است که برنامه …

فریم ورک یا چهارچوب در طراحی سایت

مادامی که طراحی برایتان شغل به حساب می آید و هرروز با آن سروکار دارید برخی خرده ریزه کاری ها خواه ناخواه تکرار می‌شوند. کدنویسی هایی که کارهای جزئی انجام می دهند اما باید به آن وقت اختصاص داد. و برای یک طراح حرفه‌ای چه چیزی گرانبهاتر از وقتش وجود دارد؟ چندسالی است که برنامه نویسان برای این مشکل چاره اندیشیدند و برای این قبیل کارهای کوچک و تکرار شونده، نجات دهنده ای ساختند به نام فریم ورک! اگر در طراحی شغل اصلی شماست و فکر می کنید این فریم ورک در طراحی سایت می‌تواند کمک‌های شایانی به شما بکند ـ که حتما همینطور است ـ تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

 • منظور از فریم ورک در طراحی سایت چیست؟
 • عملکرد فریم ورک در طراحی چگونه است؟
 • معرفی بهترین و پرکاربردترین فریم ورک ها در سال ۲۰۲۱

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

گرید در طراحی سایت چیست و چطور باید از آن استفاده کنیم؟

 

فریم ورک در طراحی وبسایت چیست؟

معنای لغوی فریم ورک را همه می‌دانیم که می‌شود چهارچوب و کاربرد آن هم از این مساله خارج نیست. در واقع فریم ورک ها نرم افزارهایی هستند  که روشی استاندارد با دسترسی مناسب برای ساخت و توسعه وبسایت را ارائه می کنند.

چارچوب وب، از نظر فنی کتابخانه کدی است که با ارائه الگوهای اساسی برای ایجاد برنامه های وب قابل اعتماد ، مقیاس پذیر و قابل نگهداری، توسعه وب را سریعتر و آسان تر می کند.  فریم ورک های وبسایت برنامه توسعه دهنده ها را ساده و سریع تر به انجام می رساند. این طور فرض کنید که این راهی برای ایجاد میانبرهایی است که می تواند از کدهای طاقت فرسا و تکراری جلوگیری کند. به عنوان مثال ، ممکن است شما کدی برای کنترل اعتبار سنجی داده ها برای برنامه وب خود نوشته باشید.

در پروژه های بعدی خود هم به چنین چیزی نیاز دارید. فریم ورک ها به شما کمک می کنند که از دوباره از سر برای هر وبسایت یا وب سرویس همان کدها را ننویسید.

انواع مختلف فریم ورک

در واقع فریم ورک ها بر اساس کاربرد به دو دسته بک اند و فرانت اند تقسیم می‌شوند. عملکردهای مشترک هر دو دسته به شرح زیر هستند:

 • مسیریابی URL
 • فرم ورودی و اعتبار سنجی
 • تنظیمات محصولات HTML ، XML ، JSON 
 • پیکربندی اتصال پایگاه داده و دستکاری داده ها از طریق  (ORM)
 • امنیت وب در برابر جعل درخواست Cross-site (CSRF) ، SQL Injection ، Cross-site Scripting (XSS) و سایر حملات مخرب مکرر
 • ذخیره و بازیابی هر فرایند کد نویسی

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

فریم ورک های فرانت اند

همچنین به عنوان “فریمورک های CSS” شناخته می شود ، این بسته ها حاوی کدهای استاندارد شده از پیش نوشته شده در پرونده ها و پوشه ها هستند. و درواقع پایه ای را برای ساختن به شما می دهند در حالی که هنوز انعطاف پذیری را با طراحی نهایی فراهم می کنند. به طور معمول ، فریم ورک‌های فرانت اند:

 • شبکه ای که سازماندهی عناصر طراحی وب سایت شما را ساده می کند
 • استایل و اندازه های فونت تعریف شده که براساس عملکرد تغییر می کند (تایپوگرافی متفاوت برای عناوین در مقابل پاراگراف ها و غیره)
 • اجزای وب سایت از پیش ساخته شده مانند پنل های جانبی ، دکمه ها و نوار ناوبری

فریم ورک های بک اند

. فریم ورک های  Backend اجزای آماده را برای توسعه یک برنامه وب پویا فراهم می کند. با استفاده از فریم ورک ها با حذف نیاز به ساخت و پیکربندی همه چیز از ابتدا ، شروع کار به توسعه دهندگان می رسد.

 

 

بهترین فریم ورک ها برای توسعه بک اند

در این بخش برترین فریم‌ورک‌های طراحی سایت در سال ۲۰۲۱ را معرفی می کنیم:

۱. Laravel

فریم ورک‌های زیادی برای زبان برنامه نویسی PHP طراحی شده اند و سابقه طولانی تری هم از لاراول دارند. اما لاراول به محبوب ترین ابزار برای این زبان تبدیل شده است. چرا که این ابزار با پشتیبانی از API خارجی عرضه شده و همچنین دارای بسته بندی مناسبی است که می تواند دامنه آن را افزایش دهد. Laracasts یک وب سایت آموزش screencasts با بیش از هزار فیلم در PHP ، Laravel و فناوری های پیش رو در اکوسیستم Laravel است که می تواند بهشتی برای مبتدیان محسوب شود. با این حال، از نظر عملکرد  لاراول نمی تواند  رقیب Django یا Express  برای پروژه های بزرگ باشد.

فریمورک لاراول laravel

 • آسان‌تر کردن اعمالی همچون احراز هویت (Authentication) ، مسیریابی (Routing) و Cache کردن
 • استفاده از Remote Component
 • محدود کردن Eloquent با استفاده از دستوراتی ساده
 • قابلیت اجرای آزمایش‌‌های متعدد مانند Unit Testing با استفاده از دستوراتی ساده
 • قابلیت دسترسی آسان به Database توسط Migration ها
 • خط فرمان فوق العاده Artisan
 • قابلیت ایجاد Package‌های مختلف
 • استفاده از خصوصیت auto-loading
 • استفاده از ابزار ORM
 • استفاده کردن از موتور Template Blade

 

۲. Django

Django ابزاری است که از پایتون برای توسعه وب استفاده می کند. برند های بزرگی مانند Google ، Youtube و Instagram از این چارچوب استفاده می کنند.

جنگو (Django)، یک وب فریمورک پایتونی رایگان و اپن سورس (Open-source) است که با هدف توسعه سریع، آسان و کارآمد، توسط توسعه دهندگان با تجربه، ساخته شده است. در جنگو می توانید بدون اختراع مجدد چرخ، فقط روی نوشتن برنامه خود تمرکز کنید. جنگو حرفه ای بودن را در کنار سادگی و سرعت به ارمغان می آورد.

ویژگی های جذابی مانند احراز هویت یا پیام رسانی در این فریم ورک امکان پذیر شده اند و  همچنین از الگوی Convention Over Configuration و الگوی DRY پیروی می کند.ت. جنگو تکنیک ها و ابزارهایی را برای توسعه دهندگان ایجاد می کند تا وب سایتی امن بسازند یا ویژگی های امنیتی را در خود چارچوب پیاده سازی می کند. به طور مثال جها بالا بردن امنیت از اجرای کد در لایه الگو جلوگیری می کند.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

۳.ExpressJS

این فریمورک بک اند که محبوب بسیاری از شرکت‌های بزرگ مثل Accenture ، IBM و Uber بوده و با سایر چارچوب ها مانند Kraken ، Sails و Loopback سازگار است. اکسپرس سیستم بسیار ساده و حداقلی دارد و همین ممکن است کار را برای مبتدیان سخت کند. اما همین امر باعث سرعت بالای آن شده است. همچنین کاملاً انعطاف پذیر است و از برنامه های کامل و همچنین REST API پشتیبانی می کند.

 

 

۴. Spring

Spring یک چارچوب Model-View-Controller است که از جاوا ، زبان محبوب همیشه استفاده می کند. وب سایت هایی مانند Wix ، TicketMaster و BillGuard از کاربران این چارچوب هستند. Spring دارای بسیاری از پروژه های جانبی است که عملکرد آن را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد به سرعت کار خود را مقیاس بندی کنید. این ابزار که از Java استفاده می کند برای بسیاری از توسعه دهندگان وب بسیار جدی است. اگر جاوا بلد نیستید فکر نمی کنم بتوانید با آن کنار بیایید.

 

فریم ورک‌های فرانت اند:

فریم ورک AngularJS

AngularJS فریمورکی از دسته فریمورک های Front-End محسوب می شود. کار اصلی این فریمورک مدیریت تعاملات کاربران صفحات وب در یک مرورگر است. کار این فریمورک در ابتدا بدین گونه است که صفحات HTML را برای به دست آوردن توصیفات جاسازی شده در تگ ها که به عنوان دستوالعمل تفسیر می شود را بررسی می‌کند و بعد از آن انگولار برای نمایش اجزای ورودی/خروجی از طریق دستورالعمل ها، از متغیرها استفاده می کند. با این قابلیت مرورگر می تواند که صفحه وب را با اضافه کردن محتوا، مبنی بر درخواست اطلاعات تازه سازی بکند. در این حالت احتیاجی به ارسال و دریافت درخواست از سرور نیست.

یکی از مزایای بزرگ و مهم این قابلیت این است که انگولار این کار را بدون کمک گرفتن از یک تکنولوژی Back-End انجام می‌دهد. پس مهم نیست شما از چه تکنولوژی Back-End استفاده می کنید، در هر حالت شما قادر به استفاده از انگولار هستید. انگولار تنها با رابط API کار می کند. در نهایت یکی از قابلیت های خوب انگولار اینست که به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد بدون تغییر در امر Front-End، تغییراتی را در Back-End وبسایت بدهند. این حالت در هنگام توسعه اپلیکیشن موبایل وبسایت بسیار مناسب و کاربردی است.

فریم ورک angular

فریم ورک React

فریم ورک React.js بیشتر برای توسعه رابط کاربری (UI) وب اپلیکیشن های تک صفحه ای (SAP) و نرم افزارهای موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که React یک کتابخانه است، شما برای توسعه اپلیکیشن های پیچیده باید از کتابخانه های دیگر نظیر Redux و React Router در کنار آن استفاده کنید. علاوه بر این با استفاده از پلتفرم React Native نیز می توانید اپلیکیشن های قدرتمند iOS و اندورید را برنامه نویسی کنید.

فریم ورک React.js به خاطر عملکرد سطح بالایی که دارد برای اپلیکیشن هایی که همواره نیاز به آپدیت دارند گزینه بسیاری مناسبی به شمار می رود؛ برای مثال اپلیکیشن اینستاگرام نیز همانند فیسبوک از این فریم ورک استفاده کرده است. علاوه بر این کمپانی هایی نظیر نتفلیکس، نیویورک تایمز، یاهو، Dropbox، Paypal، پینترست، Uber و شرکت های بزرگ دیگری نیز از این فریم ورک در پروژه های خود استفاده می کنند.

 • پشتیبانی توسط فیسبوک
 • گسترش روز افزون جامعه کاربری
 • DOM مجازی
 • عملکرد سطح بالا
 • مناسب برای اپلیکیشن هایی با ترافیک زیاد
 • بروز رسانی متعد

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

جمع بندی

در این مقاله با کاربردهای فریم ورک و بهترین نمونه های آن آشنا شدید. اگر سوالی در این باره در ذهن شماست می‌توانید از بخش نظرات از ما بپرسید. اگر تجربه یا نظر مفیدی دارید می‌توانید از همین بخش با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمام خدمات طراحی سایت از جمله طراحی سایت شرکتی می توانید روی تاس حساب کنید.