پنالتی گوگل چیست؟| روش های جلوگیری و رفع جریمه گوگل

پنالتی گوگل کاری با سئو سایت شما می کند که قیچی برگردان طارمی با دروازه چلسی نکرد!  خیالتان را راحت کنم پنالتی گوگل یک فاجعه تمام عیار است و بازگشت از آن کار حضرت فیل است. برای این که پنالتی نشوید لازم است بدانید چه کارهایی شما را توی این دردسر می اندازد تا از …

پنالتی گوگل

پنالتی گوگل کاری با سئو سایت شما می کند که قیچی برگردان طارمی با دروازه چلسی نکرد!  خیالتان را راحت کنم پنالتی گوگل یک فاجعه تمام عیار است و بازگشت از آن کار حضرت فیل است. برای این که پنالتی نشوید لازم است بدانید چه کارهایی شما را توی این دردسر می اندازد تا از آن ها اجتناب کنید. راه کارهایی هم برای این که از این مخمصه در بیایید وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

 

پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی گوگل به این معنی است که سایت شما دیگر در نتایج جستجو لیست نشده است یا اینکه رتبه شما برای کلمات کلیدی مورد نظر شما به طرز چشمگیری کاهش یافته است. وقتی سایت شما توسط گوگل جریمه می شود، مخاطبان هدف شما نمی توانند شما را پیدا کنند. و هنگامی که برای مخاطبان هدف خود نامرئی هستید ، میزان بازدید و در نهایت درآمد شما کاهش می یابد.

این جریمه ممکن است برای هر وب سایتی اتفاق بیفتد. جریمه گوگل می تواند نتیجه تلاش های کاملاً نیت و صادقانه برای بهبود رتبه سایت شما باشد. اما هنگامی که جریمه گوگل را دریافت کردید ، به راحتی نمی توانید رتبه خوب خود را پس بگیرید ، و دوباره سوگولی گوگل شوید.

خوشبختانه ما می دانیم موتورهای جستجو دوست دارند چه چیزهایی را ببینند و به شما نیز می گوییم.

چرا گوگل سایت ها را جریمه یا پنالتی می کند؟

هدف گوگل ارائه مناسب ترین و بهترین نتایج به کاربران است. و این باید در یک روند مشخص و کاملا طبیعی اتفاق بیفتد. اگر سایتی بخواهد نتایج را دستکاری کند و سایت های غیر مفید یا تجربه منفی را به کاربران ارائه کند کلاهش با کلاه گوگل می رود توی هم!

جریمه های گوگل برعهده الگوریتمی است که دائما به روزرسانی می شود و دندان هایش برای خزش و پیدا کردن سایت های خطاکار دائما تیزتر می شود. برخی از اقدامات کوتاه مدت و نتیجه بخش مثل تبلیغات برای گوگل تعریف شده هستند. اما برخی دیگر از فعالیت های وبمستران ممکن است حقه به نظر برسد. فعالیت هایی مثل موارد زیر به طور واضح جریمه دریافت می کنند:

 • نرم افزارهای جاسوسی ، تبلیغات تبلیغاتی یا ویروس ها
 • پیوندها یا متن های پنهان
 • Cloaking (نمایش نسخه متفاوت یک صفحه وب برای ربات های موتور جستجو)
 • هدایت مجدد فریبنده (وقتی بازدید کننده بدون کلیک کردن روی هر چیزی به طور خودکار به صفحه دیگری منتقل می شود)
 • صفحات بارگذاری شده با کلمات کلیدی بی ربط
 • پر کردن کلمات کلیدی
 • مقدار قابل توجهی از محتوای تکراری

لیست محرک های مجازات گوگل گسترده است ، اما به راحتی می توان آنها را جمع بندی کرد: مجازات های ناشی از هر اقدامی است که وب سایت برای فریب موتور جستجو یا آسیب رساندن به تجربه کاربر به طریقی انجام می دهد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

انواع پنالتی گوگل

1 – مجازات دستی:

احتمالاً یکی از کارمندان  تیم Google Quality مجازاتی را برای وب سایت شما در نظر گرفته است. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی بیفتد و می تواند در سطح سایت باشد یعنی روی وب سایت به طور کلی تأثیر بگذارد یا جزئی باشد یعنی فقط روی برخی از صفحات سایت شما تأثیر بگذارد.

در این صورت ، گوگل به همراه لیستی از اقداماتی که می توانید برای تصحیح مشکلات انجام دهید ، نشانه ای از این مشکل را به شما ارائه می دهد. پس از انجام تغییرات لازم ، می توانید درخواست تجدید نظر را ارائه دهید و آنها به شما می گویند که مجازات برداشته شده است یا خیر.

 2 – مجازات الگوریتمی:

این متداول ترین نوع است و به صورت خودکار انجام می شود. مجازات های الگوریتمی به ابزار کنسول جستجوی گوگل گزارش نمی شوند و گزینه ای برای پر کردن درخواست تجدید نظر وجود ندارد. آنها تنها راهی برای شناسایی اگر شما توسط یک پنالتی خودکار برخورد کرده اید ، استفاده از روش شرح داده شده در زیر است.

چطور تشخیص دهیم که سایت ما پنالتی گوگل را دریافت کرده است؟

به دو روش می توانید بفهمید که آیا وب سایت شما توسط گوکل جریمه شده است یا خیر. مورد اول از طریق ابزار سرچ کنسول و مورد دوم با مشاهده گزارشات ترافیک ابزار گوگل آنالیتیکس و مقایسه میزان بازدید شما با تاریخ بروزرسانی گوگل است.

پیدا کردن پنالتی گوگل از سرچ کنسول

کافی است وارد داشبورد سرچ کنسول شوید و گزارشات مسیر زیر را چک کنید:

SECURITY & MANUAL ACTIONS / MANUAL ACTIONS

اگر پیام “No issues detected” را دیدید یعنی مشکلی وجود ندارد. در غیر این صورت متن ارسالی را با دقت بخوانید. بدانید مشکل کجاست آن را برطرف کرده و مطابق پیام راهنما درخواست تجدید نظر بدهید.

تشخیص پنالتی گوگل با سرچ کنسول

پیدا کردن پنالتی گوگل ازآنالیتیکس

وب سایت خود را از داشبورد Google analytics انتخاب کنید و سپس به قسمت ACQUISITION> All Traffic> Source / Medium بروید.

از لیست GOOGLE / ORGANIC را انتخاب کنید. آنچه اکنون در گزارش مشاهده می کنید تعداد بازدیدهایی است که از جستجوی Google دریافت می کنید.

در مرحله بعد ، دوره گزارش را از بالا سمت راست انتخاب کرده و تا آنجا که می توانید برگردید. کاری که اکنون باید انجام دهید مقایسه تاریخ هایی است که شاهد کاهش (یا افزایش) عمده ای در بازدید با تاریخ انتشار یک به روزرسانی هستید.

راهنمای مفید از moz تمام تاریخهای 16 سال گذشته را نشان می دهد که گوگل تغییری در الگوریتم رتبه بندی آنها ایجاد کرده است.

نکته: همچنین می توانید حاشیه نویسی ها را در گزارش Google Analytics گزارش ایجاد کنید تا تاریخی را که یک تغییر در همان نمای نمودار گزارش ایجاد شده است ، علامت گذاری کنید. اگر در یک تاریخ (یا نزدیک به تاریخ ها) که به روزرسانی منتشر شده است ، افت ناگهانی ترافیک مشاهده کردید ، در گزارش moz جستجو کنید تا ببینید چه نوع به روزرسانی بوده است و شروع به مطالعه کارهایی می کنید که می توانید برای بازیابی انجام دهید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

چطور پنالتی گوگل را برطرف کنیم؟

رفع پنالتی Cloaking و / یا Sneaky Redirects

 • در سرچ کنسول به مسیر زیر بروید: Google Search Console > Crawl > Fetch as Google
 • سپس صفحات را از قسمتهای تحت تأثیر وب سایت خود fetch کنید.
 • محتوای صفحه وب خود را با محتوای فچ شده توسط گوکل را مقایسه کنید.
 • هر گونه تغییر بین این دو را حل کنید تا در نهایت یکسان باشند.
 • همه ریدایرکت ها را بررسی کنید.

 

ریدایرکت هایی را حذف کنیدکه:

 • کاربران را به یک مقصد غیر منتظره بفرستد.
 • تغییر مسیر مشروط (مثلاً: فقط هدایت کاربرانی که از یک منبع خاص انجام می شوند).

پس از رفع این مشکلات ، درخواست تجدید نظر را ارسال کنید.

 

رفع پنالتی عدم تطابق محتوا با AMP

محتوای AMP با نسخه متعارف صفحه وب متفاوت است. اساساً هر دو نسخه باید یکسان باشند. این بدان معنا نیست که متن باید یکسان باشد ، اما به طور عمده آنها باید مطابقت داشته باشند.هر کاری که کاربر می تواند در صفحه AMP انجام دهد باید در صفحه متعارف و بالعکس نیز امکان پذیر باشد. اگر به این دلیل جریمه شده اید اقدامات زیر را انجام دهید:

بررسی کنید که صفحه AMP با صفحه متعارف صحیح مرتبط باشد.
تأیید کنید محتوای AMP و صفحات متعارف معمولاً یکسان هستند. در صورت لزوم ویرایش کنید.
تأیید کنید که مشاهده گوگل  از صفحه همان بازدید کاربر است. با استفاده از ابزار بازرسی URL به نام URL Inspection tool می توان به این مهم دست یافت. این برای هر دو نسخه متعارف و AMP صفحه کار می کند. اصلا عجیب  نیست که به دلیل مسدود کردن منابع robots.txt در یک صفحه  عدم تطابق رخ دهد. این ابزار ، این مسئله را ، در میان سایر موارد ، آشکار خواهد کرد.

هنگامی که صفحات AMP و متعارف خود را به صورت همگام دریافت کردید ، در سرچ کنسول به مسیر زیر بروید و درخواست بازبینی بدهید:

Google Search Console > Security & Manual Actions > Manual Actions

نتیجه از طریق سرچ کنسول یا ایمیل به اطلاعتان می رسد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

رفع پنالتی به دلیل استفاده از متن مخفی یا کی ورد استافینگ

در صورتی که به این دلیل جریمه شده اید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به Google Search Console> Crawl> Fetch as Google بروید ، سپس صفحات را از قسمتهای تحت تأثیر وب سایت خود FETCH کنید.
 • به دنبال متنی باشید که از نظر رنگ مشابه با بدنه صفحه وب باشد.
 • با استفاده از حالت دهی یا موقعیت یابی CSS به دنبال متن پنهان باشید.
 • متن پنهان را حذف یا دوباره سبک کنید تا برای کاربر انسانی واضح باشد.
 • پاراگرافهای کلمات تکراری بدون زمینه را برطرف یا حذف کنید.
 • برچسب <title> و متن alt حاوی رشته هایی از کلمات تکرار شده را برطرف کنید.
 • سایر موارد پر کردن کلمات کلیدی را حذف کنید.
 • پس از رفع مشکل ، درخواست تجدید نظر را ارسال کنید.

جمع بندی

در این مقاله با دلایل، روش های شناسایی و برطرف سازی پنالتی یا جریمه گوگل آشنا شدید. اگر هنوز در این باره سوالی دارید می توانید از قسمت نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره و برای تمام خدمات سئو از جمله سئو در مشهد می توانید روی تاس حساب کنید.