هک رشد چیست؟ | + ساده ترین تعریف و کاربردی ترین دانسته هایی که باید بدانید!

هک رشد چیست؟ | + ساده ترین تعریف و کاربردی ترین دانسته هایی که باید بدانید!

این روزها در دنیایی زندگی می‌کنیم که استارتاپ‌ها بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کنند. اگر کمی ورود به این دنیا کنید، با اصطلاحات عجیب و غریبی رو به رو می‌شوید که در وهله اول، ممکن است حسابی دهان پرکن باشند، اما درون توخالی داشته باشند و آنقدرها هم مهم پرکاربرد نباشند. به همین سبب، …

این روزها در دنیایی زندگی می‌کنیم که استارتاپ‌ها بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کنند. اگر کمی ورود به این دنیا کنید، با اصطلاحات عجیب و غریبی رو به رو می‌شوید که در وهله اول، ممکن است حسابی دهان پرکن باشند، اما درون توخالی داشته باشند و آنقدرها هم مهم پرکاربرد نباشند. به همین سبب، افراد زیادی هستند که به این اصطلاحات بدبین شده‌اند و دیگر اعتمادی به آنها نمی‌کنند. اگر شما هم جزو چنین افرادی هستید، باید بگوییم هک رشد، اصلاً اینگونه نیست! در واقع بهتر است بگوییم هک رشد به معنای واقعی وجود دارد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید:

 

Table of Contents

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

  • هک رشد چیست؟
  • این مفهوم بر چه بستری شکل گرفته‌است؟
  • هکر رشد کیست؟
  • آینده کسب و کارهای اینترنتی با هک رشد چیست؟

 

اگر مایلید کسب و کار خود را متحول کرده و روش‌های نوین بازاریابی را بیاموزید این مطلب  آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتها مطالعه کنید: 

هک رشد (Growth Hacking) چیست؟

اجازه بدهید پیش از هر چیزی، به بررسی مفهوم هک رشد بپردازیم. اگر کمی درباره هک رشد جست و جو کنید، با انواع تعریف‌های رسمی رو به رو می‌شوید که برای فهمیدن خود آن جمله باید وقت زیادی بگذارید، چه برسد به فهمیدن معنای هک رشد!اما، بیایید اینجا کمی از این تعاریف به دور باشیم و سؤال هکر چیست را به ساده‌ترین شکل ممکن، پاسخ دهیم.

هک رشد به معنای آن است که از راهکارهای معمولی بازاریابی فاصله بگیرید و برای جذب مخاطبانتان، از شیوه‌هایی سریع تر، کارآمدتر و ارزان‌تر استفاده کنید. یعنی به جای این که به روش سنتی به اجبار و اعمال فشار روی مخاطب برای انجام خرید یا هریک از اکشن‌های مورد نظر شما، کاری کنید که مخاطبان به خواسته‌ی خود و مشتاقانه به سمت محصول شما جذب شده و تبدیل به خریدار شوند. 

هک رشد چطور شکل گرفت؟

آیا آنقدر جوان هستید که دنیای پیش از اینترنت را به خاطر نیاورید؟ اگر بله، باید بدانید که در آن زمان همه چیز در دنیای فیزیکی بود! از خرید و فروش گرفته تا تبلیغات و بازاریابی!

اما بعد از مدتی، با ظهور اینترنت همه معادلات بهم خورد و دیگری برای داشتن یک کسب و کار موفق، نیازی به یک خط تولید مجهز نداشتید؛ بلکه می‌توانستید خیلی چیزها را در قالب صفر و یک‌ها به فروش برسانید.

جدا از تولید، توزیع و تبلیغ، انواع محصولات و خدمات هم دستخوش تغییر شد. در واقع همه تغییرات در در اینترنت دست به دست هم دادند تا هک رشد، به عنوان یکی از اساسی‌ترین کارهای دنیای کسب و کارهای آنلاین، متولد شود.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

و اما چه تغییراتی؟ تغییر در تعریف محصول و تغییر در تعریف توزیع.

هک رشد

۱. تعریف محصولات به کلی دچار تغییر شد

اگر با افراد قدیمی درباره فروش محصولات صحبت کنید، شیوه‌های بازاریابی سنتی به خوبی برایشان قابل درک است. در واقع برای این افراد، محصول تعریفی فیزیکی دارد که هزاران است به فروش می‌رسد.

اما اینترنت، همه این تصورات را به هم زد. این روزها، شاهد خرید و فروش محصولاتی نرم‌افزاری هستیم که نه تنها در دنیای فیزیکی جایی ندارند، بلکه به خوبی جای خود را در زندگی‌هایمان باز کرده‌اند.

چنین تغییر اساسی در دنیای اینترنت، باعث شد که هک رشد و هکرهای رشد، سر و کله شان پیدا شود. همین تغییر در تعریف محصول، سبب شد که یک محصول خودش باعث بازاریابی خودش بشود!

به عنوان مثال، به فیسبوک توجه کنید که برای برقراری ارتباط با دوستانتان آن را به اشتراک می‌گذارید. یا دراپ باکس که به ازای دعوت هر یک نفر از دوستانتان، به شما فضای ابری رایگان هدیه می‌دهد.

این شیوه از بازاریابی، تنها برای محصولاتی است که در اینترنت تعریف می‌شوند. شما نمی‌توانید با استفاده از یک شامپو، آن را دو تا کنید!

بنابراین، یکی از مهمترین نکاتی که باید در هک رشد بدانید، آن است که محصولات خودشان بازاریابی خودشان را انجام می‌دهند و نیازی به نصب بنرهای تبلیغاتی گران‌قیمت در سطح شهر نیست.

۲. تعریف توزیع به کلی دچار تغییر شد

اگر از اهمیت خود محصول غافل نشویم، توزیع آن هم به همان اندازه اهمیت دارد. در واقع این درست نیست که کسب و کارها، تمام توجه و تمرکزشان را روی خود محصول بگذارند.

این در حالی است که اینترنت، علاوه بر آنکه تغییری عظیم در تعریف محصولات به وجود آورد، توزیع آنها را هم دستخوش تغییر کرد.

این روزها، درک دنیای کاربران و گشت و گذار آنها در اینترنت زیاد سخت نیست. اگر بتوانید درک درستی و عمیقی از این حضور بدست بیاورید، به راحتی می‌توانید مردم را در دنیای اینترنت راهی کسب و کارتان کنید.

بیایید شلوغ‌ترین بزرگراه‌های شهرتان را تصور کنید. گاهی بنر زدن در این محل‌ها، یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که باید برای کسب و کارتان انجام دهید! (البته با هزینه‌های بسیار بالا)

خب اینترنت، این روزها، همان نقش بزرگراه‌های اصلی و شلوغ کسب و کارتان را به عهده دارد.

اگر بتوانید در این بزرگراه، انواع تابلوها، راهنمایی کردن مخاطبان، داده‌ها، ایده‌ها و مسیرهای خاص آن را به خوبی بشناسید، به راحتی می‌توانید تحولی بزرگ و البته به مراتب ارزان‌تر از شیوه‌ها سنتی در تبلیغات کسب و کارتان به وجود بیاورید.

به عنوان مثال، از بزرگراه‌های موتورهای جست و جو برای هدایت مخاطبان به کسب و مارتان استفاده کنید. اقدامی که به واسطه سئو سایت برایتان به ارمغان می‌آید.

شبکه‌های اجتماعی را در حکم کوچه‌های باریک تری در نظر بگیرید که در نهایت به بزرگراه کسب و کارتان ختم می‌شود. از شبکه‌های اجتماعی برای برندسازی، هدایت مشتریان و … استفاده کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

و هزاران راهکار دیگری که هکر رشد به خوبی آنها را می‌شناسد و مسیر را برای موفقیت کسب و کارتان، هموار می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:

سئو و همه آنچه برای شروع نیاز دارید(برای مبتدی ها+آپدیت 2021)

هکر رشد کیست؟

یکی از مهمترین اصطلاحاتی که در دنیای هک رشد به گوشتان می‌خورد، هکر رشد است. همان‌طور که حدس زده‌اید، هکر رشد کسی است که به واسطه هوش و پشتکار بالایی که دارد، اهداف کسب و کارتان را تحقق می‌بخشد.

برای چنین فردی فرقی نمی‌کند که چگونه قرار است به هدفش دست پیدا کند؛ تنها چیزی که برای او مهم و پررنگ است، هدف است و به غیر از آن، به چیز دیگری فکر نمی‌کند.

در واقع یک هکر رشد، نتیجه گرا است، نه فرآیندگرا.

اگر یک هکر رشد را استخدام می‌کنید، باید انتظار رشد استارتاپ یا کسب و کارتان به هر شکلی را داشته باشید. او تمام روش‌های ممکن، ارزان‌ترین و بهترین آنها را بررسی می‌کند و به کار می‌بندد. گاهی ممکن است، در این مسیر، روش‌های خاص خودش را هم ابداع کند!

اگر چنین فردی را در کسب و کارتان دارید، حسابی قدرش را بدانید.

هکر رشد

برخلاف تمام هکرهای دیگر، هکر رشد فعالیت مثبت و مفیدی انجام می‌دهد.

هک رشد در آینده کسب و کارهای اینترنتی

و اما، یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است به ذهنتان خطور کرده باشد آن است که هک رشد در آینده کسب و کارهای اینترنتی چه نقشی را بازی می‌کند؟

اگر بخواهیم واضح و بی پرده صحبت کنیم، هک رشد در تمامی مراحل کسب و کارهای اینترنتی نیاز حیاتی است!

در گذشته، برای تولید یک محصول، شرکت دارای بخش‌های مختلفی داشت که هر کدام از آنها، تخصص خاص خودشان را دنبال می‌کردند. یعنی به عنوان مثال، تیم برنامه‌نویسی کارهای خودش را پیش می‌برد، تیم تبلیغات وظایف خودش را انجام می‌داد و …

اما با گذشت زمان، همه کسب و کارهای متوجه شدند که همه بخش‌ها به یکدیگر وابسته اند و مجزا نیستند. یعنی تیم برنامه‌نویسی در کنار تمام فعالیت‌های حرفه ای اش، باید به نظر و تجربه مشتریان هم توجه کند و آن را در برنامه‌هایش، بگنجاند.

در واقع، نگاه رو به رشد در تمامی بخش‌های کسب و کارها، این روزها به خوبی دیده می‌شود. حتی اگر بخواهید بخش ارتباطات کسب و کارتان را هم بهبود ببخشید، نیاز به هک رشد و راهکارهای خلاقانه و ارزانش دارید.

این را همیشه به یاد داشته باشید که برای موفقیت، رشد و نگرش‌هایش، باید مانند خون در رگ‌های کسب و کارتان حضور داشته باشد.

 

تفاوت هک رشد و بازاریابی در چیست؟

 

شش تفاوت بین بازاریابی در برابر هک رشد وجود دارد:

  1. یک هکر رشد بر فرصت های رشد بعدی متمرکز است ، در حالی که بازاریابان اغلب از قبل مشغول بازاریابی و مارک تجاری روزمره هستند.
  2. یک هکر رشد از کل قیف ، از جمله Retention و Referral استفاده می کند ، جایی که بیشتر بازاریابان به آگاهی و اکتساب نگاه می کنند.
  3. یک هکر رشد آزمایش های کوچکی را انجام می دهد. او آزمایش می کند که کدام مسیرها به بهترین وجهی کار می کنند  بیشترین پتانسیل را نشان می دهند ، جایی که یک بازاریاب اغلب در پروژه های بزرگتر و بلند مدت کار می کند.
  4. یک هکر رشد مبتنی بر داده کار می کند ، در حالی که در بیشتر بخشهای بازاریابی چنین چیزی وجود ندارد.
  5. یک هکر رشد مهارت های فنی بیشتری مانند برنامه نویسی ، ابزار و اتوماسیون را دارد.
  6. یک هکر رشد درگیر این محصول است ، زیرا ، در میان چیزهای دیگر ، او باید به حفظ مشتریان فعال توجه کند.

ذهینت یک هکر رشد چگونه است؟

شما به عنوان یک هکر رشد بایستی سه ویژگی را در خود ایجاد کنید:

 

سرعت> کمال

در مقایسه با ساختن آن از ابتدا تا انتها ، بهتر است به سرعت متوجه شوید که آیا چیزی پتانسیل دارد ، اما فقط می توانید متوجه شوید که مشتری خود را اشتباه تعبیر کرده اید. شما می بینید که این کار از طریق آزمایشات و ذهنیت کم حرف زدن بیشتر انجام می شود.

تصمیمات مبتنی بر داده را اتخاذ کنید

با استفاده از داده ها ، می توانید تأثیر مثبت خود را بهبود ببخشید. کجا باید وقت و منابع خود را برای تأثیر قابل توجه متمرکز کنید؟ بر اساس داده های حاصل از آزمایشات ما ، چه پیشرفتی می تواند بیشترین رشد را داشته باشد؟ کدام یک از کاربران ارزش بیشتری دارند؟

همیشه در حال پیشرفت باشید (چه از نظر شغلی و چه از نظر شخصی)

همیشه در رشد کسب و کار شما یک گلوگاه جدید برای مقابله وجود دارد. و از نظر شخصی ، شما یاد می گیرید که از سطح بالایی از “قابلیت یادگیری” برخوردار باشید: اگر نمی دانید چگونه چیزی کار می کند ، برای اینکه بدانید فقط Google را شروع می کنید.

توصیه‌هایی برای هکرهای رشد:

۱. سعی کنید شبکه اجتماعی و پلتفرم‌هایی که رقبای شما در آن‌ها فعالیت نکرده‌اند را شناسایی و بررسی کنید. به این روش مخاطبانی را جذب می‌کنید که رقبای شما جذب نکرده اند!

۲. با سایر مجموعه‌های مرتبط همکاری کرده و شانس خود را بالا ببرید. یک همکاری اصولی با استفاده از منابع مختلف برای اهداف مشترک نمی‌تواند بی‌نتیجه باشد!

۳. گاهی محصولات رایگان کوچکی هدیه بدهید. نیاز به هدیه بزرگ نیست، مردم همواره از کلمه «رایگان» استقبال می‌کنند.

۴. مخاطبان را تشویق کنید به شما ایمیل بزنند. روش‌های زیادی برای کال تو اکشن ایمیل وجود دارد.

۵. ارتباط خود را با مشتریان ادامه دهید. قرار نیست پس از انجام فرایند خرید مشتری را به حال خود رها کنید.

۶. برای مخاطبان چالش‌های خیرخواهانه و نوآورانه ایجاد کنید. یکی از بهترین‌ روش‌های درگیری مخاطبان همین چالش‌ها هستند.

۷. اگر در حوزه نرم‌افزار و تجارت آنلاین فعال هستید، نسخه‌ی رایگان با محدودیت زمانی ارائه کتید تا مخاطبان بتوانند با شما ارتباط بگیرند.

جمع بندی

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

و در نهایت، به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این مطلب، لازم لاست بگوییم سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطالعه صرف کردید. سعی کردیم به صورت خلاصه و کاربردی شما را با هک رشد آشنا کنیم و همه آنچه باید بدانید را بیان کنیم.

قدم آخر را شما بردارید! اگر سؤالی و یا تجربه ای از هک رشد در دنیای واقعی کسب و کارتان دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ