بازاریابی رشد چیست؟ | روش های مدرن بازاریابی پربازده!

بازاریابی رشد چیست؟ | روش های مدرن بازاریابی پربازده!

موش باهوش هرگز از یک مار دوبار نیش نمی خورد و موش باهوش تر اصلا نیش نمی خورد! این واقعیتی است که علاوه بر موش ها برای انسان ها، به خصوص بازاریاب ها هم صدق می کند. برخلاف گذشته که بازارایابان همواره روش های ثابتی را برای مدت های طولانی به کار می بردند حالا …

موش باهوش هرگز از یک مار دوبار نیش نمی خورد و موش باهوش تر اصلا نیش نمی خورد! این واقعیتی است که علاوه بر موش ها برای انسان ها، به خصوص بازاریاب ها هم صدق می کند. برخلاف گذشته که بازارایابان همواره روش های ثابتی را برای مدت های طولانی به کار می بردند حالا بازاریاب های باهوش مدام روش های خود را به روز می کنند و بازاریاب های باهوش تر پیش از به کارگیری روش های بازاریابی، بازدهی آن ها را بررسی می کنند. اگر می خواهید باهوش ترین بازاریاب در زمینه کاری خود باشید، تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره مفهوم بازاریابی رشد بخوانید:

  • بازاریابی رشد چیست؟
  • روش بازاریابی رشد با مثال 
  • مولفه های اصلی بازاریابی رشد

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: هک رشد و هرچیزی که باید درباره آن بدانید!

بازاریابی رشد چیست؟

در روش بازاریابی رشد، مارکترها به چیزی فرای کمپین های معمول تکیه می کنند. به این روش هک رشد نیز گفته می شود. بازاریابان رشد پیش از انجام هر کمپین میزان بازدهی را به روش های مختلف بررسی می کنند و بهترین تصمیم را برای اجرای کمپین ها می گیرند. تکنیک های هک رشد همواره با برگزاری آزمون ها و آزمایش های مختلف و تجزیه و تحلیل داده ها همراه است.

به طور مثال اگر به روش سنتی با ۵۰ کلمه کلیدی سعی کنید سئو سایت را بهبود ببخشید متوجه خواهید شد که برخی از آن ها به اندازه دیگران بازدید نگرفته و برخی دیگر بهتر از سایرین ظاهر شده اند. در این هنگام با بررسی فاکتورهای مختلفی که باعث رشد برخی مقالات شده اند و آزمایش و تحلیل آن ها می توانید یک الگوریتم موفق را پیدا کنید و سایر مقالات را به آن نزدیک کنید.

به این ترتیب روند بازارایابی که در ابتدا برای عموم کسب و کارها رو به رشد است و پس از مدتی ریزش و رکود را به همراه دارد، روند اولیه خود را حفظ می کند. و البته هزینه کمتری را برای آزمون و خطا در کمپین های مختلف می پردازند.

برنامه بازاریابی

مثالی برای بازاریابی رشد

اگر سن شما به دوره اول معرفی جیمیل برسد می دانید که اصلا با استقبال مواجه نشد. در واقع با وجود ویژگی هایی که گوگل برای این سرویس ارائه کرده بود بازهم مردم Outlook و Hotmail را ترجیح می دادند. اما گوگل با کمک بازاریابی رشد توانست این سرویس را به اولین و پرکاربردترین انتخاب همه تبدیل کند. برخی از استراتژی های این کمپانی به شرح زیر است:

  • انحصاری سازی: گوگل سیستمی را راه اندازی کرد که افراد برای دسترسی به تمام سرویس های گوگل نیاز به یک جیمیل داشتند. 
  • انگیزه: گوگل با بررسی رقبا و آزمایش های فراوان و در نتیجه ارائه ویژگی های بهتر و کاربردی تر توانست رضایت بسیاری از کاربران را جلب کرده و توصیه آن ها به دوستانشان را برانگیزد.
  • پوشش رسانه ای : هنگامی که شرکت های بزرگ و رسانه ها با جیمل کار را شروع کردند تبلیغات نهفته گسترده ای صورت گرفت و کسب وکارهای کوچکتر و مردم عادی هم مجاب شدند به این سرویس رو بیاورند. 
  • آخرین گزینه گوگل البته برای آن سال ها بسیار نو آورانه بود و گوگل با کد دعوت دوستان به کاربران جایزه می داد. 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

 

مولفه های اصلی استراتژی بازاریابی رشد

یک استراتژی بازاریابی رشد می تواند بر اساس معیارهایی از جمله نرخ جذب مشتری ، نرخ تبدیل ، نرخ ماندگاری مشتری و ارزش مادام العمر مشتری باشد. در اینجا برخی از تاکتیکهای برجسته ای وجود دارد که بازاریابان رشد امروز برای جذب ، تبدیل ، ایجاد و حفظ مشتریان درگیر استفاده می کنند. همه این تاکتیک ها به طور مکرر در فضای تجارت الکترونیکی استفاده می شود ، اما می تواند برای مشاغل آجر و ملات نیز مفید باشد.

برگزاری آزمون  A / B

آزمون AB نوعی آزمایش چند متغییره است که از اصلی ترین اقدامات استراتژی بازاریابی رشد به حساب می آید. در این روش می توانید عوامل مختلفی را برای استراتژی های خوود در بازاریابی مورد آزمایش قرار دهید. به طور مثال اگر بین دو نوع طراحی برای صفحه فرود مردد هستید هردو را روی عده ای محدود به آزمایش می گذارید تا ببینید کدام یک با استقبال بیشتری مواجه می شود و نرخ تبدیل یا تعامل کاربران را بالا می برد. سپس می توانید برای استراتژی ها و کمپین های بازاریابی  آینده خود از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است در هر بار برگزاری آزمون تنها یک فاکتور متغییر را بررسی کنید تا بتوانید به نتیجه‌ی دقیق موردنظر خود برسید. اگر درنظر دارید چند فاکتور را بررسی کنید تا حد امکان آن ها را در آزمون های جداگانه ای بررسی کنید و از برگزاری یک آزمون برای گروهی از ویژگی ها بپرهیزید.

آزمون AB و روش های آن

بازاریابی چندکاناله، آسانسور پیشرفت!

بازاریابی چند کاناله روشی است که یک رشته استراتژی برای فعالیت بازاریابی از طریق کانال های مختلف برای نتیجه گرفتن بیشتر و تمرکز روی اهداف استفاده می شود. به طور مثال شما بر اساس تشخیص خود متوجه می شوید که مخاطبان شما به ایمیل، پیامک، پاپ آپ و تبلیغات درون برنامه ای بازخورد بهتری نشان می دهند. بنابراین به صورت همزمان تمام این موارد را در استراتژی بازاریابی خود قرار می دهید. زمانی که این روش را اتخاذ می کنید درواقع روی تک تک کاربران تمرکز می کنید تا تنظیمات ارتباطی را درک کنید. سپس کمپین های خود را بر اساس آن تنظیم می کنید.

با برگزاری کمپین های چندکاناله شما قادر خواهید بود رفتار مشتریان را در پلتفرم های متفاوت بررسی کنید و بدانید کدام نوع تعامل در کدام کمپین ها بیشتر اتفاق می افتد ( با توجه به این که شرایط دیگر یکسان است) و پس از آن هدفمندانه تر کمپین ایجاد کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

 

چرخه حیات مشتری

چرخه حیات مشتری پروسه ای است که از ابتدای تمرکز شما بر روی افرادی که به نظر می رسد بتوانند به مشتریان تبدیل شوند، تا طی پروسه تعامل و دنبال کردن سرنخ ها و تبدیل شدن به مشتری دائمی ادامه پیدا می کند. در واقع چرخه حیات مشتری سه مرحله اصلی دارد: تشخیص و ایجاد، پرورش و تمرکز و در نهایت بازگردانی مشتریان.

هر مرحله از این چرخه می تواند عامل موثری در تجربه مشتری باشد و به برگزاری کمپین ها کمک کند.

در مرحله اول شرکت ها و بازاریابان به دنبال ایجاد توجه و علاقه در مشتریان نسبت به برند هستند. بازاریابان رشد با پردازش اطلاعات و آزمایشاتی که انجام می دهند که مقدماتی برای ایجاد آشنایایی و جلب توجه مشتریان بالقوه را هدف قرار می دهد.

مرحله پرورش جایی است که شرکت ها روی تقویت روابط با مشتریان و تعامل آن ها تمرکز می کنند. در این مرحله بیشتر بازارایابان از طریق تبلیغات، خبرنامه، به روزرسانی و اطلاع رسانی اقدام به حفظ ارتباط مشتریان با برند می کنند.

در مرحله ی نهایی آن دسته از مخاطبانی که به مشتری تبدیل نشده اند مجددا بازاریابی می شوند. و آن دسته از مخاطبانی که به مشتری تبدیل شده اند از طریق برخی روش ها به مشتری ثابت و وفادار برند تبدیل می شوند. این مرحله مهم ترین مرحله است و بیشترین پیشرفت برند را رقم می زند.

یکی از موثرترین روش ها برای ایجاد وفاداری در مشتریان، ارسال ایمیل های تخفیف دار برای مشتریان قبلی و همچنین مشتریانی است که کالایی را به سبد خرید اضافه کرده اند اما آن را نهایی نکرده اند. بازاریابان بایستی دلیل این عدم نهایی شدن را بررسی کرده و آن را برطرف کنند سپس پیشنهاد جذابی را برای مخاطبان ارسال کنند.

جمع بندی

در این مطلب با مفهوم و روش های بازاریابی رشد آشنا شدید. اگر درباره این موضوع سوالی در ذهن دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. همچنین می توانید تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ می توانید روی همکاری تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!

پیام شما