اینفلوئنسر مارکتینگ چیست| راهنمای جامع استفاده از اینفلوئنسرها در مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست| راهنمای جامع استفاده از اینفلوئنسرها در مارکتینگ

فقط کافیست یک حساب کاربری اینستاگرام داشته باشید تا ببینید که برخی افراد که ممکن است تخصص یا مهارت خاصی هم نداشته باشند، چطور روی عموم آدم‌ها تاثیر می‌گذارند. اینفلوئنسرها یا تاثیرگذارها افرادی هستند که بیشتر به خاطر سبک زندگی خود در جامعه مجازی مورد توجه هستند. ممکن است شما از برخی دوستان خود برای هفته‌ها …

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

فقط کافیست یک حساب کاربری اینستاگرام داشته باشید تا ببینید که برخی افراد که ممکن است تخصص یا مهارت خاصی هم نداشته باشند، چطور روی عموم آدم‌ها تاثیر می‌گذارند. اینفلوئنسرها یا تاثیرگذارها افرادی هستند که بیشتر به خاطر سبک زندگی خود در جامعه مجازی مورد توجه هستند. ممکن است شما از برخی دوستان خود برای هفته‌ها و ماه‌ها بی خبر باشید، اما می‌دانید که فلان ورزشکار امروز صبحانه را کجا خورده است. یا فلان طنزپرداز در این تاریخ به کدام منطقه سفر کرده‌است. وقتی دنبال کننده‌های افراد از تعداد خاصی بالاتر بروند، این افراد شروع به تبلیغات کرده و بعضا مبالغ هنگفتی را از تبلیغ دهنده‌ها دریافت می‌کنند. این مساله تا حدی اتفاق افتاده که روش جدیدی در بازاریابی دیجیتال به نام اینفلوئنسر مارکتینگ ثبت شده است. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس ، به بررسی همه جانبه اینفلوئنسر مارکتینگ پرداخته و روش‌های انجام و موفقیت در آن را بررسی می‌کنیم:

  • اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟
  • تاثیرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ چه میزان است؟
  • چطور اینفلوئنسر مناسب برای تبلیغات خود را پیدا کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

جدیدترین الگوریتم‌های اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

 

اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی چه؟

این روزها تقریبا همه ما چه در اینستاگرام فعال باشیم چه نباشیم برخی افراد که هیچوقت آن‌ها را ندیده‌ایم را می‌شناسیم. اکثر ما وقتی صحبت از تنها سفری و کوله گردی می‌شود یاد «هدی رستمی» می‌افتیم و ناخواسته تکیه کلام‌های خیلی از کودکان اینستاگرام را در گفتار روزمره به کار می‌گیریم. این افراد با به اشتراک گذاشتن برخی از سبک زندگی خود، یا تجربیات کاری و یا حتی پست‌های طنزآمیز دنبال کنندگان زیادی به دست می‌آورند و برخی از آن‌ها از این تعداد مخاطب برای تبلیغ محصولات برندها استفاده می‌کنند.

به این نوع از بازاریابی دیجیتال که با کمک اینفلوئنسرها صورت می‌گیرد اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشند؟

علیرغم این که خیلی از روشنفکرها قصد دارند قدرت اینفلوئنسرها را انکار کنند اما اعداد و ارقام چیز دیگری را نشان می‌دهد. طبق آمار ۸۱ درصد از کسب و کارهایی که از روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرده‌اند،‌ آن را موثر می‌دانند.

فرض کنیم شما خانمی هستید که چند سال است یک طراح لباس را دنبال می‌کنید. بارها دیده‌اید که این طراح استایل افراد مختلف را بررسی کرده یا کار ضعیف برخی برندها را نقد کرده‌است. پست‌های متعددی درباره جنس پارچه و مدل دوخت و… منتشر کرده است. اگر یک روز صفحه‌اش را باز کنید و ببینید چند شومیز که از طرف یک برند به صورت هدیه برایش ارسال شده‌اند را باز کرده و درباره آن صحبت می‌کند و کیفیت آن را تایید می‌‌کند، مجاب نمی‌شوید که این شومیزها با کیفیت هستند؟ آیا اگر عکس همین محصول را در جای دیگری می‌دید همینقدر اعتماد می‌کردید؟

این دقیقا کاری است که اینفلوئنسر مارکتینگ برای برند شما انجام می‌دهد. در ازای اعتمادی که طی مدتی طولانی برای مخاطبانش ساخته است از شما هزینه دریافت می‌کند.

چطور اینفلوئنسر مناسب برای تبلیغات مان را پیدا کنیم؟

ممکن است گاهی اوقات تعداد بالای فالوورهای یک حساب کاربری ما را گول بزند و تصور کنیم ایجاد یک تبلیغ در صفحه‌ اش ممکن است مخاطبان زیادی را به سمت کسب و کارمان روانه کند. اما این هوشمندانه ترین روش سنجش نیست و عوامل زیادی می‌توانند در تاثیرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ تاثیرگذار باشند. برای این که اینفلوئنسر مناسب خود را پیدا کنید بایستی به موارد زیر توجه کنید:

۱. نرخ تعامل کاربران را بسنجید

بالا بودن فالوور لزوما دلیل دیده شدن تبلیغات شما نمی‌شود. ممکن است یک حساب کاربری فالوورهای فیک زیادی خریده باشد. یا این که فالوورهای روح و بدون فعالیت صفحه منتخب شما زیاد باشند. بهتر است پیش از هرچیز، میزان تعامل کاربران در صفحه را بررسی کنید. تا بدانید میزان تاثیرگذاری صفحه‌ای که انتخاب کرده‌اید چقدر است. منظور از تعامل، فعالیت‌هایی است که کاربران پس از دنبال کردن صفحه انجام می‌دهند. یعنی تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها و به اشتراک‌گذاری و…

اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام

به طور معمول نرخ تعامل بین 2-3% می‌تواند نشان دهد که این فرد تاثیرگذاری نسبی را دارد. نرخ تعامل بین 4-6٪ بسیارعالی بوده و مقادیر بیش از آن حاکی از این است که حساب مورد نظر شما محتوای «وایرال» تولید می‌کند.

برای محاسبه نرخ تعامل کاربران یک صفحه، تعداد لایک و کامنت‌ها را بر تعداد دنبال کنندگان تقسیم و حاصل را در ۱۰۰ ضرب کنید تا یک مقدار درصدی به دست آورید. ممکن است برخی از دستگاه‌های IOS نتوانند تعداد نظرات و کامنت‌های باقی صفحات را ببینند. برای حل این مشکل نرم‌افزارهای جانبی ایجاد شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

۲. مخاطبان صفحه را بررسی کنید

واضح است که شما قبل از این که به سراغ اینفلوئنسر مارکتینگ بروید، زمینه فعالیت خود را بررسی کرده‌اید. یعنی اگر در حوزه تناسب اندام فعالیت می‌کنید به سراغ اینفلوئنسرهای ورزشکار می‌روید. ممکن است انتخاب‌های زیادی پیش روی شما باشند. برای انتخاب بهتر پس از نرخ تعامل بایستی ویژگی‌های مخاطبان را بررسی کنید. اول باید بدانید که چند درست از مخاطبان اصطلاحا «فیک» یا روح هستند. برای این کار وبسایت‌ها و نرم‌افزارهایی طراحی شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید یا این که مدیریت پیج اینستاگرام خود را به شرکت‌های واسطه بسپارید تا تمامی فعالیت‌های لازم برای موفقیت پیج از جمله تبلیغات را برایتان انجام بدهند.

عوامل موفقیت اینفلوئنسرمارکتینگ

بعد باید ویژگی‌های آن‌ها مثل منطقه جغرافیایی، سن و جنسیت را بررسی کنید. هدف از انجام بررسی‌های این مرحله این است که بتوانید تشخیص بدهید که مخاطبان این صفحه می‌توانند مخاطبان صفحه شما هم باشند؟ یا در بهترین حالت تبلیغ را می‌بینند و رد می‌کنند و هیچوقت به آن فکر هم نمی‌کنند؟

۳. تعداد فالوورها را درنظر بگیرید

همان طور که قبلا اشاره شد، منظور این نیست که تعداد دنبال کنندگان یک صفحه را به عنوان عاملی درنظر بگیریم که نشان می‌دهد تبلیغ در آن بهتر نتیجه می‌دهد. بلکه منظور این است که بعد از این که مطمئن شدید فعالیت پیج منتخب شما با فعالیت‌های شما همسویی دارد و مخاطبان وی می‌توانند مخاطبان شما هم باشند، نکته کلیدی بعدی را در نظر بگیرید. یعنی این که به طور معمول نرخ تعامل با افزایش تعداد فالوور کاهش می‌یابد و این نکته کاملا طبیعی است. یعنی اگر در حال مقایسه دو صفحه با یکدیگر هستید و اولی 21k فالور با ۳.۹٪ نرخ تعامل دارد، و دومی 80k فالوور با نرخ تبدیل ۳.۲% دارد، نمی‌توانید نرخ تعامل را به تنهایی معیار قرار دهید. در این مثال افرادی که با صفحه اول تعامل برقرار می‌کنند حدودا ۸۱۰۰ نفر و در پیج دوم ۲۵۶ هزار نفر هستند!

۴. محتوای پست شده را تحلیل کنید

در این مرحله باید قدری عمیق‌تر شوید و به محتوایی که صاحب صفحه نه تنها ذر اینستاگرام، که در پلتفرم‌های دیگری مثل یوتیوب نیز ارسال می‌کند توجه کنید. به طورکلی برخی پست‌ها (فارغ از این که چه کسی چطور آن‌ها را تولید می‌کند) بیشتر از سایر موضوعات لایک می‌گیرند. مثلا سلفی‌ها یا مسائل مربوط به کودکان لایک بیشتری از تصاویر منظره‌هایی مثل اقیانوس و خورشید می‌گیرند. توجه کنید محتوایی که اینفلوئنسر موردنظر شما پست می‌کند بیشتر از این قالب‌های پرطرفدار هستند؟ یا نه، اینفلوئنسر با ایجاد محتوای مفید و خاص تعامل بیشتری می‌گیرد و درواقع تاثیرگذاری بالاتری دارد؟ دانستن این مساله بسیار حائز اهمیت است. چرا که شما هزینه‌‌‌ی مخاطبانی را می‌پردازید که به این فرد اعتماد دارند و محصول تبلیغاتی او را می‌‌پسندند.

۵. نرخ مشاهده یا Reach را بیابید

نرخ مشاهده در واقع تعداد کاربرانی که محتوای شما را دیده‌اند تعیین می‌کند و معیار فوق‌العاده‌ای برا تعیین میزان تاثیرگذاری به حساب می‌آید. توجه داشته باشید که منظورما از نرخ مشاهده Reach است و نباید با  Impression اشتباه گرفته شود. Reach نشان دهنده تعداد افرادی است که به خواست خود محتوای شما را می‌ببینند و از طریق لایک، کامنت یا اشتراک گذاری با آن تعامل برقرار می‌کنند. در صورتی که impression تعیین کننده تعداد افرادی است که یک محتوا به آن‌ها نشان داده شده است. راه مستقیمی برای محاسبه نرخ مشاهده وجود ندارد و برای آن بایستی از ابزارهایی مثل Fohr یا SocialBlade استفاده کنید.

۶. میزان بودجه را درنظر بگیرید

یکی از عوامل دیگری که می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد، هزینه تبلیغ است. از آن جایی که اینستاگرام صنف و اتحادیه ندارد تعرفه‌های بسیار مختلفی برای تبلیغات ارائه می‌شود. برخی اینفلوئنسرها هدیه‌ها یا محصولات رایگان را به عنوان هزینه تبلیغ می‌پذیرند. در حالی که برخی دیگر برای منتشر کردن یک بنر، یا نام بردن از برند شما یا ساخت محصولی مثل یک کلیپ طنز هزینه‌های بسیار بالایی تعیین می‌کنند. این دیگر یک انتخاب شخصی است. با توجه به بودجه‌ای که برای تبلیغات درنظر گرفته‌اید تعیین کنید که از چه اینفلوئنسری چه خدماتی در ازای چه میزان پول خواهید گرفت؟ اگر نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید از چندین پیج کم بازدیدتر با هزینه بسیار پایین‌تر کمک بگیرید.

۷. طول کپشن‌ها را بررسی کنید

ممکن است مهم به نظر نرسد اما بایستی بررسی کنید که اینفلوئسر مدنظر شما کپشن‌های طولانی و داستانی و جذاب می‌نویسد یا به چند هشتگ و کلمه بسنده می‌کند؟ ممکن است بپرسید که این چه ارتباطی با تبلیغ دارد؟ باید بگوییم طبق تحقیقاتی که هرساله روی کاربران اینستاگرام انجام می‌شود، به نظر می‌رسد پست‌هایی که دارای کپشن طولانی تر هستند بازخورد بیشتری می‌گیرند. متوسط ​​طول کپشن از سال 2016 تا کنون، بیش از دو برابر شده است که این مساله نشان می‌دهد کاربران نیز این موضوع را متوجه شده‌اند. اگر لایک‌های پست‌های صفحه‌ای بالاست و این صفحه به طور معمول کپشن‌های کوتاهی می‌گذارد، احتمالا پست‌ها را تصاویر خاص و پرطرفدار تشکیل می‌دهند. در صورتی که با چنین صفحه‌ای مواجه شدید کامنت‌ها را بخوانید: آیا افراد فقط درباره تصویر صحبت می‌کنند؟ یا به صحبت‌های اینفلوئنسر در کپشن پاسخ می‌دهند؟ هرچه پاسخ‌ها به متن بیشتر باشد، امکان این که افراد تبلیغ شما را نیز بخوانند و عکس‌العمل مناسب نشان بدهند بیشتر است.

شما می توانید برای افزایش فالوور و همچنین برنامه ریزی برای پیشرفت پیجتان از خدمات مدیریت پیج اینستاگرام تاس استفاده کنید

جمع بندی

در این مطلب با مفهوم و چگونگی اثربخشی اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا شدیم. اگر در این باره سوالی دارید می‌توانید از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید. و اگر برای مدیریت پیج اینستاگرام خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید روی آژانس مارکتینگ تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!