اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟ سیر تا پیاز همه آنچه باید بدانید (+5راهکار و معرفی ابزارهای آنلاین)

اگر فکر می‌کنید تعداد فالوورهای بالایتان در اینستاگرام به معنای آن است که در این شبکه اجتماعی پادشاهی می‌کنید، سخت در اشتباه هستید. فالوورها همه چیز نیستند! یکی از مهمترین عوامل تعیین‌کننده موفقیت شما در اینستاگرام، اینگیجمنت ریت است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌دانید اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست و …

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌دانید اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست و چرا باید برای آن ارزش زیادی قائل باشید، جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید.

اگر فکر می‌کنید تعداد فالوورهای بالایتان در اینستاگرام به معنای آن است که در این شبکه اجتماعی پادشاهی می‌کنید، سخت در اشتباه هستید. فالوورها همه چیز نیستند! یکی از مهمترین عوامل تعیین‌کننده موفقیت شما در اینستاگرام، اینگیجمنت ریت است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌دانید اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست و چرا باید برای آن ارزش زیادی قائل باشید، جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. بنابراین اگر:

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

 • می‌خواهید بدانید اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟
 • به دنبال شناخت اهمیت غیرقابل انکار آن هستید
 • نمی‌دانید چگونه اینگیجمنت پیجتان را بهبود ببخشید
 • و در نهایت، وب سایت‌هایی که در این زمینه به شما کمک می‌کنند را نمی‌شناسید

پس به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید.

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟

اگر جزو برندهایی هستید که می‌خواهید در اینستاگرام دیده شوید یا بازاریابی موفقی را برای محصولات یا کسب و کارتان در این فضا انجام دهید، اینگیجمنت ریت و راه‌های بهبود آن، یکی از اساسی‌ترین چیزهایی است که در این مسیر به آن نیاز دارید. پس آموزش‌های این مطلب را با دل و جان بخوانید!

و ما اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟

اینگیجمنت ریت اینستاگرام معیاری است که به شما نشان می‌دهد مخاطبانتان تا چه حد با محتواهایتان ارتباط برقرار کرده‌اند و بهتر است بگوییم، از آنها لذت برده‌اند که به آن، نرخ تعامل یا همان Engagement Rate هم می‌گویند.

این نرخ به شما نشان می‌دهد که فالوورهایتان تا چه حد با پست‌هایتان ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از اقدامات آنها مانند لایک کردن، تعداد نظرات، تعداد فالوورها، میزان به اشتراک گذاشتن مطلب و … همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا اندازه اینگیجمنت ریت اینستاگرام برای پیج شما، مشخص شود.

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟

چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام، دارای اهمیت زیادی است؟

اگر تجربه گشت و گذار در بین پیج‌های محبوب اینستاگرامی را داشته باشید، یکی از پررنگ‌ترین فعالیت‌هایی که به چشمتان می‌خورد، تلاش صاحبان این پیج‌ها برای تعامل مخاطبان است. اما این همه تلاش برای چیست؟ بهتر است بگوییم چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام تا این اندازه مهم است؟

برای پاسخ به این سؤال، دو دلیل را برایتان آورده‌ایم.

اول: نرخ تعامل بالا، نشان دهنده آن است که تولید محتوای جذاب و با کیفیت و مدیریت پیج اینستاگرام بی نقصی دارید.

دوم: بالا بودن نرخ تعامل، نشان دهنده واقعی بودن فالوورهایتان است.

بنابراین، با وجود این دو دلیل، اگر قرار است به وسیله تبلیغات پیجتان درآمدزایی کنید، یکی از مهمترین معیارهایی که برندها به شما سفارش تبلیغات می‌دهند، همین بالا بودن اینگیجمنت ریت اینستاگرام است.

در مقابل، اگر تنها می‌خواهید به واسطه فروش محصول و یا معرفی کسب و کارتان، درآمدزایی کنید؛ این را در نظر داشته باشید که هرچه اینگیجمنت ریت اینستاگرامتان بالاتر باشد، احتمال تبدیل شدن مخاطبانتان به مشتری‌هایی وفادار، بسیار بیشتر است.

بنابراین، نتیجه می‌گیریم، تلاش برای بالا بردن نرخ تعامل بی‌دلیل نیست و این زحمت، ارزشش را دارد.

چرا اینگیجمنت ریت اینستاگرام تا این اندازه مهم است؟

برای محاسبه اینگیجمنت ریت اینستاگرام از این فرمول استفاده کنید ..

ممکن است با خودتان بگویید خب Engagement rate اینستاگرام را چطوری باید محاسبه کنم؟ در صورتی که بخواهید این نرخ را برای چند پست محدود استفاده کنید، این فرمول، کارتان را راه می‌اندازد.

اما در صورتی که بخواهید برای تعدا پست‌های زیاد استفاده کنید، شاید کمی زمان برد و حوصله سربر باشد. بنابراین در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم، از ابزارهای آنلاین استفاده کنید. (در ادامه معرفی می‌کنیم)

Engagement rate اینستاگرام را چطوری باید محاسبه کنم؟

این نکته را هم بدانید، برخی از کسب و کارهای اینستاگرامی، تغییری در این فرمول به وجود می‌آورند. اگر شاهد چنین تغییری بودید؛ اصلاً نگران نباشید! شما هم می‌توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر، چیزهایی را به این فرمول اضافه کنید.

تنها، یادتان باشد، همیشه برای مقایسه داده‌هایتان یک فرمول ثابت و نتایجش را مد نظر داشته باشید.

محاسبه انلاین اینگیجمنت

و اما، اگر شما جزو آن دسته از پیج‌های اینستاگرامی بودید که فرمول بالا، به دردتان نمی‌خورد، می‌توانید از ابزارهای زیر و بهتر است بگوییم، وب سایت‌ها، استفاده کنید.

این وب سایت‌ها، علاوه بر اینگیجمنت ریت اینستاگرام، اطلاعات جالب دیگری مانند میانگین تعداد لایک‌ها، پست‌ها و … در اختیارتان می‌گذارند.

بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم. برویم تا با محبوب‌ترین ابزارهای محاسبه آنلاین اینگیجمنت ریت اینستاگرام آشنا شویم:

سایت influencerfee

وب‌سایت influencerfee، اولین انتخاب برای محاسبه آنلاین اینگیجمنت است. این وب سایت، یکی از جذاب‌ترین ابزارهای پیش رویتان است که به کمک آن می‌توانید نرخ تعامل اینستاگرامتان را مورد بررسی قرار دهید. این وب سایت در کنار این نرخ، داده‌های دیگری مانند نمودارهای کامنت‌ها، لایک‌های پست‌هایتان و … را در اختیارتان می‌گذارد.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

سایت Phlanx

سایت phlanx، یکی از دیگر انتخاب‌های موجود است که به شما کمک می‌کند هر 24 ساعت، 3 بار اینگیجمنت ریت اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهید. این 3 بار به صورت کاملاً رایگان است؛ اما اگر، تعداد دفعات بیشتری برای این اطلاعات نیاز داشته باشید، باید اشتراک این وب سایت را تهیه کنید.

برای استفاده از این خدمات، تنها کافی است وارد سایت شوید و نام صفحه مورد نظرتان را وارد کنید و سپس روی آیکون ذره بین کلیک کنید.

سایت phlanx، یکی از دیگر انتخاب‌های موجود است که به شما کمک می‌کند هر 24 ساعت، 3 بار اینگیجمنت ریت اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهید.

سایت Triberr

سایت Triberr هم دیگر گزینه پیش رو برای دریافت داده‌های اینگیجمنت ریت اینستاگرام است. تنها تفاوت این وب سایت با دو مورد قبلی، در آن است که تعداد صفحاتی که می‌توانید نرخ تعامل آن‌ها را از این سایت دریافت کنید، نامحدود است.

با این 5 راهکار، اینگیجمنت ریت اینستاگرام را به طرز شگفت‌انگیزی افزایش دهید

این روزها، بازار اینستاگرام بیش از هر زمان دیگری داغ است و حضور در آن، یکی از واجبات هر کسب و کاری است.

اما برای افزایش اینگیجمنت ریت اینستاگرام باید چه کنیم؟

یکی از مهمترین سوالاتی که همه پیج‌های اینستاگرامی به دنبال آن هستند و هر طور شده می‌خواهند نرخ تعامل را افزایش دهند. اگر شما هم جزو یکی از این افرادی هستید که اهمیت نرخ تعامل را به خوبی درک کرده‌اید و به دنبال راهکارهای آن هستید، 7 راهکار زیر، کمک زیادی به شما می‌کنند.

۱. از نظرسنجی‌های استوری‌ها غافل نشوید

طبق تجربه و تحقیقات، استوری‌ها بیشتر در دل مخاطبان اینستاگرام، جا شده‌اند. اگر توجه کوچکی به پیج‌های محبوب کنید، متوجه می‌شوید این صفحه‌ها، ممکن است ورزانه بیش از 10 استوری منتشر کنند؛ این در حالی است که هر چند روز یک بار، پست می‌گذارند!

پیشنهاد می‌کنیم، بهترین زمان پست و استوری گذاشتن در اینستاگرام را بدانید و طبق آن، زمان‌بندی منحصر به فرد خودتان را انجام دهید.

در این استوری‌ها، از نظرسنجی‌ها غافل نشوید! نظرسنجی‌ها به شما کمک می‌کنند، در کنار گرفتن نظرات مخاطبانتان، تعامل صفحه تان را هم بالا ببرید.

۲. از مخاطبان سؤال بپرسید

یکی از بهترین کارهایی که برای بالا بردن نرخ تعامل می‌توانید انجام دهید، سؤال پرسیدن در استوری و پست است.

سؤال پرسیدن، ذهن مخاطبتان را درگیر می‌کند و با جواب دادن، به او حس خوبی منتقل می‌کنید. حتی اگر زمان‌هایی سؤالی برای مطرح کردن ندارید، اجازه دهید آنها سوال‌هایشان را از شما بپرسند و به بهترین شکل، پاسخ گویشان باشید.

۳. شبکه سازی، از واجب‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید

تعامل داشتن با پیج‌های مشابه شما، کار جدیدی نیست و به احتمال زیاد تا کنون با اینگونه از تبلیغات مواجه شده‌اید.

شما صفحات مشابه کسب و کار خودتان را شناسایی کنید و با آنها شبکه سازی کنید. شبکه سازی به معنای آن است که در ازای معرفی کردن آنها به فالوورهایتان، آنها هم شما را معرفی می‌کنند و رابطه ای دو سر سود، برقرار می‌کنید.

۴. جواب کامنت‌هایتان را بدهید

همیشه در دسترس بودن و جواب دادن سریع به مخاطبان، یکی از اقداماتی است که اعتماد سازی فوق‌العاده ای می‌کند. این کار را فراموشی نکنید و به تعویق نیندازید.

همیشه به یاد داشته باشید، این مخاطبان هستند که در شبکه‌های اجتماعی به شما اعتبار و ارزش می‌بخشند، پس جلب رضایتشان را در اولویت قرار دهید.

۵. محتوای جذاب در اینستاگرام پادشاهی می‌کند

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند “محتوا پادشاه است“. این موضوع، در اینستاگرام هم به خوبی برقرار است. هیچ چیز به اندازه تولید محتوا باکیفیت و ارزش آفرین، نمی‌تواند نظر مخاطبان را جلب کند.

اگر برای محتواهای تصویری تن، نظم و قالب خاصی داشته باشید، اعتبار بیشتری به کسب و کارتان می‌بخشید. البته در محتوای متنی، همیشه سعی کنید خودتان باشید و به کار بردن داستان‌ها، نکات آموزشی، طنز، سؤال‌ها و … را فراموش نکنید.

 

پس از انجام این اقدامات بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید:

 

 • بیوگرافی خود را کامل کنید تا کاملاً مشخص باشد که شما که هستید و می خواهید چه کار کنید. 
  پست‌های با کیفیت را به طور منظم و در زمان‌هایی که مخاطبان شما آنلاین هستند منتشر کنید. می‌تواند به مقاله‌ی «بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام» سر بزنید و اطلاعاتی در این باره به دست بیاورید. 
  از هشتگ های مربوطه استفاده کنید ، به این روش مخاطبان هدف که احتمال تعامل آن‌ها بالاتر است، راحت‌تر می‌توانند شما را پیدا کنند. 
  با فالوورهای خود ارتباط برقرار کنید. اگر فن پیج دارید، یا فالورهایی دارید که در اینستاگرام فعالیت زیادی دارند گاهی برایشان کامنت بگذارید و استوری‌هایشان را پاسخ بدهید.

 

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ در اینستاگرام هستید؟
موفقیت برند شما در شبکه های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد.
از اینجا شروع کنید

 

نتیجه گیری

و در نهایت، به عنوان جمع‌بندی کوتاهی لازم است بگوییم، اکنون همه آنچه درباره اینگیجمنت ریت اینستاگرام باید بدانید را می‌دانید.

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای مطالعه این مطلب، صرف کردید. اگر هنوز هم سؤالی دارید و یا تجربه ای دارید که فکر می‌کنید می‌تواند به بقیه افراد کمک کند، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس، به اشتراک بگذارید.