بازاریابی یکپارچه (Integrated Marketing) چیست؟

بازاریابی یکپارچه (Integrated Marketing) چیست؟

برخلاف برخی برندهای داخلی که همواره تغییر مسیر می دهند و گاهی از ارزش های خود فاصله می گیرند برندهای مطرح دنیا همواره روی اصول مشخصی حرکت می کنند. راز موفقیت شان هم همین است! دنیای مارکتینگ آن قدر وسیع و گسترده هست که امکان دارد در میانه راه شیرازه فعالیت های مبتدیان از هم …

برخلاف برخی برندهای داخلی که همواره تغییر مسیر می دهند و گاهی از ارزش های خود فاصله می گیرند برندهای مطرح دنیا همواره روی اصول مشخصی حرکت می کنند. راز موفقیت شان هم همین است! دنیای مارکتینگ آن قدر وسیع و گسترده هست که امکان دارد در میانه راه شیرازه فعالیت های مبتدیان از هم بپاشد و به راهی نیاز پیدا کنند که تمام فعالیت های بازاریابی خود را با یکدیگر ادغام کرده و کنترل آن را در دست بگیرند. اگر شما هم با این گستردگی دست و پنجه نرم می کنید تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره بازاریابی یکپارچه بخوانید:

  • Integrated Marketing چیست؟
  • چه روش هایی برای بازاریابی یکپارچه وجود دارد؟ 
  • چطور استراتژی بازاریابی یکپارچه تدوین کنیم؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: ۵ گام ساده و کاربردی برای ایجاد کمپین موفق بازاریابی!

بازاریابی یکپارچه چیست؟

بازاریابی یکپارچه یک رویکرد استراتژیک برای تلفیق ارتباطات و تجارب تعاملی با هدف قرار دادن مخاطبان و افراد تعریف شده است که تمام جنبه های بازاریابی یک نام تجاری را هماهنگ می کند، از جمله:

  • رسانه های پولی (تبلیغات آفلاین ، بازاریابی مستقیم و نمایش آنلاین و برنامه ای).
  • رسانه های به دست آمده (جستجوی ارگانیک که توسط بازاریابی محتوا ، روابط عمومی و تبلیغات تأثیرگذار آنلاین تقویت می شود)
  • رسانه های تحت مالکیت (از جمله رسانه های اجتماعی ، UX در محل ، خدمات مشتری و پیام رسانی مستقیم از طریق ایمیل و تلفن همراه)

این نوع بازاریابی به منظور دستیابی به پیام رسانی ثابت که در صورت امکان از طریق کانال سفارشی ارائه شده است و تجربه ای ممتد و یکپارچه را در طول چرخه حیات مشتری یا مسیر خرید به مصرف کنندگان ارائه می دهد.

ماهیت اساسی بازاریابی یکپارچه این است که با هماهنگی پیام ها در بین کانال ها ، نتایج حاصل از افزایش آگاهی از برند ، آشنایی ، مطلوبیت و قصد خرید بسیار بالاتر انجام بدهید.

چرا از بازاریابی یکپارچه استفاده کنیم؟

گرچه ممکن است برخی کارخانه ها و شرکت های بزرگ در ایران روندی را طی کرده باشند که برای شرکت های کوچک تر این طور به نظر برسد که با موفقیت در یک زمینه می توانیم در همه جا همه جور فعالیتی را انجام بدهیم اما واقعیت چیز دیگری است.

برند شما دارای هویت مشخصی است که تا پایان فعالیت خود آن را حفظ می کند. اگر بخواهید تاثیر گذار باشید باید هویت خود را در تمام فعالیت های بازاریابی تان منعکس کنید. واضح است که زمان تغییراتی در همه چیز ایجاد می کند که اگر با آن همسو نشویم محو می شویم. اما صجبت از چیز بزرگتری است.

مردم عاشق داستان ها هستند و هرچیزی که داستان پیوسته ای را حفظ کند برایشان جذاب و به یاد ماندنی می شود. بنابراین راز مانایی برندها همین است که موارد مشخصی مثل شعار و ارزش ها و … را حفظ کنند.

به همین دلیل است که مگ دونالد و کوکولا با وجود صدر نشینی در رقابت برندها، همواره تمرکز ویژه ای روی تبلیغات و حفظ ارزش های برند خود هزینه می کنند.

چطور Inegrated Marketing انجام بدهیم؟

برای این که بتوانید این نوع بازاریابی را به درستی انجام بدهید چند توصیه برایتان داریم:

توصیه 1: بازاریابی دیجیتال همیشه فعال را مرور کنید

رسانه های دیجیتال و وب این فرصت را برای ما ایجاد کرده اند که می توانیم به طور مداوم از طریق رسانه های اجتماعی (از جمله UGC ، محتوای تولید شده توسط کاربر) به اشتراک بگذاریم و تجربه های غوطه وری را در وب سایت ها و برنامه های تلفن همراه ایجاد کنیم. همچنین می توانیم از طریق تکنیک هایی مانند هدف گذاری مجدد و شخصی سازی وب سایت ، در بین تبلیغات ، وب سایت و ایمیل شخصی سازی کنیم.

همچنین باید ارتباطات خود را در مورد استفاده بین دستگاهی برنامه ریزی کنیم.  فراتر از مبارزات گسترده ، به مدت طولانی تر در معرض دید آنلاین هستیم زیرا مردم و مشاغل به دنبال محصولات ، خدمات و مارک های ما هستند. این روش استراتژیک می تواند به عنوان “بازاریابی همیشه فعال” تعریف شود ، همانطور که در بخش زیر توضیح داده شده است ، برگرفته از انتخاب انواع مبارزات و ماژول فعالیت “همیشه روشن” در مسیر یادگیری برنامه ریزی کمپین.

“فعالیت های ارتباطی دیجیتال مداوم یا” همیشه فعال “استفاده طولانی مدت از ارتباطات دیجیتال مارکتینگ است که با هدف جذب بازدید کننده به سایت برای جذب مشتری (مانند موتور جستجو ، بازاریابی وابسته و حمایت مالی آنلاین) و حفظ آن (بازاریابی خبرنامه الکترونیکی) انجام می شود.

این فعالیت ها به خواسته های مداوم دیده می شود که در بسیاری از صنایع در حالی است که مردم محصولات را جستجو می کنند یا در رسانه های اجتماعی به دنبال بررسی هستند. “

توصیه 2: بازگشت سرمایه خود را بررسی کنید

ROI معیار کلیدی برای بازاریابی دیجیتال یکپارچه است زیرا امکان مقایسه بازده از فعالیت های مختلف بازاریابی را نسبت به یکدیگر فراهم می کند. بررسی این معبار این با محاسبه سود ساده ، که یک مقدار مطلق است و نه نسبی ، امکان پذیر نیست.

تعیین هزینه مجاز برای هر خرید در کنترل هزینه رسانه بسیار مهم است و اغلب برای کنترل سطح پیشنهادات استفاده می شود ، به عنوان مثال در Google Adsبرای بازاریابی سرچ پولی به خوبی کنترل شده، بسیار مهم است که شما برای انواع مختلف محصولات هزینه مجاز هر خرید را محاسبه و تعریف کنید.

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

توصیه 3: بازاریابی یکپارچه رقیب را مرور کنید

بازاریابی یکپارچه خوب ، چیزی فراتر از داشتن شعار یکسان ، هویت و رنگ برنددر همه کانال های بازاریابی است. بلکه در واقعی روشی است که برای ایجاد یک داستان پیوسته و ممتد برای سال های زیاد ایجاد شده است. در این روش تمام رسانه های مورد استفاده خود را با اهداف و ارزش های برند همسو می کنید. اما به دلیل تعدد آن ها ممکن است گاهی برخی چیزها را جا بیندازید که اگر رقیبی داشته باشید که این کار را به درستی انجام داده باشد بد نیست فعالیت هایش را مرور کنید.

نمونه ای از بازاریابی یکپارچه ضعیف

ایجاد و به کارگیری بازاریابی یکپارچه دشوار است و در حالی که همه برند های بزرگ آن را امتحان می کنند، همه موفق نمی شوند. حتی برند های چند میلیارد دلاری مانند اینتل نیز اشتباه می کنند. ما به وب سایت و کانال های رسانه های اجتماعی آنها نگاه کردیم ، و نه تنها از نظر پیام رسانی مطابقت ندارند ، و نه شعار رسمی اینتل را نشان می دهند. داشتن شعار اگر از آن استفاده نکنید چه فایده ای دارد؟

با نگاهی به وب سایت آنها در زیر ، هیچ اشاره ای به پیام نام تجاری فعلی آنها نشده است. “آنچه در درون است را تجربه کنید”.

بازاریابی یکپارچه ضعیف

همچنین شبکه های اجتماعی آنها با آنچه در وب سایت وجود دارد مطابقت ندارند. عکس پروفایل شبکه های اجتماعی با استفاده از سایه های مختلف آرم در وب سایت ، و شعار استفاده شده در تصاویر روی جلد نه شعار رسمی است و نه در وب سایت ظاهر می شود.

چطور استراتژی بازاریابی یکپارچه موفق ایجاد کنیم؟

شکست اینتل نشان می دهد که درست است بازاریابی یکپارچه را دشوار دانست. این که برندهای بزرگ هم در همسو کردن کانال های بازاریابی نشان می دهد شما برای موفیت نیاز دارید تمام تقاط تماس مشتری با برند خود حتی کوچک ترین موارد را بررسی کنید.

استراتژی بازاریابی یکپارچه شما باید در هر مرحله از سفر ، همه کانال ها و تجارب مشتری را با همان پیام رسانی ادغام و همسو کند.

جمع بندی

در این مقاله روش ها و ترفندهای Integrated Marketing را بررسی کردیم. اما اگر هنوز در این باره سوالی در ذهن شماست که پاسخی برای آن در وبلاگ تاس نیافته اید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. در صورتی که تجربه جذاب یا مفیدی در این زمینه دارید نیز می توانید از همین قسمت از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو و بازاریابی شبکه های اجتماعی  می توانید روی همکاری تیم تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!