کی ورد کنیبالیزیشن چیست؟ چطور جلوی همنوع خواری  کلمات کلیدی را بگیریم؟

کی ورد کنیبالیزیشن چیست؟ چطور جلوی همنوع خواری کلمات کلیدی را بگیریم؟

اگر دائم محتوا تولید می‌کنید و رتبه نمی‌گیرید، ما مجرم را دستگیر کرده‌ایم و دو دستی تحویلتان می‌دهیم! اگر به خیال رتبه گرفتن در گوگل خوش نشسته‌اید و با یک سری کلمات کلیدی پشت سرهم محتوا تولید می‌کنید، بدانید و آگاه باشید که کلمات کلیدی تان را وارد فیلم اره کرده‌اید و همین الان که …

۱۹ فروردین ۱۴۰۰

اگر دائم محتوا تولید می‌کنید و رتبه نمی‌گیرید، ما مجرم را دستگیر کرده‌ایم و دو دستی تحویلتان می‌دهیم! اگر به خیال رتبه گرفتن در گوگل خوش نشسته‌اید و با یک سری کلمات کلیدی پشت سرهم محتوا تولید می‌کنید، بدانید و آگاه باشید که کلمات کلیدی تان را وارد فیلم اره کرده‌اید و همین الان که در حال خواندن هستید کلمات کلیدی تان سایت را به رینگ کشتی کچ تبدیل کرده اند و با تیر و تخته به جان هم افتاده اند.حالا این که چطور این اتفاق افتاده و چطور می‌توانید این جنگ خونین را متوقف کنید در گرو آشنایی با مفهوم کی ورد کنیبالیزیشن است. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • کی ورد کنیبالیزیشن چیست؟
  • کی ورد کنیبالیزیشن چه تاثیری بر سئو می‌گذارد؟
  • چطور کی ورد کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

محتوای تکراری چیست و چطور سئو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

کی‌ ورد کنیبالیزیشن چیست؟

بعضی از تازه کاران در سئو و تولید محتوا فکر می‌کنند هرچه برای یک کلمه کلیدی مقالات بیشتری تولید کنند و روی سایت قرار دهند رتبه بهتری از موتورهای جستجو می‌گیرند. در کمال احترام باید عرض کنم که هیچ این طور نیست! با تولید محتوای چند باره برای یک کلمه کلیدی درواقع محتوای‌های سایت خودتان را به جان یکدیگر انداخته اید. یعنی چند صفحه از سایتتان به رقابت با یکدیگر برخواسته‌اند و شانس این که هریک رتبه بگیرد بسیار کم می‌شود چرا که موتورهای جستجو به اشتباه می‌افتند. به این پدیده همنوع خواری کلمات کلیدی یا کی‌ورد کنیبالیزیشن می‌گوییم.

تاثیر کی ورد کنیبالیزیشن در سئو

با آن چه در تعریف همنوع خواری خواندید واضح است که این مفهوم در سئو تاثیری جز فاجعه ندارد. موتورهای جستجو صفحات سایت  شما را ایندکس می‌کنند، با هر محتوای جدید برای کلمه کلیدی دودی از مغزشان بلند می‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد در بیمارستان روانی خزنده‌‌ها بستری می‌شوند! و محتوای شما برای همیشه بین زمین و آسمان گیر می‌افتد.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

در یک توضیح دقیق‌تر و علمی تر می‌توانم بگویم با این کار شما به گوگل پیام می‌دهید که من محتواهای یکسانی ایجاد کرده‌ام. و می‌خواهم محتواهایم با یکدیگر وارد رقابت شوند. شاید در یکی لینک سازی بهتری انجام داده باشید و دیگری خوانایی بهتری داشته باشد. حالا تکلیف گوگل چیست؟ کدام صفحه را به نمایندگی از سایت شما در نتایج جستجو نمایش دهد؟

اگر افزونه Yoast را به وردپرس متصل کرده باشید سر بزنگاه مچتان را می‌گیرد و با یک چراغ قرمز در بررسی سئو به شما اخطار می‌دهد که این کلمه کلیدی را قبلا در تولید محتوای دیگری به کار برده‌‌اید.

حالا اگر مطمئن نیستید که تاکنون این اشتباه را کرده‌اید یا نه در بخش بعدی همراه ما باشید و روش تشخیص این اشتباه را بخوانید.

چگونه کی ورد کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

بررسی اینکه سایت شما از آدم خواری کلمات کلیدی رنج می برد یا نه آسان است. روش اول این است که نام و پسوند سایت خود را در این فرمول کلمه کلیدی site:domain.com جای گذاری کنید و سپس آن را جستجو کنید. به طور معمول دو نتیجه اول دچار همنوع خواری شده‌اند. اما اگر کلمات کلیدی و هدف صفحات با یکدیگر متفاوت باشد ممکن است این طور نباشد.

روش دوم این است که نام سایت و کلمه کلیدی را به طور دقیق جستجو کنید و نتایج را بررسی کنید. می‌دانید که تشخیص کلمات کلیدی توسط موتورهای جستجو انجام می‌شود. و موتورهای جستجو دیگر از تگ کلمه کلیدی و چیزی که شما برایشان تعریف کرده‌اید پیروی نمی‌کنند. پس نتایج ظاهر شده را با یکدیگر مقایسه کنید و سعی کنید تشخیص دهید آیا با معیارهای گوگل کی ورد یکسانی دارند؟

اگر به طور عمومی فقط کلمه کلیدی را سرچ کنید و دوصفحه از سایت‌تان در نتایج اول تا سوم ظاهر شدند کاری به آن نداشته باشید اما در رتبه‌هایی مثل ۷ و ۸ باید به دنبال چاره باشید. (نگران نباشید در قسمت بعد راه حل ها را هم بررسی خواهیم کرد.

تشخیص کنیبالیزیشن
چطور از شر همنوع خواری کلمات کلیدی خلاص شویم؟

مطمئن ترین راه برای سر به نیست کردن این معضل پاک کردن مطلب تکراری است. اما همه چیز به این سادگی‌ها نیست و لازم است بررسی‌هایی انجام بدهید :

۱. درست تشخیص بدهید

همین که در صفحه نتایج دو مطلب از سایت شما ظاهر شد کافی نیست. ابتدا بایستی بفهمید که چرا این صفحات نمایش داده می‌شوند. شاید مطلبی را به منظور دیگر و برای کلمه کلیدی دیگری ایجاد کرده‌اید اما مورادی مثل حضور کلمه کلیدی در متا تایتل و متا توضیحات و چگالی کلمات کلیدی در مطلب دوم موتورهای جستجو را گمراه کرده است. در این مورد بهتر است مقاله دوم را اصلاح کنید و سعی کنید به هدف اصلی خودش نزدیکش کنید.

ممکن است در محتوای خوشه‌ای به مفهوم کلمه کلیدی صفحه دیگر نیز پرداخته باشید. برای این که بدانید کدام یک از صفحات نیازمند تغییر هستند بایستی رتبه صفحه و مواردی که در ارزش سئویی آن دخیل هستند را بررسی کنید.

۲. وارد تجزیه و تحلیل شوید

در این مرحله وارد سرچ کنسول شوید و روی Query کلیک کنید و سپس کلمه کلیدی را در جعبه تایپ کنید. کنسول گوگل لیستی از کلمات کلیدی سایت شما در نتایج جستجو و کلیک ها و نرخ کلیک (CTR) برای این کلمات کلیدی را نشان می‌دهد. همچنین لیستی از صفحاتی که کل آن بازدید را دریافت می کند و میزان بازدید هر یک از آن صفحات در اختیارتان قرار می‌گیرد.

از آن جایی که نمی‌خواهید صفحات ارزشمند را صرفا به خاطر این که در این لیست قرار گرفته اند حذف کنید بهتر است فیلتر query را حذف کنید. سپس از گزینه دیگری که در آن قرار دارد یعنی Page filter استفاده کنید. با این کار می توانید توسط گروهی از URL ها یا یک URL خاص فیلتر کنید. در سایت های بزرگتر ، ممکن است بتوانید بر اساس گروه هایی از URL فیلتر کنید. به این ترتیب هر صفحه را جداگانه بررسی کنید و ارزش آن را بسنجید.

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

۳. مقایسه کنید و تصمیم بگیرید

با داده‌هایی که از سرچ کنسول گرفتید تصمیم بگیرید کدام صفحه بایستی باقی بماند و کدام صفحه باید از بین برود. حواستان باشد که همین که صفحات را وارد Trash وردپرس کنید کافی نیست و بایستی از بخش Removal سرچ کنسول URL را به طور کامل حذف کنید.

اگر محتوای ارزشمندی در هر دوصفحه تولید کرده‌اید بهتر است آن‌ها را با یکدیگر ادغام کنید و یک صفحه طولانی تر و پربار تر در URLی که تشخیص دادید ارزشمند تر است ایجاد کنید.

از آن جایی که گوگل مقالات طولانی را دوست دارد با این کار ضرر مطلق را به منفعت مطلق تبدیل کرده اید.

اگر در نتایج بررسی های مرحله قبل متوجه شدید خسارتی که به یکی از صفحات وارد شده جبران ناپذیر است ( ازجمله مشکلات URL‌) می‌توانید از ریدایرکت استفاده کنید و جلوی این خسارات را نیز بگیرید.

نکته: گرچه روش جبران خسارت را به شما آموزش دادیم اما بایستی حواستان را جمع کنید که دوباره در این تله نیفتید. بهتر است ساختار مناسب لینک سازی و ترتیب اولویت محتوای خوشه‌ای را هنگام تعیین استراتژی دقیق ایجاد کنید. و تمام کلمات کلیدی به کار رفته در سایت خود را در سیستم مدیریت محتوا نگاه دارید تا احتمالا تیم محتوای شما به صورت ناخوسته چنین اتفاقی را رقم  نزند.

تعیین جایگاه URLها در سایت مپ و معماری سایت به گوگل اجازه می‌دهد اهمیت و اولویت صفحات را راحت تر تشخیص بدهد و از خطر همنوع خواری احتمالی در امان بمانید.

اگر سایت فروشگاهی دارید ممکن است در صفحات محصول به این مشکل بر بخورید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به کنونیکال تگ ها را بخوانید و راه‌حل برطرف کردن این مشکل را نیز بیاموزید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی یکی از بزرگترین معضلات سئو پرداختیم وچگونگی برطرف کردن این مشکل را تشریح کردیم. اگر درباره همنوع خواری کلمات کلیدی سوالی در ذهن دارید که در این مطلب به آن پاسخی داده نشده، می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. در صورتی که تجربه ای دارید که ممکن است برای سایر کاربران هم مفید باشد از همین بخش به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات سئو و بازاریابی محتوا از جمله  سئو در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!