لانگ تیل کی ‌ورد چیست؟ | چرا در سئو به دم درازها نیاز داریم؟

چندسالی است که بازار محتوا حسابی داغ شده و تعداد سایت‌هایی که محتوا تولید می‌کنند به طرز چشمگیری رو به افزایش است. این یعنی پروسه رنک گرفتن از گوگل هرروز دشوار می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم از رقبای خود زودتر پیشی بگیریم، استفاده از کلمات کلیدی دم‌ دراز یا لانگ تیل کی ورد است. …

چندسالی است که بازار محتوا حسابی داغ شده و تعداد سایت‌هایی که محتوا تولید می‌کنند به طرز چشمگیری رو به افزایش است. این یعنی پروسه رنک گرفتن از گوگل هرروز دشوار می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم از رقبای خود زودتر پیشی بگیریم، استفاده از کلمات کلیدی دم‌ دراز یا لانگ تیل کی ورد است. در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس به بررسی همه جانبه‌ی دم درازها و راز چگونگی موفق شدن با آن‌ها می‌پردازیم:

  • لانگ تیل کی ورد چیست؟
  • مزایای استفاده از کی وردهای لانگ تیل چیست؟
  • چطور لانگ تیل کی ورد مناسب را پیدا کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

۶ قانون طلایی کپی رایتینگ!

 

لانگ تیل کی ورد چیست؟

منظور از longtail keyword  کلمات کلیدی هستند که کمتر به آن‌ها پرداخته شده و شانس دیده شدن و رتبه گرفتن محتوا را بالا می‌برند. گرچه نام آن‌ها به طولانی بودن اشاره دارد و در اغلب موارد هم در قالب عبارتی متشکل از چند کلمه هستند، اما درواقع بلند یا کوتاه بودن طول کلمه کلیدی نیست که آن را در دسته لانگ تیل جا می‌دهد. بلکه علی رغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، مساله خاص تر بودن عبارت و احتمال بالا رفتن نرخ تبدیل است. با استفاده از این دسته کلمات کلیدی به جای این که درباره یک کلمه عام که زیاد جستجو می‌شود و طبیعتا محتوای بسیاری درباره آن نوشته شده است، دقیقا به نیاز مخاطبان پرداخته می‌شود.

longtail keywords

بگذارید با یک مثال قضیه را روشن کنیم. فرض کنیم که فعالیت سایت شما در زمینه فروش آنلاین فرش دستباف باشد. اگر قرار است محتوایی برای بلاگ ایجاد کنید که کلمه کلیدی آن بسیار عام باشد مثل «فرش» یا «قالی» نباید انتظار داشته باشیم که از بین هزاران مطلبی که پیش از این برای این کلمات ایجاد شده اند، شانس رقابت بالایی داشته باشیم. اما اگر به طور مثال کی‌ورد بلند « راهنمای خرید فرش دستباف» را محور قرار بدهیم، در جستجوی کاربران مفیدتر ظاهر می‌شویم. و البته کسانی ما را می‌بینند که قصد خرید فرش دستباف را دارند.

چرا باید از لانگ تیل کی ورد استفاده کنیم؟

بدون شک کلمات لانگ تیل می‌توانند شما را در بهبود سئو بسیار بسیار کمک کنند. در این بخش به جزییات کمک‌هایی که لانگ تیل ‌ها به سئوی سایت می‌کنند می‌پردازیم:

۱. کلمات کلیدی طولانی می‌توانند شما را جلو بیندازند!

هیچکس خوشش نمی‌آید سایتی که روی آن کار می‌کند در سندباکس جا خوش کند. با فعالیت صحیح و سئو محور می‌توانیم به گوگل ثابت کنیم که آماده خروج هستیم و کار را بلدیم. استفاده از کلمات کلیدی طولانی و رسیدن به جایگاه با استفاده از آن‌ها می‌تواند این پروسه را سریع‌تر کند.

۲. مردم در واقع با کلمات کلیدی طولانی جستجو انجام می‌دهند.

گرچه بسیاری از ما تمایل داریم محتوایمان رو حول محور یکی دوکلمه کلیدی بسیار پرتکرار بنویسیم، اما وقتی در مقابل در نقش جستجوگر فرو می‌رویم، کلمه‌ای سرچ نمی‌کنیم. اگر دنبال کفش مناسب برای یکی از لباس‌هایتان بگردید، احتمالا از عباراتی مثل « خرید کفش پاشنه بلند مشکی نبوک » استفاده می‌کنید. احتمال این که فقط کلمه کفش یا کفش پاشنه بلند را جستجو  کنید بسیار پایین تر است. خب باقی جستجوگرها هم مثل شما عمل می‌کنند!

۳. کی‌وردهای لانگ تیل، نرخ تبدیل بهتری‌ را رقم می‌زنند.

طبق داده های آماری سایت میانگین نرخ تبدیل کلمات کلیدی عمومی چیزی نزدیک به ۱۰٪ و میانگین نرخ تبدیل لانگ تیل‌ها ۳۶٪ است. یعنی بازدهی این مطالب در مقایسه با سایرین، بیش از سه برابر است! یعنی شما با افزودن صفحات مبنی بر لانگ تیل کی ورد ها نتایج ترافیک ارگانیک و نرخ تبدیل سایت خود را یک شبه نزدیک به ۳۰ درصد افزایش می‌دهید. چه چیزی بهتر از این!

۴. کلمات کلیدی طولانی به رنک گرفتن شما کمک می‌کنند.

هدف نهایی بسیاری از ما برای تولید محتوا، ظاهر شدن در صفحه اول نتایج و گرفتن رنک بهتر است.  یکی از ساده ترین راه های شروع رتبه گرفتن برای وب سایت شما ایجاد وبلاگ است. اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، نگران نباشید. چرا که کلمات کلیدی دم بلند می توانند شما را راهنمایی کنند. آنها می توانند به شما اطلاعاتی راجع به آنچه مخاطب شما در جستجوی آن دارد ارائه دهند و به شما امکان می دهند محتوای ارزشمندی بسازید که بتواند دغدغه کاربران را پوشش دهد.

۵. این عبارات استراتژی محتوای شما را تقویت می‌کنند.

برای ظاهر شدن در صفحه اول نتایج، به یک استراتژی محتوا نیازدارید که بتواند بین مطالب پیوند مناسب ایجاد کند. کلمات کلیدی طولانی می‌توانند پیوندهای زیادی ایجاد کنند و استراتژی محتوایتان را تقویت کنند.

۶. کلمات کلیدی بلند شانس دیده شدن در نتایج جستجوی صوتی گوگل را بالا می‌برد.

ممکن است موقع تایپ کردن تمرکز بیشتری داشته باشیم و با فرصتی که داریم سوالات خود را به کوتاه‌ترین روش ممکن در موتورهای جستجو وارد کنیم. اما حین استفاده از ابزارهای صوتی هرچیزی که در لحظه به ذهن مان برسد را عنوان می‌کنیم. این یعنی کلمات بیشتری را به کار می‌گیریم. پس اگر قرار است متن جستجو شده با محتوایی که برای آن ایجاد شده مطابقت پیدا کند، شانس عباراتی که شامل کلمات بیشتری از متن جستجو شده باشند، بالاتر می‌رود. بنابراین اگر شما صفحات لانگ تیل بیشتری در سایت خود ایجاد کنید، برای جستجوهای صوتی بیشتری پاسخ آماده کرده‌اید و می‌توانید روی بازدید این دسته هم حساب کنید.

چطور لانگ تیل کی ورد مناسب را پیدا کنیم؟

هیچ پروسه دشواری نیست. کافی است از ابزارهایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم کمک بگیرید:

۱. از صفحه جستجو گوگل کمک بگیرید

کافی است هسته اصلی آن چه می‌خواهید درباره اش را بنویسید گوگل کنید. در وهله اول گوگل هنگام سرچ با سوالات پیش‌فرض و عبارات مرتبط سعی می‌کند جستجوی شما را کامل کند. در این بخش ممکن است با سوالاتی که با بهترین یا چطور شروع می‌شوند زیاد مواجه شوید. پس از کلیک روی آیکون ذره بین و رفتن به صفحه نتایج گوگل اگر به پایین اسکرول کنید گزینه‌هایی که بیشترین سرچ درباره آن‌ها انجام می‌شود را خواهید دید. نتایجی که به صورت لینک و با رنگ آبی در پایین صفحه ظاهر می‌شوند سرنخ‌های بسیار خوبی برای آنچه دنبالش می‌گردید هستند.

۲. از ابزار  Ubersuggest  استفاده کنید

اگر افزونه اوبر ساجست را به موتور جستجوی خود اضافه کنید، در هر سرچی که انجام می‌دهید با لیستی از کلمات کلیدی مرتبط روبه‌رو می‌شوید که بسیاری از آن‌ها لانگ تیل هستند. این موارد بسیار کمک کننده‌ هستند. در این بخش به طور مثال عبارت «کلمات کلیدی» را با روشن بودن افزونه اوبر ساجست جستجو کرده‌ایم. نتیجه را در تصویر زیر ببینید.

اوبر ساجست و کلمات کلیدی لانگ تیل

۳. از سوالات keywwordtool استفاده کنید

اگر به آدرس keywordtool بروید می‌توانید تعداد نامحدودی کلمات کلیدی مرتبط با لغتی که سرچ می‌کنید، دست پیدا کنید. این لیست براساس جستجوی کاربران در سطح اینترنت جمع آوری شده اند. گرچه در لیست اول که روی صفحه پیش‌فرض ایجاد می‌شود هم به کلمات زیادی دسترسی دارید اما با مراجعه به تب Questions می‌توانید سوالات پرتکرار مردم را پیدا کنید. می‌توانید با انتخاب منطقه جغرافیایی و زبان این جستجو را محدودتر کنید.

۴. از ابزار حرفه‌ای الکسا کمک بگیرید

اگر خیلی تازه کار نیستید و توانایی به کارگیری الکسا را دارید دریغ نکنید. به ماتریس کلمه کلیدی Alexa’s Competitor بروید. آدرس ده وبسایت رقیب را وارد کنید و cluster view را انتخاب کنید. الکسا برای شما نقشه‌ای ترتیب می‌دهد که در آن محبوبیت کلمات کلیدی تعیین می‌شود. بزرگی دایره‌هایی که به شما نشان داده می‌شود طول کلمه کلیدی را مشخص می‌کند و رنگ آن میزان محبوبیت را نشان می‌دهد. اگر هنوز سایت‌هایی که رقبای اصلی شما هستند را نمی‌شناسید پیش از انجام این مراحل در ابزار Alexa’s Audience Overlap آن‌ها را بیابید. یکی از خوشه‌های معرفی شده را انتخاب کنید تا به جزییات بیشتری دسترسی داشته باشید. سپس از لیست برای شناسایی فرصت های کلمه کلیدی دم بلند استفاده کنید. لیست نتایج باید شامل چندین گزینه کلمه کلیدی دنباله بلند باشد که می توانید هدف قرار دهید. می توانید باتنظیمات ستون Sites طول کلمات کلیدی را تعیین کنید.

جمع بندی

در این مقاله مفهوم کلمات کلیدی طولانی یا لانگ تیل کی ورد را توضیح دادیم و شما را با ابزارهای پیدا کردن آن‌ها آشنا کردیم. امیدواریم با استفاده از این کلمات کلیدی نتایج خوبی برای سایت خود رقم بزنید. اگر در تولید محتوا و سئوی سایت به کمک نیاز دارید می‌توانید روی آژانس مارکتینگ تاس حساب کنید. اگر سوالی درباره این مطلب برایتان پیش آمده است یا تجربه ای در این زمینه دارید می‌توانید از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما سپاسگزاریم.