کلمات کلیدی LSI چیست و چطور در سئو از آن ها استفاده کنیم؟

کلمات کلیدی LSI چیست و چطور در سئو از آن ها استفاده کنیم؟

وقتی توی پنج سالگی سعی می کردیم دوچرخه سواری را یادبگیریم، دوتا چرخ کوچک کمکی هم پشت وسیله نقلیه کوچکمان کار می گذاشتند که وظیفه شان حمایت و حفظ تعادل و اطمینان از درست کار کردن دوچرخه بود. شاید پدرها و پدربزرگ هایمان بدون این چرخ های کمکی دوچرخه سواری را یادگرفته باشند و مشکلی …

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

وقتی توی پنج سالگی سعی می کردیم دوچرخه سواری را یادبگیریم، دوتا چرخ کوچک کمکی هم پشت وسیله نقلیه کوچکمان کار می گذاشتند که وظیفه شان حمایت و حفظ تعادل و اطمینان از درست کار کردن دوچرخه بود. شاید پدرها و پدربزرگ هایمان بدون این چرخ های کمکی دوچرخه سواری را یادگرفته باشند و مشکلی هم پیش نیامده باشد. اما حالا تمام دوچرخه های کوچک کمکی دارند. حالا اگر کلمات کلیدی اصلی هر صفحه مان دوتاچرخ بزرگ و اصلی دوچرخه باشند، کلمات کلیدی LSI، آن چرخ های کوچک تر و حمایتی هستند که تعادل سئو را برقرار می کنند. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و در این باره بخوانید:

 

  • کلمات کلیدی LSI چه هستند؟
  • چرا کلمات کلیدی LSI برای سئو مهم هستند؟
  • بهترین ابزارها برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: چطور نرخ کلیک سایت را افزایش بدهیم؟

 

منظور از کلمات کلیدی LSI چیست؟

 

زمانی که خیلی هم از ما دور نیست موتورهای جستجو محتوای صفحات را بر اساس تکرار کلمه کلیدی تشخیص می دادند. یعنی هرچه بیشتر کلمه کلیدی در یک صفحه تکرار شده بود سئوی بهتری داشت و بیشتر به کاربران نشان داده می شد. اما خیلی زود مشخص شد که این روش خوبی برای تشخیص محتوای مفید و ارزشمند نیست و مفهومی به نام چگالی کلمه کلیدی ایجاد شد.

منظور از چگالی کلمه کلیدی به صورت خلاصه و عینی این است که کلمه کلیدی نباید بیش از سه چهار بار در هر هزار کلمه تکرار شود اگر نه محتوا محکوم به کی ورد استافینگ می شود.

حالا در یک محتوای طولانی ممکن است لازم باشد بارها و بارها به مفهوم کلمه کلیدی اصلی اشاره کنیم. اینجاست که کلمات LSI به کمک مان می آیندو نمی گذارند گیر بیفتیم. LSI (Latent Semantic Indexing) کلمات کلیدی اصطلاحات مرتبط با مفهومی هستند که موتورهای جستجو برای درک عمیق محتوای یک صفحه وب از آنها استفاده می کنند.این کلمات کلیدی در واقع کلماتی هستند که باعث می شوند چگالی کلمه کلیدی اصلی شما از حدی که باید بالاتر نرود و هم چنین مفهوم صفحه را برای موتورهای جستجو واضح تر می کنند.

به طور مثال اگر درباره سایت مپ مطلب می نویسیم می توانیم از کلمه کلیدی کمکی نقشه سایت هم استفاده کنیم و چند فضای خالی را با آن پر کنیم.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

آیا کلمات LSI مترادف های کلمات کلیدی هستند؟

پاسخ کوتاه این است که می توانند باشند اما نه لزوما مترادف نیستند!

در حالی که برخی از کلمات کلیدی LSI می توانند مترادف باشند ، همه مترادف ها کلمات کلیدی LSI نیستند. اکثر کلمات کلیدی LSI کلمات و عباراتی هستند که ارتباط نزدیک با کلمه کلیدی اصلی شما دارند. بنابراین ، استفاده از مترادف در پست های شما می تواند به سئوی داخلیمقاله شما کمک کند ، اما دقیقا مترادف ها کلمات کلیدی LSI نیستند.

به عنوان مثال ، یک مترادف برای کلمه “پالتو پاییزه” می تواند “کت پاییزه” باشد. با این حال ، کلمات کلیدی LSI برای “پالتو پاییزه” شامل کلماتی مانند: کت کوتاه، پالتو موهر، کت پلار و غیره باشد.

چرا باید از کلمات کلیدی فرعی برای سئو استفاده کنیم؟

در واقع این کلمات کلیدی می توانند محتوای شما را بهتر برای موتورهای جستجو تعریف کنند و قدرت محتوا در دریافت رتبه بالا ببرند.کلمات کلیدی معنایی ارتباط محتوای شما را بهبود می بخشد. افزودن کلمات مرتبط به شما اطمینان می دهد که محتوای خود را با کلمات کلیدی یا پر کردن کلمات کلیدی بارگیری نکنید.

کلمات مرتبط تعداد افرادی را که محتوای شما را پیدا می کنند افزایش می دهد.  کلمات کلیدی LSI همچنین به شما کمک می کنند تجربه جستجوی بهتری را برای کاربران فراهم کنید ، که به نوبه خود به بهبود عوامل مختلف رتبه بندی مانند زمان صرف شده در یک صفحه، کاهش نرخ پرش و بیشتر منجر می شود.

مثلا ممکن است کسانی که می خواهند به مطلبی درباره «کفش کوهنوردی ویبرام» برسند آن را با کلماتی مثل «کفش کوهنوردی سبک» ، «کفش کوهنوردی باران» و موارد دیگر مثل این جستجو کنند. در صورتی که شما فقط روی کلمه کلیدی کفش کوهنوردی ویبرام تمرکز کرده باشید این مخاطبان را از دست خواهید داد.

علاوه براین بارها و بارها مجبور می شوید از کلمات این و آن استفاده کنید که زیبایی و خوانایی نوشته تان را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

بنابراین برای چند منظوره عمل کردن یک محتوای ثابت و همچنین افزایش خوانایی و رضایت کاربر بهتر است از این نوع کلمات کلیدی استفاده کنیم.

 

کلمات کلیدی lsi

آیا یوتیوب هم از کلمات LSI استفاده می کند؟

جالب است بدانید که مالکیت یوتیوب نیز در دست گوگل است و شاید بتوان مهم ترین بستر سئو پس از گوگل را یوتیوب دانست. به طور کلی هر تغییری در الگوریتم های گوگل ایجاد می شود با اندکی تاخیر و تغییر در یوتیوب نیز مشاهده می شود. بنابراین فکر می کنم پاسخ واضح است.

برای بهبود رتبه در یوتیوب هم بهتر است در عنوان و کمی فاصله از کلمه کلیدی اصلی کلمات فرعی را وارد کنید که البته اگر محدودیت کاراکتر دارید می توانید از آن صرف نظر کنید. به جای آن در تگ های سوم تا پنجم یوتیووب و همچنین کپشن از آن ها استفاده کنید.

 

چطور کلمات کلیدی مرتبط را با ابزار کلمات کلیدی LSI پیدا کنیم؟

شاید اغراق نباشد اگر بگویم که لیست کلمات LSI برای هر کلمه کلیدی بی پایان است. ما می توانیم هر محصول و پدیده ای را با بی نهایت کلمه توصیف و تعبیر کنیم. اما چیزی که مهم است این است که بدانیم عموم مردم چطور مفهوم مورد نظر ما را توصیف می کنند. و با استفاده از چه کلمات و عباراتی به جستجو درباره آن می پردازند. این مورد تا حد زیادی به منطقه جغرافیایی و هویت مخاطب هدف بستگی دارد. بنابراین در تحقیقات خود این دو فیلتر را اعمال کنید و با استفاده از ابزارهایی که در این بخش معرفی می شوند کار را شروع کنید.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

 

1. تکمیل خودکار جستجوی گوگل

در هر جسنجووی شما در گوگل هنگامی که دارید کلمات موردنظر را در کادر جستجو تایپ می کنید، گوگل به طور پیش فرض بر اساس بیشترین جستجو و منطقه جغرافیایی شما یا  IPتان سعی می کند به تسریع جستجو کمک کند و جمله شما را کامل کند. در واقع گوگل مرحله تحقیق را پیش از شما انجام داده و نتیجه را در طبق اخلاص به شما تقدیم می کند.

درگام اول تنها کاری که می کنید این است که قسمت اصلی کلمه‌کلیدی را به روش های مختلف وارد این کادر کنید و منتظر پیشنهادات جذاب بمانید. لازم به ذکر است که نتایجی که به صورت بولد نمایش داده می شوند مرتبط تر هستند و توجه بیشتری به آن ها داشته باشید.

 

2. جستجوهای مرتبط گوگل در صفحه نتایج

پس از این که جستجویی را در گوگل انجام می دهید و با صفحه نتایج مواجه می شوید در گوشه پایین سمت چپ با لیستی از لینک های آبی مواجه می شوید که زیر عنوان Related یا most searched on google قرار می گیرد. این لیست نیز می تواند حاوی پیشنهادات خوبی برایتان باشد. اگر هنوز در انتخاب های خود شک دارید می توانید با استفاده از ابزار گوگل ترندز حجم جستجوی این عبارات را در کشور موردنظر خود با یکدیگر مقایسه کنید.

3. . People Also Ask

این نیز یکی دیگر از باکس های معروف و جذاب گوگل برای آسان تر کردن پروسه جستجوی کاربران است. در صفحه نتایج و معمولا میان نتایج سوم تا پنجم کادری ظاهر می شود که سوالات رایج عموم کاربران درباره موضوع مورد نظر شما در آن جا ارائه می شود. استفاده از این کادر گزینه های محاوره تر و مشخص تری را در اختیارتان قرار می دهد. بازهم گزینه های بولد قابل استناد تر و مرتبط تر هستند.

 

 

4. ابزار LSI Graph

این ابزار دقیقا به منظور پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط طراحی شده است و این موارد را به صورت کاملا رایگان در اختیارتان قرار می دهد. کافی است کلمه‌کلیدی اصلی خودتان را در کادر مشخص شده جستجو کنید و به ترتیب ارتباط یک لیست دریافت کنید که تمام آن ها قابل بررسی با ابزارهای کمکی حجم جستجو هستند.

ابزار کلمات کلیدی LSI graph

5. Serpstat

این ابزار هم به سادگی تمام شما را به لیست کلمات مرتبط با کلمه کلیدی اصلی تان می رساند. کاقی است کلمه اصلی را وارد کنید و این مسیر SEO Search> Keywords related را طی کنید. لیست طولانی ترین عبارات به شما ارائه می شود.

 

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

 

جمع بندی

با توجه به این که کلمات کلیدی مرتبط و ضرورت و ابزارهای پیدا کردن آن ها را می شناسید بهتر است از همین امروز جایی برای آن های میان محتوایتان باز کنید. اگر سوالی در این باره دارید که پاسخش را در وبلاگ تاس نیافته اید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. در صورتی که تجربه مفیدی در این زمینه دارید می توانید با سایر کاربران از همین بخش به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات سئو و بازاریابی محتوا از جمله تولید محتوا می توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!