کمپین بازاریابی چیست و ۵ گام ساده و موثر راه اندازی آن !

کمپین بازاریابی چیست و ۵ گام ساده و موثر راه اندازی آن !

اغلب افراد فکر می کنند کمپین بازاریابی همان کمپین تبلیغاتی است در صورتی که این فقط یک تشابه اسمی مثل بروجرد و بروجن است. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره کمپین های بازاریابی بخوانید: کمپین بازاریابی چیست؟ مولفه های اصلی یک کمپین مارکتینگ چیست؟ چطور کمپین موفق بازاریابی ایجاد کنیم؟ …

اغلب افراد فکر می کنند کمپین بازاریابی همان کمپین تبلیغاتی است در صورتی که این فقط یک تشابه اسمی مثل بروجرد و بروجن است. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره کمپین های بازاریابی بخوانید:

 • کمپین بازاریابی چیست؟
 • مولفه های اصلی یک کمپین مارکتینگ چیست؟
 • چطور کمپین موفق بازاریابی ایجاد کنیم؟

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: برندینگ کارفرما چیست؟

منظور از کمپین بازاریابی چیست؟

کمپین های بازاریابی تلاش های سازمان یافته و استراتژیکی برای ارتقا یک هدف خاص شرکت مانند افزایش آگاهی از محصول جدید یا گرفتن بازخورد مشتری است. هدف این کمپین ها معمولاً دستیابی به مصرف کنندگان از روش های مختلف و شامل ترکیبی از رسانه ها از جمله ایمیل، تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی، پرداخت به ازای هر کلیک و شبکه های اجتماعی است.

کمپین های بازاریابی شامل تمام تلاش های بازاریابی برای یک برند نیست. در حقیقت ، کلمه “کمپین” به عنوان “یک سری عملیات متصل شده طراحی شده برای ایجاد یک نتیجه خاص” تعریف شده است. به عنوان مثال ، هر تبلیغ Nike که در راه کار می بینید یا می شنوید احتمالاً بخشی از یک کمپین نیست. اما ، اگر یک تابلوی تبلیغات نایک مشاهده کردید ، از کنار یک پست اینستاگرامی پشتیبانی شده توسط نایک عبور کرده و یک ایمیل نایک دریافت کنید که همگی همان محصول را تبلیغ می کنند … قطعاً شاهد یک کمپین بازاریابی بوده اید.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

مولفه های اصلی کمپین بازاریابی

برای برنامه ریزی، اجرا و بهره مندی از یک کمپین بازاریابی عالی باید به چند مولفه توجه کرد:

اهداف و KPI

مشخص کنید که هدف نهایی کمپین شما چیست ، آن را کمی کنید و نحوه اندازه گیری این نتیجه را توضیح دهید. به عنوان مثال ، کمپین ایجاد محتوای شما ممکن است با ترافیک ارگانیک اندازه گیری شود ، زیرا هر پست منجر به ایجاد 1000 بازدید در ماه و 10 مخاطب جدید و اندازه گیری معیارها در Google Analytics و Looker می شود.

کانال ها

محتوا و پیام های شما از کجا توزیع می شود؟ به عنوان مثال ، اگر یک کمپین بازاریابی در شبکه های اجتماعی در حال اجرا هستید ، ممکن است به طور خاص رشد بیشتر کانال های مرتبط با مخاطبان خود را در اولویت قرار دهید و کانال هایی را که احتمالاً پیرو وفاداری آنها کم است را حذف کنید.

بودجه

همه مبارزات بازاریابی به بودجه افزایشی احتیاج ندارند ، اما هنوز هم بسیاری از آنها نیاز دارند. در صورت لزوم ، عامل آژانس ، تبلیغات و هزینه های آزاد است و این اعداد را در هر تجزیه و تحلیل ROI برای کمپین خود در نظر بگیرید.

قالب های محتوا

تعیین کنید چه نوع محتوایی را برای دامن زدن به کمپین ایجاد خواهید کرد. برای بازاریابان معمول است که چندین قالب محتوای مختلف را در یک کمپین خاص قرار دهند. به عنوان مثال ، یک کمپین مارک تجاری می تواند شامل تبلیغات ویدئویی ، بیانیه های مطبوعاتی و وبلاگ های مهمان باشد.

تیم

افرادی که برای انجام کار به آنها اعتماد می کنید چه کسانی هستند؟ قبل از شروع کمپین خود ، مطمئن شوید که افرادی را در اختیار دارید که می توانند در زمینه نوشتن مطالب تبلیغاتی ، ساخت وب سایت ، طراحی ، برنامه ریزی بودجه ، ویدئو یا سایر عناصری که در این کمپین به کار می آورید به شما کمک کنند.

طراحی

در آخر ، یک کمپین بازاریابی عالی از یک طرح قابل توجه برخوردار است. این که آیا یک طراحی وب سایت زیبا ، یک آرم در انتهای تبلیغات ویدیویی یا یک اینفوگرافی تعاملی است ، مطمئن شوید که طراحی شما برای اهداف کمپین حرفه ای و مناسب است.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

چطور یک کمپین بازاریابی موفق ایجاد کنیم؟

ایجاد یک کمپین کامل ممکن است پیچیده باشد ، اما یک روند کاملاً ساده است – اگر این کار را به درستی انجام دهید. برنامه ریزی کمپین شما به همان اندازه طراحی موارد جالب مانند تبلیغات خلاقانه و دارایی های تبدیل مهم است.

1. هدف و هدف کمپین شما چیست؟

تعیین هدف کمپین خود مشکلی دارید ، به طور گسترده شروع کنید. نگاهی به اهداف زیر بیندازید. کدام یک بیشتر با خود شما مطابقت دارد؟

 • یک محصول یا خدمات جدید را تبلیغ کنید
 • آگاهی از برند را افزایش دهید
 • بازخورد یا محتوای مشتری را جمع آوری کنید
 • پول درآوردن
 • تعامل کاربر را افزایش دهید
 • یک رویداد آینده را تبلیغ کنید

اکنون ، بیایید هدف گسترده تبلیغات خود را در نظر بگیریم و آن را به یک هدف SMART تبدیل کنیم. برای طبقه بندی به عنوان “SMART” ، یک هدف باید مشخص ، قابل اندازه گیری ، قابل دستیابی ، مرتبط و به موقع باشد. اهداف SMART شما را پاسخگو می کند و هدفی مشخص برای شما فراهم می کند که هدف آن باشد.

هدف گزاری SMART

به طور مثال به جای این که هدف را این طور تعیین کنید:

“هدف کمپین بازاریابی من جمع آوری بازخورد یا محتوای مشتری است.”

با هدف گذاری SMART هدف را به این ترتیب تعیین می کنید:

“هدف کمپین بازاریابی من جمع آوری محتوای تولید شده توسط کاربر از 100 مشتری از طریق هشتگ مارک دار در اینستاگرام است که خط تولید جدید ما را تا 31 دسامبر سال 2020 نشان می دهد.”

2. کمپین خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ به این سوال می تواند برای هر کمپین متفاوت باشد. بسته به این که موضوع کمپین چه باشد معیارهای رایجی برای ارزیابی وجود دارند:

 • برای تبلیغ محصول یا خدمات جدید: پیش خرید ، فروش ، افزایش
 • برای افزایش آگاهی از نام تجاری: احساسات ، ذکرهای اجتماعی ، مطبوعات ذکر شده است
 • برای جمع آوری بازخورد یا محتوای مشتری: ذکرهای اجتماعی ، تعامل
 • برای درآمدزایی: سود ، فروش ، افزایش
 • برای افزایش تعامل کاربر: اشتراکات وبلاگ ، اشتراک های اجتماعی ، تعاملات ایمیل
 • برای تبلیغ یک رویداد آینده: فروش بلیط ، فروشنده یا رزرو سرگرمی ، موارد اجتماعی

اگر کمپین شما شامل تلاش های بازاریابی متعددی (مانند رسانه های اجتماعی ، نامه های مستقیم و تبلیغات رادیویی) است ، تعیین نحوه اندازه گیری کمپین خود در هر رسانه منطقی تر است.

بهتر است در پروسه اندازه گیری و ارزیابی چند توقف در مسیر را نیز در نظر بگیرید. یعنی اگر کمپینی با موضوع افزایش آگاهی از برند با هدف رسیدن به ۵۰ سوشال منشن دارید بهتر است برای منشن های ۱۰، ۲۵ و ۴۰ هم در بازه های زمانی منطقی اعلان در نظر بگیرید..

این کار نه تنها به شما یادآوری می کند که به هدف نهایی خود ادامه دهید ، بلکه باعث افزایش روحیه در تیم شما می شود و به شما یادآوری می کند که سرمایه گذاری در وقت و پول شما نتیجه می دهد.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

3. چه کسی را هدف قرار می دهید؟

اولین قدم برای پاسخ به این سوال این است که بدانید کمپین شما چه مرحله ای از سفر مشتری را هدف قرار داده است. آیا می خواهید مشتریان جدیدی بیاورید ، یا می خواهید از مشتریان فعلی بازخورد جمع کنید؟ بهتر است مرحله شناخت پرسونا را با دقت کافی طی کنید:

 • علایق عمومی مخاطبان من چیست؟
 • چه مجله هایی را می خوانند؟
 • چه برنامه های تلویزیونی را تماشا می کنند؟
 • اوقات فراغت خود را چگونه سپری می کنند؟
  مخاطبان من از کجا آنلاین می شوند؟
 • آنها برای چه هدفی از اینستاگرام ، فیس بوک و سایر شبکه ها استفاده می کنند؟
 • آیا آنها درگیر می شوند یا فقط مرور می کنند؟
  چه نوع محتوایی مورد توجه مخاطب من قرار می گیرد؟
 • آیا آنها به پیام های فروش مستقیم پاسخ می دهند یا ترجیح می دهند محتوای شوخ طبع و شوخ طبعی داشته باشند؟
 • آنها چه ارجاعات فرهنگی را می فهمند؟
  آنها چه نوع مشکلاتی دارند که محصول ، خدمات یا مارک من می تواند آنها را برطرف کند؟

پرسونای مشتری

5. چگونه به مخاطبان خود دسترسی خواهید یافت؟

بیایید فکر کنیم که کمپین شما از چه نوع بازاریابی استفاده خواهد کرد. این انتخاب، به عوامل دیگری مثل اولویت مخاطبان، بودجه و میزان تعامل با برند شما بستگی دارد.نگاهی به کانال های فعلی که از آنها برای تبلیغ شرکت خود استفاده می کنید، بیندازید. کدام یک بهترین عملکرد را دارند؟ کدام یک به شما امکان پرداخت هزینه تبلیغات را می دهد؟ کدام یک بهترین تعامل را دارند؟ از همه مهمتر ، مشتریان شما در کجا فعالیت بیشتری دارند؟

همچنین ، اگرچه استفاده از چند رسانه بسیار توصیه می شود ، اما شاید عاقلانه نباشد که کمپین خود را در رسانه کاملاً جدیدی منتشر کنید که تجارت شما در آن حضور ندارد. بنابراین به آن کانال های بازاریابی که در حال حاضر در آن مشغول فعالیت هستید، بیشتر توجه کنید.

جمع بندی

در این مقاله با مفهوم کمپین های بازاریابی، مولفه های آن و مراحل راه اندازی یک کمپین موفق آشنا شدید. اگر هنوز سوالی در این باره در ذهن شماست که ما در این مطلب به آن پاسخ نداده ایم می توانید از بخش نظرات زیر این پست از ما بپرسید و پاسخ بگیرید. همچنین می توانید تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ می توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!