MVP چیست؟ چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

MVP چیست؟ چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

سال ۱۹۹۹ بود و پسرجوانی دلش می‌خواست یک جفت کفش خاص داشته باشد. تمام مغازه‌های شهر را گشت و چیزی که می‌خواست را پیدا نکرد. ایده‌ای به ذهنش رسید. چطور است که کفش‌ها را آنلاین بفروشند تا همه بتواند کفش مورد علاقه‌شان را پیدا کنند؟ همه چیز از آن جا شروع شد. MVP اینجا متولد …

سال ۱۹۹۹ بود و پسرجوانی دلش می‌خواست یک جفت کفش خاص داشته باشد. تمام مغازه‌های شهر را گشت و چیزی که می‌خواست را پیدا نکرد. ایده‌ای به ذهنش رسید. چطور است که کفش‌ها را آنلاین بفروشند تا همه بتواند کفش مورد علاقه‌شان را پیدا کنند؟ همه چیز از آن جا شروع شد. MVP اینجا متولد شد. حالا این MVP چیست و چه کار می‌کند را در ادامه داستان به شما خواهم گفت. تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:

 • منظور از MVP چیست؟
 • چرا باید MVP بسازیم؟
 • استفاده از MVP  چه مزایایی دارد؟
 • چطور باید ساخت MVP  را شروع کنیم؟

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

نیچ مارکتینگ چیست؟

 

قصه به این جا رسید که پسرک به فکر سامانه فروش آنلاین کفش افتاد. اما او که نه تولید کننده بود و نه سرمایه زیادی داشت. تازه ایده اش هم هنوز خام بود و نمی‌دانست آیا دیگران اصلا از این روش استقبال خواهند کرد یا نه؟ بنابراین برای شروع به فروشگاه‌ها می‌رفت، از کفش‌ها عکس می‌گرفت و روی وبسایتی که ایجاد کرده بود قرار می‌داد. بعد از این که مشتری‌ها سفارش دادند به مغازه می‌رفت و آن کفش را می‌خرید و پست می‌کرد. بله پول زیادی از توش در نمی‌آمد. اما محض اطلاعتان این پسر نیک شوینبرن مالک شرکت Zappos بود که البته بعدها این شرکت را به مبلغ ۱.۲ میلیارد دلار به آمازون فروخت. اما MVP و روشی که ساخت تا همین امروز پربازده بوده و ما در این مطلب قصد داریم هرچه از او آموختیم به شما بیاموزیم.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

منظور از MVP دقیقا چیست؟

بگذارید قبل از توضیح مفهوم این کلمه به این که از کجا آمده است بپردازیم. این کلمه اختصاری از عبارت Minimum Viable Product  به معنای «کمینه محصول پذیرفتنی» گرفته شده است. گرچه این مفهوم اسم عجیبی دارد اما کاربرد آن بسیار ساده است. کسب و کارها پیش از ارائه محصول اصلی خود، محصولی که برطرف کننده نیاز مخاطب هست اما کاملا با محصول اصلی برابر نیست را به بازار ارائه می‌کنند. هدف از این کار سنجیدن سلیقه مخاطب و دریافت بازخورد است. این که می‌گوییم نمونه اصلی را ارائه نمی‌کنند به این معنا نیست که محصول ناقص را منتشر کنند. بلکه به این معناست که محصول، حداقل عملکرد اصلی را داراست. اما تمام ویژگی‌هایی که در محصول نهایی لحاظ می‌شود را ندارد.  کمینه محصول پذیرفتنی، نمونه‌ای از محصول است که به شکل فعلی خود قابل عرضه است.

چرا باید از MVP استفاده کنیم؟

این که در ابتدا محصولی تمام و کمال به بازار ارائه کنید، اما پس از مدتی بازخورد خوبی نگیرید و بفهمید عملکردهای اصلی آن برای مخاطبان، اصلا منطقی نیست. در صورتی که اگر عملکردهای اصلی محصول با استقبال مواجه شوند، در آینده می‌توان با صرف زمان و انرژی بیشتر آن را توسعه داد. جالب است بدانید که بیش از 45٪ از عملکردهای محصولات IT هرگز توسط اکثر کاربران آنها کشف نمی شود.

کاربرد MVP

مزایای استفاده از MVP

با استفاده از کمینه محصول پذیرفتنی شما:

 • در ابتدا روی وقت و هزینه زیادی ریسک نمی‌کنید. 
 • واکنش‌های واقعی نسبت به محصول را می‌بینید. 
 • از نظرات و بازخورد اولیه مخاطب به نتایجی می‌رسید که ممکن است خودتان به آن فکر نکرده باشید.
 • از ابتدا می‌دانید روی چه قسمت‌هایی نباید وقت بگذارید.
 • روند یادگیری و ارائه محصول مناسب به مشتری سریع‌تر می‌شود. 
 • تعیین استراتژی و روش فروش و قیمت گذاری برای محصول کامل 
 • می‌توانید فرضیه‌های موجود را امکان سنجی کنید. 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

تفاوت نمونه MVP در چیست؟

نمونه اولیه را پیش از تولید انبوه یک محصول فیزیکی یا به بازار فرستادن محصولات دیجیتال می‌سازیم. یک محصول ممکن است تعداد زیادی نمونه اولیه داشته باشد. نمونه‌های اولیه توسط سازندگان آزمایش می‌شوند و بهترین آن‌ها برای تولید و توزیع انتخاب می‌شود. در صورتی که MVP نمونه‌ای است که کاملا برای ورود به بازار آماده است .و خود یک محصولی نهایی است که برای آن نمونه اولیه ایجاد شده است.

چطور MVP بسازیم؟

برای ساخت کمینه محصول پذیرفتنی کار سختی نباید انجام دهید. فقط گام‌های ساده را درست بردارید:

۱. به سوالات اولیه پاسخ دهید

اولین گام برای ساخت یک کمینه محصول پذیرفتنی این است که به سوالات مهم و اساسی پاسخ بدهید. سوال اول این است که چه چیزی را قرار است بسازم؟ منظور این نیست که تمام جزییات را به تصویر بکشید. بدانید هسته اصلی محصول شما را چه چیزی تشکیل می‌دهد. سوال بعدی این است که این محصول چه نیازی را برطرف می‌کند؟ یا چه مشکلی را حل می‌کند؟ بعد از آن نوبت به قسمت حذف نشدنی دیجیتال مارکتینگ یعنی تعیین پرسونای مشتری می‌رسد. این محصول قرار است برای چه کسانی کاربرد داشته باشد؟ مخاطبان محصول چه کسانی هستند؟ این افراد چه ویژگی‌هایی دارند؟ سرگرمی و دغدغه و علاقه‌مندی این افراد چیست؟ کجا می‌توانم آن‌ها را پیدا کنم؟ برای بهتر ظاهر شدن در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم مطلب پرسونای مشتری را مطالعه کنید.

چطور MVP بسازیم

هنگام پیگیری MVP ، مشاغل گاهی اوقات تصمیم می گیرند که از تحقیقات بازار صرف نظر کنند – و این یک اشتباه جدی است که ممکن است آنها را وادار به تخمین پتانسیل محصول کند. با گذر از تحقیقات بازار ، آنها هرگز چشم انداز رقبا را بررسی نمی کنند و راه حل های جایگزین محصول را کشف نمی کنند.

قبل از ایجاد MVP ایده محصول را معتبر کنید. به این ترتیب ، منابع ارزشمندی را در ساخت محصولی که بازار واقعاً به آن نیازی ندارد هدر نمی دهید.

برای بهبود این شرایط می توانید:

 • ایده را به اشتراک بگذارید و انتقادات و انتقادات انتقادی را جمع آوری کنید – برای فهمیدن اینکه آیا آنها اصلاً به محصولی مانند شما نیاز دارند ، به بازخورد مشتریان بالقوه نیاز دارید. جمع آوری بازخورد درباره محصولات B2C آسان است – تمام آنچه لازم است این است که وارد کافی شاپ شوید و از غریبه ها س questionال کنید. اما محصولات B2B به دلیل نیاز به محرمانه بودن کمی مشکل دارند. اطمینان حاصل کنید که فقط ایده خود را در شبکه های حرفه ای خود به اشتراک بگذارید.
 • در مورد اندازه بازار و راه حل های جایگزین تحقیق کنید – این یک گام اساسی برای درک رقابت بازار شما و بررسی نقاط قوت و ضعف راه حل های جایگزین است. درباره اندازه بازار ، پیشرفت های فن آوری ، قیمت گذاری محصولات مشابه و سایر موضوعات مرتبط تحقیق و یادداشت کنید.
 • ارزش مالی محصول خود را تخمین بزنید – این یک راننده است که MVP شما را از گزینه های دیگر جدا می کند. شما باید بدانید که چگونه محصول خود را قبل از عرضه در بازار قیمت گذاری کنید.
  بازخورد کاربر خاصی را جمع کنید – از مخاطب هدف خود بپرسید که اگر قول دهد مشکل شما را حل می کند ، آیا تمایل به پرداخت هزینه محصول شما را دارند؟ از انجمن های آنلاین مانند Quora یا LinkedIn استفاده کنید.

۲. فعالیت رقبای خود را بررسی کنید

خیلی بعید است که شما در حوزه‌ای اقدام به طراحی محصول کنید که هیچ رقیب مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته باشد. اگر بگویید محصول شما هیچ نمونه مشابهی ندارد، قبول می‌کنم. اما فکر کنید که پیش از این که شما به فکر طراحی این محصول بیفتید مردم چه می‌کردند؟ تمام خدمات دهنده‌ها رقبای شما هستند.  در سال ۲۰۲۱ در هر زمینه‌ای که شروع به فعالیت کردید و رقیبی نداشتید باید بدانید که شما از وجود رقبا بی‌خبرید!

کار سختی نیست. برای پیدا کردن رقبایتان با چند کلمه کلیدی در گوگل جستجو کنید. وبسایت‌های آن‌ها یکی یکی برایتان ظاهر می‌شوند. ابزارهای مختلفی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند وب سایت ها یا برنامه های رقیب خود را بررسی کرده و اطلاعاتی در مورد میزان بازدید ماهانه آنها، منابع ترافیک، رتبه وب سایت یا اپلیکیشن، موقعیت جغرافیایی کاربران و سایر اطلاعات مفید را کسب کنید. به خاطر داشته باشید که تمام این داده ها یک درصد خطای کوچک دارند اما در مجموع قابل توجه هستند. یکی از محبوب ترین سرویس های رایگان برای این کار Similar Web است. با Similar Web تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که لینک یک سایت را کپی کنید و در این ابزار قراردهید تا به تمام اطلاعات گفته شده دست پیدا کنید.

۳. سفر مشتری را پیدا کنید

تنها کاری که در این مرحله باید بکنید این است که خود را جای مشتریانی که در مرحله قبل به خوبی شناسایی‌شان کردید بگذارید. و ببینید از ابتدا تا انتها چطور با شما آشنا خواهند شد، محصول را بررسی خواهند کرد و در نهایت به خرید سوق داده خواهند شد. یعنی فرایند خرید را مرحله بندی کنید و در هر مرحله محصول و راه رسیدن به آن را برای مشتری هموار کنید. اهدافی که کاربران از خرید محصول شما دارند، جاهایی که به دنبال محصول شما می‌گردندو… مواردی است که در این مرحله باید مشخص شود.

۴. ویژگی‌های اصلی را تعیین و آن ها را اولویت بندی کنید

محصول نهایی شما ممکن است ویژگی‌های خوب زیادی باشد که قاعدتا همه آن‌ها در نسخه کمینه محصول پذیرفتنی ظاهر نخواهند شد. لازم است تمام ویژگی‌های اصلی مدنظر خود را لیست کنید. سپس به نسبت اهمیتی که دارند و آسیبی که نبودنشان به محصول می‌زند از یک تا ۱۰ به هریک نمره بدهید. معیار دیگری که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌تان تاثیر داشته باشد زمان بر بودن اضافه شدن ویژگی‌است. به ویژگی‌هایی که زمان خیلی زیادی می‌برند از ۱ـ تا ۵ـ نمره منفی بدهید و در کنار نمره مثبت آن را درج کنید.  نمرات مثبت و منفی را جمع بزنید. لیست را دوباره بررسی کنید و ویژگی‌های کم اهمیت‌تر با نمره پایین‌تر را حذف کنید.

۵. دست به کار شوید

وقتی اطلاعات تئوری تکمیل شد، نوبت به توسعه می‌رسد. در این مرحله نمونه‌های اولیه‌ای می‌سازید و ابتدا خود و تیم فنی‌تان آن را آزمایش می‌کنید. پس از آن به دوستان،‌ خانواده و آشنایان می‌سپرید و از آن‌ها می‌خواهید به شما بازخورد بدهند. سپس کمی جدی‌تر شده، ایرادات را اصلاح کنید و آزمون‌های حرفه‌ای تری مثل آزمون AB را انجام بدهید. پس از انجام این مراحل محصول شما آماده ورود به بازار است.

جمع بندی

در این مطلب هرچیزی که لازم بود درباره MVP و کارکرد آن بدانید برایتان شرح دادیم. حالا وقت اقدام است. مراحل را انجام بدهید و اگر سوالی داشتید از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!

پیام شما