نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست؟

برای این که مفهوم نیچ مارکتینگ را با گوشت و پوست و استخوان درک کنید، بیایید به خاطرات دوران نوجوانی برگردیم. همان اوایل سن ۱۳-۱۴ سالگی که دیگر نه در دسته‌ی کودکان جا می‌گرفتیم و نه در دسته‌ی بزرگسالان. پیدا کردن و خرید لباس مناسبی که هم زیبا باشد و هم اندازه سخت ترین کار …

برای این که مفهوم نیچ مارکتینگ را با گوشت و پوست و استخوان درک کنید، بیایید به خاطرات دوران نوجوانی برگردیم. همان اوایل سن ۱۳-۱۴ سالگی که دیگر نه در دسته‌ی کودکان جا می‌گرفتیم و نه در دسته‌ی بزرگسالان. پیدا کردن و خرید لباس مناسبی که هم زیبا باشد و هم اندازه سخت ترین کار ممکن بود. پیش از هر مهمانی و عروسی و عید نوروزی بچه‌ها و بزرگسال‌ها با خوشحالی و رضایت، خریدهایشان را می‌کردند و ما اندر خم یک کوچه می‌ماندیم! علت چه بود؟ این که تمام فعالان عرصه مد و پوشاک روی دو دسته‌ی پرجمعیت کودک و بزرگسال تمرکز کرده بودند و کسی به فکر نوجوانانی که خودشان به خودی خود درگیری‌های زیادی داشتند، نبود! این مساله را در ذهن نگه دارید و تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید تا این موارد را بخوانید:

 

 • نیچ مارکتینگ چیست؟
 • اهمیت نیچ مارکتینگ در چیست؟
 • چطور بازار گوشه‌ای خود را پیدا کنیم؟
 •  نیچ مارکتینگ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

۲۳ ایده برای کسب درآمد اینترنتی| پولسازترین مشاغل آنلاین ۲۰۲۱

 

نیچ مارکتینگ دقیقا چیست؟

نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای روشی است که در آن تمرکز کار را روی فعالیت‌هایی قرار می‌دهیم که با تقاضای زیادی مواجه هستند اما کسی تا به حال به آن‌ها نپرداخته یا فعالیت قوی و موثری برای آن انجام نداده است. چیزی شبیه به اولین گام‌های نیل آرمسترانگ روی ماه، درحالی که میلیاردها نفر دیگر کیلومترها روی زمین قدم می‌زدند! حس فوق‌العاده‌ای دارد؟ باید نتایجش را ببینید!

کسب و کارها عموما کلی‌گرا هستند و اکثریت افراد جامعه را در فعالیت‌های خود در نظر می‌گیرند. چرا که فکر می‌کنند بازدهی بیشتری برایشان دارد. این روش نقاط کوری را گاهی برای همیشه در بازار باقی می‌گذارد. ایم مساله خلاهای عده زیادی که اتفاقا پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به مشتری دارند را بی‌پاسخ رها می‌کند. چندین میلیون نفر از آدم‌های اطرافمان در هر حرفه‌ای که مشغول هستند، با ابزارهای ساده‌ای مثل قیچی و صندلی تحریر سروکار دارند. در این میان چندین ‌هزار نفر چپ دست هستند و با همین ابزارهای ساده‌ی روزمره که همگی برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند کلنجار می‌روند. و هنوزهم در سال ۲۰۲۱ به اندازه نیاز ابزارهای مناسب برای چپ دست‌ها طراحی نمی‌شود.

این چالش‌ها که افراد در اقلیت را با مشکل مواجه می‌کند می‌توانند فرصت‌های خوبی برای نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای باشند. آن جمله معروف  را شنیده‌اید که می‌گوید اگر نتیجه‌ای را می‌خواهی که هیچ کس نگرفته، پس کاری را انجام بده که هیچکس انجام نداده! این جمله دقیقا مصداق بازاریابی گوشه‌ای است.

 نیچ مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

استفاده از روش بازاریابی گوشه‌ای نسبت به سایر روش‌ها سه مزیت اصلی دارد:

رقابت: اگر سراغ بازاریابی گوشه‌ای بروید، کسب و کاری را انتخاب کرده‌اید که سطح رقابت در آن به مراتب پایین‌تر است. هرچه موضوعی که انتخاب می‌کنید تخصصی‌تر باشد، کمتر احتمال دارد که سایر مشاغل به طور مستقیم رقیب آن‌ها تلقی شوند.

تمرکز: از آن جایی که جامعه هدف مشاغل در بازاریابی گوشه‌ای عده کمتری هستند، شما با عده کمتری طرف هستید و می‌توانید اطلاعات توپوگرافی دقیق‌تری در تعیین پرسونای مشتری خود داشته باشید. می‌توانید ویژگی‌های روانشناسی جزیی تری از آن‌ها کشف کنید و بنابراین به نیازهای مخاطب پاسخ بهتری بدهید.

تخصص: این که شما به صورت تخصصی روی موضوع خاصی فعالیت می‌کنید، یک امتیاز ویژه به شما می دهد تا بتوانید کار پربازده‌تر و نرخ تبدیل به مشتری بالاتری داشته باشید. مشاغل تخصصی اگر خدمات خوبی ارائه کنند× معمولا مخاطبان خاص و همیشگی خود را دارند. به طور مثال اگر گیاهخوار باشید و یک برند همبرگر گیاهی که از مواد ارگانیک استفاده می‌کند را پیدا کنید و طعم آن را دوست داشته باشید به احتمال زیاد به مشتری دائم آن تبدیل می‌شوید و دنبال گزینه‌های دیگر نمی‌گردید.

 

چطور بازار گوشه‌ای مناسب را پیدا کنیم؟

تقاضای بالا و عرضه نزدیک به صفر موقعیتی را رقم می‌زند که فعالیت در آن منطقی به نظر می‌رسد. موضوع فعالیت نیچ مارکتینگ شما ممکن است مربوط به یک منطقه خاص، رنج سنی بخصوص و یا شرایط ویژه‌ای باشد. در این بخش‌ به مراحلی که برای تشخیص یک بازار گوشه‌ای نیازدارید می‌پردازیم.

 

۱. با علاقه مندی‌هایتان شروع کنید

همیشه بهترین تصمیم برای انتخاب موضوع فعالیت، شروع کردن با زمینه‌ای است که خودتان شخصا به آن علاقه مند  هستید. علاقه به شما انگیزه کافی برای شناخت همه جانبه موضوع را می‌دهد. شما جدول مسابقات تمام تیم‌های مورد علاقه‌تان را حفظید. جزییات زندگی شخصی سلبریتی‌های موردعلاقه تان را می‌دانید. اما ممکن است متخصصانی در حوزه کاریتان را که با کنجکاوی و انگیزه دنبال می‌کنید به پنج‌تا هم نرسد. وقتی علاقه مندی و حوزه کاریتان هردو یکی باشند، کار بسیار ساده‌تر می‌شود و می‌توانید به سوالاتی شبیه به نمونه‌های زیر به سادگی پاسخ دهید:

 • چه مشکلی می توانم برای منطقه زندگی و کار خودم حل کنم؟
 • من چه چیزی از این بازار خاص می فهمم که رقبای من نمی فهمند؟
 • چه نیازی را می توانم برآورده کنم که سایر کسب و کارها نمی‌توانند؟
 • مخاطب اصلی من در این شرایط خاص چه کسانی هستند؟

ممکن است شما در حوزه اپلیکیشن فعال باشید و تا اینجای کار اپ‌های زیادی برای آدم‌های معمولی ساخته باشید. اما اگر بتوانید اپلیکیشنی مثل اسنپ یا ابزارهای بانکی که بسیار پرکاربرد هستند را برای نابینایان طراحی کنید، وارد یک بازار گوشه‌ای شده‌اید.

موضوع نیچ مارکتینگ

۲. عملیات تحقیق و جستجو را آغاز کنید

در این مرحله بایستی تشخیص بدهید در زمینه مورد علاقه‌تا چه خلاهایی وجود دارد و شما چطور می‌توانید به آن پاسخ دهید. برای این که کار راحت تری در پیش داشته باشید به دسته بندی خلاهای بازار توجه کنید:

خلا های مربوط به منطقه جغرافیایی

ممکن است استثنائاتی که شما قرار است در راستای آن فعالیت کنید مربوط به یک منطقه باشند. یعنی جای یک سرویس یا خدمات به طور خاص در منطقه جغرافیایی شما خالی باشد! مشکلی که اغلب هم محله‌ای ها و همشهری‌های شما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند چیست؟ آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس خلا سئو در مشهد را با ارائه خدمات حرفه‌ای پوشش داده است!

خلاهای فرهنگی روانشناسی

مواردی که مربوط به یک سبک زندگی، یک نوع فعالیت و یا یک بستر فرهنگی خاص باشد. بگذارید یک داستان را برایتان شرح بدهم. سال‌ها پیش ریچارد مونتانز نظافتچی لاتین یکی از شعبه‌های کمپانی مواد غذایی فریتولی متوجه شد که مشتری‌های لاتین این فروشگاه معمولا چیپس و ادویه‌های مخصوص را باهم می‌خرند. و این یعنی جای اسنکی که با ذائقه لاتین‌ها جور دربیاید در لیست محصولات خالی‌است. پس به خانه رفت و از ترکیب ذرت و ادویه محصولی ساخت که نه برای لاتینوهای امریکا در آن دوره، که حتی مجصول کپی شده‌‌ی آن در ایران هنوز هم پرطرفدار است: چی توز! این ایده توانست مونتانز را از یک نظافتچی ساده به یک معاون کمپانی با ثروت میلیون دلاری تبدیل کند. آن‌ هم فقط به دلیل تشخیص درست خلا در جامعه امریکا که به واسطه عوامل فرهنگی ایجاد شده بود.

خلاهای مربوط به ویژگی‌های شخصی

گاهی ممکن است برخی ویژگی‌ها مثل رنج سنی، طبقه اجتماعی، جنسیت و موارد مشابه باعث شود عده‌ای از یک خدمات یا محصول خاص محروم بمانند. و شما در حوزه مورد علاقه خودتان مثلا مد و فشن، می‌توانید دنبال این قبیل نیازها بگردید. مثال لباس‌ نوجوان که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم را به خاطر دارید؟ پیش از اختراع صندلی‌های حمل کودک، والدین تنها با مساله رانندگی همراه نوزاد چالش‌های زیادی داشتند. اما پس از این که میاز این عده به رسمیت شناخته شد و برای آن چاره‌ اندیشیده شد این صندلی‌ها طرفداران بسیاری پیدا کردند.

۳. درباره مشتریان تحقیق کنید

این که مشتریان شما جز اکثریت نیستند و ویژگی‌های آن‌ها عمومیت کمتری دارد، دلیل خوبی برای این که مرحله شناخت مشتری را جابزنید یا ساده بگیرید نمی‌شود. در این مرحله بایستی ویژگی‌های جمعی مشتریان و انگیزه‌های آن‌ها در آن بازار را پیدا کنید. از سه راه می‌توانید این اطلاعات را به دست آوردید:

 • نتایج کار رقبا یا کسب و کارهای مرتبط با خود را بسنجید
  ممکن است ایده‌ی خیلی خاصی را انتخاب کرده باشید که رقیب مستقیمی نداشته باشد. اما نمی‌توانید از زیر بار اطلاعات جمع کردن در بروید. به هرحال کسب و کارهایی وجود دارند که در روش، موضوع یا یک فاکتور دیگر با شما اشتراکاتی دارند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای دریافت آمار در دنیای دیجیتال وجود دارد . و این یعنی شما می‌توانید اطلاعات بسیار ارزشمندی از رقبا یا کسب و کارهای مرتبط بگیرید. و یک گام از آن‌ها جلوتر بروید.
 • به هرجایی مشتریان بالقوه  شما در آن وقت می‌گذرانند سرک بکشید
  در فیسبوک و اینستاگرام دنبال صفحاتی باشید که افراد مورد نظرتان دنبال می‌کنند و نظرات و درخواست‌ها رابخوانید. اگر برای خود گروه‌ها یا انجمن‌هایی تشکیل داده‌اند و به صورت منظم یکدیگر را ملافات می‌کنند به آن جا بروید. هر راه دیگری برای کسب اطلاعات درباره آن ها می‌شناسید را بپیمایید.
 • مصاحبه و نظر سنجی انجام بدهید
  بسته به جامعه هدفی که دارید و نوعی که وقتشان را سپری می‌کنند می‌توانید نظر سنجی‌های آنلاین یا مصاحبه های حضوری انجام بدهید. از افراد درباره چالش‌‌ها و دغدغه‌هایشان و خواسته‌هایشان بپرسید. سعی کنید بفهمید انتظاراتشان چیست و چه چیزی آن‌ها را راضی می‌کند.

۴. آزمون و خطا کنید و به پاسخ برسید

حالا کارتان با ایده ها و اطلاعات و هرچیز خواندنی و نوشتنی تمام است. باید آستین‌ها را بالا بزنید و وارد عمل شوید. می‌توانید هرچقدر که خواستید مرحله کسب اطلاعات و دانش تخصصی را کش بدهید. اما باید این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد کنید که وقتی یک فعالیت خیلی جدید است نتایجش هم ممکن است خیلی جدید باشند. یک بازه زمانی برای آزمون و خطا در شروع کار را در نظر بگیرید و سعی کنید هوشمندانه عمل کنید و به پاسخ‌های بیشتری برسید.

جمع بندی

در این مطلب با اصول اولیه نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای آشنا شدید. اگر سوالی در این مورد دارید، یا فکر می‌کنید مطلبی هست که در وبلاگ تاس به آن پرداخته نشده اما به آن نیازدارید می‌توانید از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!