برندسازی مجدد یا ریبرندینگ چیست؟

این که ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست و چطور است و چرا اتفاق می افتد را می‌توانم به روش معکوس پاسخ بدهم! نحوه حفاظت از برند شامپو تخم مرغی داروگر در ۵۰ سال اخیر را دیده‌اید؟ برعکس می شود ریبرندینگ! تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید: ریبرندینگ چیست؟ کسب …

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد

این که ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست و چطور است و چرا اتفاق می افتد را می‌توانم به روش معکوس پاسخ بدهم! نحوه حفاظت از برند شامپو تخم مرغی داروگر در ۵۰ سال اخیر را دیده‌اید؟ برعکس می شود ریبرندینگ! تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • ریبرندینگ چیست؟
  • کسب و کارها به چه دلایلی برندسازی مجدد انجام می دهند؟
  • برندسازی مجدد چطور انجام می شود؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: راهنمای جامع برندینگ در سال ۲۰۲۱ 

ریبرندینگ یا برندسازی مجدد چیست؟

هرگاه برندی به دلایل مختلف تصمیم بگیرد تغییری در نام تجاری، لوگو، تصویر برند، بسته بندی، نوع بازاریابی و یا هرجنبه دیگری از برند تغییری ایجاد کند بازسازی برند یا ریبرندینگ را شروع کرده است. برخی شرکت ها ریبرندینگ را به طور مداوم و هر چند سال یک بار انجام می دهند. و برخی ترجیح می دهند وجهه نوستالژیک خود را حفظ کنند.

در قسمت بعدی به دلایل مختلف ریبرندینگ اشاره می کنیم.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

چرا کسب و کارها برندسازی مجدد انجام می دهند؟

تعدادی شرایط وجود دارد که تغییر نام تجاری را به گزینه ای برای بهبود عملکرد برند تبدیل می کند. در اینجا متداول ترین موارد ذکر شده است:

۱. تصویر برند راضی کننده نیست

همه ما دوست داریم برندهای کوچک و بزرگ مان چیزی را منعکس کنند که ما در ذهن خود درباره آن ساخته ایم. اما تصویر برند را مخاطبان و مصرف کنندگان تعیین می کنند. اگر در طول مدت فعالیت خود نتوانسته اید تصویر دلخواهی از برند برای مخاطبان آن ایجاد کنید لازم است به فکر برندسازی مجدد باشید.

 

۲. تاریخ انقضای لوگو به سر آمده است

ممکن است لوگویی را سالیان پیش طراحی کرده باشید که برای روزگار فعلی کارایی نداشته باشد. یا ظاهر و قالب آن به قدری قدیمی باشد که باعث شود کمتر دیده شوید یا در خاطرها نمانید یا این که اصلا ایراداتی در طراحی به آن وارد باشد. ممکن است این شانس را داشته باشید که لوگوی قدیمی شما نوستالژیک و محبوب شناخته شود. اما احتمال چندان بالایی نیست.

لازم نیست نگران باشید. کمپانی های بزرگ بسیار زیادی بارها و بارها در طول فعالیت خود  لوگو را تغییر داده اند و فاجعه ای رخ نداده است.

تغییر برند اینستاگرام

۳. بار فرهنگی نامناسبی ارائه کرده اید

مفاهیمی وجود دارند که ممکن است در سطح خرده فرهنگ ها یا جوامع کوچک و بومی و محلی که ابتدا کار را از آن جا شروع کرده ایم، کاملا مناسب و گویا باشند. اما با گسترش فعالیت و راه یافتن به شهر یا کشورها یا مناطق دیگر از مفهوم عاری شوند. یا این که برای مخاطب هدف معنی خاصی نداشته باشند. و یا در بدترین حالت معنی و مفهوم نامناسبی داشته باشند که درست نیست در جامعه بزرگ تر با آن مفهوم شناخته شوید.

یا این که احتمالی وجود دارد که مخاطبان با برند شما ارتباط برقرار نکنند. در این صورت به ریبرندینگ احتیاج پیدا می کنید.

۴. تغییر خط تولید

اگر شرکت شما در ابتدای فعالیت خود با محصولات یا خدماتی وارد عمل شده و حالا پس از گذشت مدت ها خدمات و محصولات جدیدی به آن اضافه شده است، به ریبرندینگ احتیاج پیدا می کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

۵. تغییر شرایط رقابت

ممکن است زمانی که شما نام و ویژگی های برند را تعیین می کرده اید رقابت به شدت زمان فعلی نبوده باشد و به راحتی فعالیت می کرده اید. اما در حال حاضر رقابت در حوزه فعالیت شما شدید شده باشد و برند شما نتواند به خوبی از سایرین متمایز شود. در این صورت با هدف جذب بیشتر مخاطبان می توانید روی قسمت های اصلی برند تغییراتی ایجاد کنید و هویت جدیدی برای برند خود بسازید.

 

۶.آگاهی اجتماعی

یکی از مسائلی که در قرن بیست و یکم برای همه یعنی جوامع، رسانه ها و سازمان ها مهم تر شده است مسائل محیط زیستی و مسئولیت اجتماعی است. برندهایی که در این راستا اقدامی نکنند به راحتی مخاطبان خود را از دست خواهند داد. اگر محصولی را با استفاده از پلاستیک های غیر ضروری زیادی تولید می کنید به سادگی از محصولات مشابه با بسته بندی ارگانیک عقب می افتید و منطقی است که بخواهید در نوع بسته بندی محصولات تجدیدنظر کنید.

برند سازی مجدد به دلیل تغییر ارزش های جامعه

۷. اشتباهات در برندسازی اول

شاید در اولین باری که برندینگ انجام می داده اید به دلیل توجیه مالی از طراحان با هزینه پایین تر استفاده کرده باشید. یا این که بدون آگاهی از مسائل مربوط به برندینگ اقداماتی کرده اید که بعدها متوجه شده اید بیشتر به ضرر شما کار کرده اند. مثلا رنگی را در المان های گرافیکی خود به کار گرفته اید که با ارزش‌های برند شما در تضاد است. یا مواردی از این دست. در این صورت هرچه سریعتر برندسازی مجدد را انجام بدهید!

 

۸. نیازهای مشتری تغییر کرده است

تنها اصل ثابت این جهان تغییر است و هرچه طول عمر برند شما بیشتر شود شاهد تغییرات تازه تری خواهد بود. این که برندی مثل ذرت نمکی هم چنان محصول چندین سال گذشته را تولید کند قابل درک است. اما محصولات مدرن تری مثل ابزارهای دیجیتال، پوشاک و… بیشتر به عامل زمان و تغییرات فرهنگی نسل وابسته هستند و حتما در دراز مدت نیاز به ریبرندینگ پیدا خواهند کرد.

 

۹. نیاز به توجه بیشتری دارید

وقتی بازارها مارک ها را مجبور به تغییر پیشنهادات یا مخاطبانشان می کنند ، مارک های آنها برای ادامه رقابت باید از این الگو پیروی کنند. به عنوان مثال ، یک تولید کننده رایانه ممکن است متوجه شود که مصرف کنندگان بالغ تری از رایانه استفاده می کنند یا یک آرایشگاه ناخن ممکن است علاقمند شود مردان بیشتری به مانیکور و پدیکور علاقه مند شوند. مهم نیست که یک شیفت باید با تغییر نام تجاری ارائه شود.

 

۱۰. ورشکستگی

اگر دلیل تصمیم شما برای بازسازی برند ورشکستگی است، باید به شما تسلیت گفت. اما باید بدانید راه جدیدی جلوی پایتان است تا تمام اشتباهات گذشته را تصحیح کنید.

برای مثال ، اگر نام تجاری به دلیل خدمات نامناسب به مشتری، محصولات بی کیفیت یا تحویل آهسته نیاز به بهبود شهرت خود دارد، ساخت برند کاملا جدید ضروری و البته مفید است. می توانید تمام این مشکلات را برطرف کرده و برند جدیدی را راه اندازی کنید.

۱۱. بازاریابی سطح بالاتر

اگر با یک برند مینیمال و ساده شروع کرده اید اما به تدریج مخاطبان شما به سمت کالاهای لوکس تر تمایل نشان داده و مسیر فعالیت شما را به این ترتیب تغییر داده اند، به ریبرندینگ نیاز دارید. حداقل در نحوه بازاریابی و رنگ برند بایستی تغییرات ایجاد کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

جمع‌بندی

این که دلیل اصلی تصمیم شما برای ریبرندینگ چیست به خودتان، محصولتان و تیم تان مربوط می شود. اما این که تا چه حد قرار است تغییرات ایجاد کنید. آیا تغییرات جدید شما را به اهدافی که برایش اقدام به برندسازی مجدد کردید می رساند و تاثیر برند جدید بر مخاطبان قدیمی را بایستی دقیقا بررسی کنید.

 

برای رونمایی سیستماتیک باید یک استراتژی در نظر گرفته شود. مشتری ها باید برای تغییرات آماده باشند تا احساس کنند که از برند جدا نیستند. علاوه بر این ، باید مقدمات هجوم توجه جدید و مشتریان جدیدی را که نام تجاری جدید جذب آنها می شود را هم درنظر بگیرید.

دلیل برندسازی مهم نیست ، همیشه باید با توجه ویژه به مخاطبان و بازار و نحوه تمایز برند در رقابت را درنظر گرفت.

تغییر برند می تواند در سطوح مختلفی انجام شود، از تغییرات ساده در رنگ یا طرح لوگو گرفته تا تغییر زیرساخت های اساسی همه چیز بر اساس نیاز برند ممکن است.  سطح تأثیر مستقیماً با سطح تغییر نام تجاری ارتباط دارد و باید توجه ویژه ای به مشتریان موجود در هنگام تصویب نام تجاری جدید (به ویژه متنوع ترین تأثیر) داشته باشد.

 

در این مقاله مفهوم و دلایل و چگونگی برند سازی مجدد یا ریبرندینگ را بررسی کردیم. اگر هنوز در این باره سوالی در ذهن شماست می توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید می توانید با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و در تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ می توانید روی تاس حساب کنید.