0 تا 100 بازاریابی حسی | +مثال‌هایی که همه‌مان روزانه در دامش می‌افتیم!

0 تا 100 بازاریابی حسی | +مثال‌هایی که همه‌مان روزانه در دامش می‌افتیم!

این روزها، همه به نحوی می‌خواهند فروش بیشتری را تجربه کنند و به زبان دیگر، بازاریابی موفقی را به کسب و کارشان هدیه دهند. بنابراین، اهمیت این موضوع به قدری بالا رفته‌است که فرصت مناسبی را سوءاستفاده از برخی از بازاریابان فراهم کرده‌است. این افراد با تکرار برخی از کلمات دهان پرکن و متقاعد کننده …

این روزها، همه به نحوی می‌خواهند فروش بیشتری را تجربه کنند و به زبان دیگر، بازاریابی موفقی را به کسب و کارشان هدیه دهند. بنابراین، اهمیت این موضوع به قدری بالا رفته‌است که فرصت مناسبی را سوءاستفاده از برخی از بازاریابان فراهم کرده‌است. این افراد با تکرار برخی از کلمات دهان پرکن و متقاعد کننده که ازشان، سر درنمی‌آورید، سعی در متقاعد کردن شما برای استفاده از خدماتشان دارند. همه این‌ها را گفتیم، تا بدانید ما به شما حق می‌دهیم اگر کمی به دنیای بازاریابی بدبین باشید! در این مطلب، می‌خواهیم به یکی از علمی‌ترین شیوه‌های بازاریابی اشاره کنیم؛ یعنی بازاریابی حسی! پیش از هر چیز باید بگوییم، بازاریابی حسی واقعاً وجود دارد و نتایج آن می‌تواند تأثیر فوق‌العاده ای روی کسب و کارتان بگذارد. از این رو، اگر می‌خواهید:

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

  • بدانید بازاریابی حسی چیست
  • ویژگی‌های آن چگونه است
  • استراتژی‌های آن رابشناسید
  • بازاریابی موفق تری را تجربه کنید

جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. به خواندن ادامه دهید و آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

مثال بازاریابی حسی

پیش از هر چیز، بیایید از تجربیات خودتان از بازاریابی حسی صحبت کنیم.

آیا تا به حال تجربه گشت و گذار در خیابان را داشته‌اید که فردی بیاید و از شما بخواهد قهوه ای که می‌فروشد را به شما بدهد تا استشمام کنید؟

یا آیا برایتان پیش آمده‌است که عطر فروش‌ها، بوی عطرشان را روی کاغذهای کوچکی تزریق کنند و به شما بدهند؟

همچنین آیا تجربه خرید از مغازه‌های گل فروش را داشته‌اید که برخی از کل‌هایشان را در بیرون مغازه گذاشته باشند و به وسیله آن بو، به داخل رفته باشید؟

به احتمال زیاد، در کمتری حالت ممکن، یک بار هم چنین تجربه‌هایی داشته‌اید.

این مثال‌ها، بخشی از متدوال‌ترین شیوه‌های بازاریابی حسی بودند. روش‌هایی که همه ما به‌طور روزانه با آنها رو به رو می‌شویم. بنابراین، اگر برای یک بار هم در دام این شیوه از بازاریابی افتاده باشید، می‌فهمید که واقعاً واقعی است! پس شما هم می‌توانید از آن برای افزایش فروش کسب و کارتان استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید:

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (با سوشیال مدیا، ابرقدرت حوزه کاری خود شوید!)

بازاریابی حسی چیست؟

مطمئناً، با خواندن مثال‌های بخش قبل می‌دانید که این شیوه از بازاریابی چیست.

بزرگترین کاری که بازاریاب، در این شیوه از تبلیغات استفاده می‌کند، آن است که حواس پنجگانه مخاطبش را درگیر کند و به وسیله آنها، او را ترغیب به خرید کند.

استفاده از بازاریابی حسی، نه تنها فروشتان را بیشتر می‌کند؛ بلکه مشتریانی وفادار برایتان می‌آورد.

به عنوان مثال، یک عطر فروشی را تصور کنید. بیشتر فروش این مغازه، به سبب بسته‌بندی عطرها نیست؛ بلکه به خاطر رایحه عطرها و ماندگاری بالایشان است. بنابراین اگر فروشنده این مغازه، محصولاتی با کیفیت را بفروشد، با استفاده از بازاریابی حسی مشتریانی وفادار را بدست می آورد و آنها باز هم برای خرید مراجعه می‌کنند.

ممکن است تا اینجای مطلب، بازاریابی حسی برایتان ساده جلوه کرده باشد؛ اگر چنین است باید بگوییم موفقیت در این شیوه از تبلیغات، نیازمند آن است که همه چیز درباره بازاریابی حسی را بدانید و از فوت و فن‌های روانشناسانه آن هم با خبر باشید. (در ادامه، همه را یادمی‌گیرید)

ویژگی‌های بازاریابی حسی چگونه است؟

ویژگی‌های بازاریابی حسی را چقدر می‌شناسید؟

اگر می‌خواهید از مزیت‌های بازاریابی حسی، نهایت استفاده را ببرید؛ یکی از مهمترین نکاتی که باید بدانید آن است که هویت برندتان را باید با حسی که برای مخاطب ایجاد می‌کنید، گره بزنید.

در واقع، در بازاریابی حسی شما از تجربه ای زنده و پویا استفاده می‌کنید به جای آنکه کیفیت محصولات و مزایای آن را به رخ مخاطبانتان بکشید.

به عنوان مثال، وارد فروشگاهی می‌شوید و با نوش جان کردن هر کدام از شکلات‌های آن، تصمیم خودتان را برای انتخاب و خرید می‌گیرید. در واقع، فروشنده با تحریک حس چشایی تان، شما را ترغیب به خرید می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:

بازاریابی ویدیویی چیست؛ 24 راز موفق‌ترین کسب‌وکارهای دنیا(برای مبتدی ها + آموزش)

استراتژی‌های بازاریابی حسی

از آنجایی که پنج حواس داریم، بنابراین برای بازاریابی حسی، 5 استراتژی می‌توانیم تعریف کنیم. این شما هستید که با توجه به سیاست‌های کاری تان، تعیین می‌کنید از کدام مورد استفاده کنید:

استراتژی بازاریابی حسی با حس چشایی

این روزها، اینترنت همه دنیای ما را فرا گرفته‌است و به واسطه همین دیجیتالی شدن، کمتر از حس چشایی برای بازاریابی استفاده می‌شود. اما این اصلاً بدین معنی نیست که از اهمیت فوق‌العاده آن غافل شوید.

مثال قدرت بازاریابی حسی در چشایی را می‌توان در رقابت بین کوکاکولا و پپسی دید. معمولاً طرفداران کوکاکولا، لب به پپسی نمی‌زنند و برعکس!

اگر تا به حال در کنار خیابان‌ها یا فروشگاه‌ها، تجربه چشیدن آب میوه‌ها، چای‌ها و یا قهوه‌هایی را داشته‌اید، بازاریابی حسی چشایی روی شما انجام شده‌است.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

استراتژی بازاریابی حسی با حس شنوایی

آیا می‌دانستید آخرین حسی که در انسان از بین می‌رود، حس شنوایی او است؟ بنابراین، همین موضوع به تنهایی قدرت این حس را نشان می‌دهد!

اگر توجه کوتاهی به تبلیغات بکنید، متوجه می‌شوید که صداها، بخش ثابتی از آنها هستند. از تبلیغات تلویزیونی گرفته تا پخش شدن صدای رادیو وصحبت‌هایی که در آن می‌شود.

در نظر داشته باشید، حس شنوایی تنها برای تبلیغ محصولات به کار نمی‌رود و می‌توان از ان برای ایجاد حس خوب در شما استفاده کرد.

به عنوان مثال، هنگامی که وارد فروشگاه‌ها می‌شوید، آهنگی آرام پخش می‌شود و خستگی را تن‌تان بیرون می‌کند. از این رو، حوصله بیشتری برای گشت و گذار در فروشگاه بدست می‌آورید و قت بیشتری را در آنجا می‌گذرانید.

این مطلب را هم بخوانید:

بازاریابی محتوا چیست و چگونه انجام می‌شود؟ (+9 مرحله برای شروع!)

استراتژی بازاریابی حسی با حس بینایی

بینایی، یکی از پرکاربردترین حسی است که همه ما به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنیم. به سبب قدرت حس بینایی است که با دیدن لوگوی مک دونالد، یاد مرغ‌های سوخاری می فتیم.

بازاریابی بینایی، به خوبی در بین مردم اشباع شده‌است و استفاده‌های فراوانی از آن می‌شود. اگر تجربه طراحی سایت و طراحی لوگو را داشته باشید، به همین دلیل است که می‌گویند باید ساده باشد. تا مخاطب با کوچکترین نگاه، آن را ذهنش ثبت کند و نیازی نباشد برای فهم لوگو یا کار وب سایت، وقت بگذارد.

مثال بازاریابی حسی

استراتژی بازاریابی حسی با حس بویایی

بازاریابی با استفاده از حس بویایی، بیشتر به درد کسب و کارهایی می‌خورد که می‌خورد عطر می‌فروشند، اسپری‌های بدن ارائه می‌دهند و البته در انواع مغازه‌هایی که خوردنی می‌فروشند، به کار می‌رود.

اگر در هنگام راه رفتن در خیابان، بوی خوشمزه یک شیرینی فروشی به مشامتان بخورد، حتی اگر گشنه هم نباشید، به احتمال زیاد هوس می‌کنید و دلتان می‌خواهد بخرید.

بنابراین، اکنون می‌فهمید که چرا اکثر مغازه‌های شیرینی فروشی، درب مغازه شان را بازمی‌گذارند؟

استراتژی بازاریابی حسی با حس لامسه

این روزها که در دوران کرونا زندگی می‌کنیم، به خوبی قدر نعمت حس لامسه را می‌دانیم و موهبت آن برایمان واضح تر از هر زمانی شده‌است.

این روزها، از دست زدن به هر چیزی خودداری می‌کنیم و به راحتی نمی‌توانیم کیفیت کالا را تشخیص دهیم.

شاید به دلیل همین اهمیت لمس کردن است که هنوز خرید آنلاین لباس، آن طور که باید و شاید در بین مردم جا نیفتاده است.

استراتژی بازاریابی حسی با حس لامسه

نتیجه‌گیری: روی کدام حس برای بازاریابی مان، سرمایه‌گذاری کنیم؟

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

و در نهایت، به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این مطلب، به یکی از مهمترین سوالات پاسخ می‌دهیم. روی کدام یکی از این استراتژی‌ها باید سرمایه‌گذاری کنیم؟

پاسخ به این سؤال، واقعاً سخت است؛ چرا که همه چیز به شما و کسب و کارتان بستگی دارد. برای برخی ممکن است خوردن یک شیرینی جذاب باشد و برای برخی دیگر، دیدن نرمی آن، به راحتی برای خرید تشویقشان کند! بنابراین، باید خودتان بسته به محصول و خدماتتان تصمیم‌گیری کنید.

اما این را همیشه به یاد داشته باشید، تحت هیچ شرایطی از حس بینایی غافل نشوید!

شما با دیدن لوگوی اپل یاد گوشی‌های گران‌قیمت و خاص می‌افتید، بدون آنکه آن را از نزدیک لمس کرده باشید!

سپاسگزاری که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر تجربه ای از در دام افتادن بازاریابی حسی دارید، در بهش نظرات با ما و دیگر خوانندگان آموزش‌های آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس، به اشتراک بگذارید.

مجید جورکش

علاقه مند به یادگیری و نوشتن در رابطه با سئو و دیجیتال مارکتینگ

پیام شما