سوشال سیگنال چیست؟ | اهمیت و روش استفاده سیگنال شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

سوشال سیگنال چیست؟ | اهمیت و روش استفاده سیگنال شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

این که تقریبا ۳/۵ میلیارد نفر یعنی نیمی از جمعیت جهان در شبکه‌های اجتماعی عضویت فعال دارند اهمیت حضور برند شما در شبکه‌های اجتماعی را ثابت می‌کند. این روزها هر کسب و کار کوچکی که ممکن است به روش‌های دیجیتال مارکتینگ هم چندان تسلط نداشته باشد در این شبکه‌ها و به خصوص اینستاگرام حسابی باز …

این که تقریبا ۳/۵ میلیارد نفر یعنی نیمی از جمعیت جهان در شبکه‌های اجتماعی عضویت فعال دارند اهمیت حضور برند شما در شبکه‌های اجتماعی را ثابت می‌کند. این روزها هر کسب و کار کوچکی که ممکن است به روش‌های دیجیتال مارکتینگ هم چندان تسلط نداشته باشد در این شبکه‌ها و به خصوص اینستاگرام حسابی باز می‌کند و فعالیت تجاری خود را در آن جا آغاز می‌کند. اما آیا تمام این شرکت‌ها توانسته اند جریان بازدید از سایت را به این ترتیب افزایش دهند؟ یا ارتباط موثری از سمت مخاطبانشان دریافت کنند؟ البته که خیر! چرا که بسیاری از این برندها به سوشال سیگنال و کاربردهای آن‌ آگاهی ندارند. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و درباره سوشال سیگنال و اهمیت آن در دیجیتال مارکتینگ بخوانید:

 • منظور از سوشال سیگنال چیست؟
 • به کارگیری سوشال سیگنال چه مزایایی دارد؟
 • چطور از سوشال سیگنال استفاده کنیم؟
 • سیگنال شبکه‌های اجتماعی و سئو

 

سوشال سیگنال چیست؟

شبکه‌های اجتماعی به چیزی فراتر از محلیی برای پیام‌رسانی و  خرید و فروش تبدیل شده‌اند و به طور مستقیم در سئوی سایت، به خصوص سایت‌های فروشگاهی تاثیر می‌گذارند. اما این مفهوم به زبان آدمیزاد چیست؟ همانطور که از نامش پیداست، سوشال سیگنال، نشانه‌هایی هستند که از طرف کاربران به موتورهای جستجو ارسال می‌شوند. و نشان می‌دهند که محتوای شما مفید بوده و افراد زیادی از آن استقبال کرده‌‌‌‌اند. سیگنال شبکه‌های اجتماعی می‌تواند شامل لایک، کامنت، به اشتراک گذاری، بازپست کردن محتوا و ریتوییت و… باشد. این فعالیت ها به رتبه بندی جستجوی ارگانیک صفحه کمک می کنند و به عنوان نوعی  بک لینک برای موتورهای جستجو شناخته می شوند.

سیگنال های اجتماعی و سئو

هدف اصلی یک موتور جستجو ارائه محتوای با کیفیت و مرتبط به کاربران است. موتورهای جستجو کیفیت را تا حد زیادی با توجه به دفعات مشاهده URL در سراسر وب اندازه گیری می کنند. یکی از بهترین روش‌ها برای موفقیت در سئوی خارجی صفحه و بک لینک، ایجاد ارتباط میان شبکه‌های اجتماعی و سایت است. اگر خبرنامه دیجیتال مارکتینگ تاس را دنبال می‌کنید، حتما خوانده‌اید که گوگل با توییتر وارد همکاری تازه‌ای شده و توییت‌های مهم و مرتبط به جستجوی کاربران را در صفحه نتایج جستجو نمایش می‌دهد. این اتفاق اهمیت شبکه‌های اجتماعی و سوشال سیگنال را واضح ‌تر می‌کند.

مزایای سوشال سیگنال

چطور از سیگنال‌ شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

تمام اهمیتی که تا کنون درباره شبکه‌های اجتماعی برشمردیم سرجای خود! اما حواستان باشد در دام خرید فالوور فیک نیفتید چرا که هیچ سودی برایتان ندارد. رتبه بهتر سئو سایت، بک لینک قوی، دامین آتوریتی و… به همین سادگی ها به دست نمی‌آيد. و سوشال‌سیگنال براساس تعامل کاربران به حساب می‌آيد نه تعداد فالوورها!

از نظر موتورهای جستجو اگر وبسایتی پرطرفدار باشد، هیچ اشکالی ندارد. اما طرفداران برندها در فضای مجازی هم رفتاری مشابه دنیای واقعی نشان می‌دهند. یعنی برند خوب را تحسین می‌کنند، آن را دنبال می‌کنند و محصولات یا اطلاعات خوب آن‌ها را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. معیار اصلی برای موتورهای جستجو اصیل بودن برند است. ممکن است با یک میلیون فالوور روح و فیک هم نتوانید محبوبیت واقعی با ۱۰ هزار فالوور را ثابت کنید. یکی از مهم‌ترین KPI ها یا شاخص‌های عملکرد برای سیگنال اجتماعی، نرخ تبدیل و تعامل است!

 

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

 

نکاتی درباره سیگنال اجتماعی

 • 92٪ از مصرف کنندگان بیش از هر شکل دیگری از تبلیغات به توصیه های دوستان و خانواده اعتماد دارند. اگر محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید مفید و قابل به اشتراک گذاری باشند می‌توانید به جای روش‌های هزینه بر تبلیغات از این درصد بالا استفاده کنید. 
 • توییتر از رسانه‌های محبوب گوگل است. تعداد توییت ها و بازتوییت ها و تعداد دنبال کنندگان حساب کاربری شما در توییتر می‌تواند سیگنال بسیار قوی باشد. براساس تحقیقات رسانه‌ی searchengine journal نام بردن و لینک دادن کاربران به سایت و شبکه‌های اجتماعی شما در سایت های جامعه مانند Reddit ، Stumble Upon و Tumblr تأثیر بیشتری بر SERP دارد.
  افزایش سیگنال های اجتماعی اقتدار دامنه یا دامین آتوریتی را بالا می‌برد. 
 • طبق آمار نیویورک تایمز، انگیزه مردم برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی بیش از هرچیزی (نزدیک به ۸۴ درصد) معطوف به چالش‌ها و جنبش‌هاست. در تقویم محتوایی خود از چالش‌ها غافل نشوید. 
  گرفتن تعامل بالا و به دنبال آن سیگنال‌های مناسب تا حدزیادی به ساعت و زمان اشتراک گذاری محتوا مربوط است. هنگام تعیین استراتژی، تحقیق کنید و ببینید بهترین زمان برای مخاطبان برند چیست.
 • اینفلوئنسر مارکتینگ به طرز ثابت شده‌ای روی این مساله و همچنین محبوبیت و آتوریتی سایت شما تاثیر گذار است. اما اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید.  
 • از تبلیغات در صفحات شبکه‌های اجتماعی برندها به خصوص برندهای خبری غافل نشوید. 

سوشال سیگنال و سئو

افزایش سیگنال های اجتماعی

از آنجا که هم اکنون اشتراک گذاری زیادی در سیستم عامل های اصلی رسانه های اجتماعی انجام می شود ، ممکن است سیگنال های اجتماعی به اندازه زمان حضور در صفحه ، پیوند تحریریه و کیفیت محتوا برای سئو مهم باشند. برای مشاغلی که به دنبال بالا بردن رتبه بندی جستجوی خود هستند ، این نشان می دهد که یک استراتژی جامع رسانه های اجتماعی ممکن است نظم داشته باشد – علاوه بر همه روشهای معمول SEO. به عبارت دیگر ، استراتژی های طراحی شده برای افزایش تعامل در شبکه های اجتماعی همچنین می توانند رتبه موتور جستجو در وب سایت شما را افزایش دهند.

اول و مهمترین ، محتوای قوی مهم است. محتوای با ارزش ، سرگرم کننده یا آموزنده همیشه تعامل مثبت تری نسبت به تبلیغات آشکار یا اسپم ایجاد می کند. برخی از استراتژیهای امتحان شده و درست برای افزایش میزان سیگنالهای اجتماعی شما عبارتند از:

ارسال روزانه پست: با این روش برند خود را در همواره در بالای خبرهای شبکه‌ های اجتماعی نگه دارید.
استفاده از تصاویر: تصاویر میزان تعامل را برای انواع رسانه های اجتماعی بسیار افزایش می دهند.
شنوا باشید: صحبت های مردم درباره برندتان را بشنوید و به شیوه ای سازنده و مثبت به انتقادات پاسخ دهید. برخی از این انتقادات در دل خود کلید موفقیت‌های بعدی شما را پنهان کرده‌اند.
بررسی و ارزیابی کنید: چندین برنامه رایگان بازاریابی در شبکه های اجتماعی وجود دارد که اشتراک ها ، توییت های جدید ، پسندیدن ها و کلمات کلیدی مرتبط با نام تجاری شما را ردیابی می کنند.
مسابقات: مسابقه ها و نمایشگاه ها راهی عالی برای افزایش علاقه به نام تجاری شما هستند.
مشارکت: لینک ها را به اشتراک بگذارید و محتوای اصلی را به صورت مشترک با برند های معروف دیگر تولید کنید.
جای پای خود را در تمام شبکه‌های مطرح محکم کنید: سعی کنید تمام شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده و اصلی مخاطبانتان را شناسایی کنید و محتوا را برای همه آن ها تولید کنید.

جمع بندی

تا کنون بایستی فهمیده باشید که سیگنال‌های اجتماعی در واقع جعبه سیاه سئو هستند و محبوبیت سایت و برند شما را از طریق تعامل کاربران به نمایش می‌گذارند. بنابراین تعامل کاربران در شبکه‌های اجتماعی چیزی است که باید روی آن هزینه کنید. در این مقاله به صورت مختصر تمام نکات مفید درباره سوشال سیگنال‌ها را بررسی کردیم. اما اگر هنوز سوالی در ذهن شما باقیست می‌توانید از بخش نظرات پایین همین پست از ما بپرسید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید که فکر می‌کنید برای باقی کاربران نیز مفید خواهد بود، از همین بخش به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو در مشهد و مدیریت پیج اینستاگرام همیشه می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!