تفاوت توسعه وب و طراحی سایت در چیست؟

تفاوت توسعه وب و طراحی سایت در چیست؟

حتی اگر تفاوت میان بجنور و بیرجند و بروجن و بروجرود را فهمیده باشید ممکن است هنوز با تفاوت توسعه وب و طراحی سایت دست و پنجه نرم کنید. اگر قرار است سایت‌ برند خود را به سایت ریسپانسیو تبدیل کنید باید از طراح سایت کمک بخواهید یا توسعه دهنده وب؟ اصلا وظیفه هریک از …

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

حتی اگر تفاوت میان بجنور و بیرجند و بروجن و بروجرود را فهمیده باشید ممکن است هنوز با تفاوت توسعه وب و طراحی سایت دست و پنجه نرم کنید. اگر قرار است سایت‌ برند خود را به سایت ریسپانسیو تبدیل کنید باید از طراح سایت کمک بخواهید یا توسعه دهنده وب؟ اصلا وظیفه هریک از این دو چیست؟ آیا فعالیت طراح سایت و توسعه دهنده وب یکسان است؟ تفاوت‌ها در چیست؟ تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و پاسخ تمام سوالاتتان را بخوانید:

 • وظیفه توسعه دهنده وب چیست؟
 • وظیفه طراح سایت چیست؟
 • چه شباهت‌هایی میان توسعه وب و طراحی سایت وجود دارد؟
 • توسعه وب و طراحی سایت چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

چهار نکته اصلی و اساسی که پیش از طراحی سایت باید بدانید!

بگذارید قبل از هرچیز خیالتان را راحت کنم! درست است که طراحی وبسایت  و توسعه آن در برخی موارد مشترکات زیادی دارند، اما تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. وظایف و مسئولیت‌های طراح و توسعه دهنده با یکدیگر متفاوت هستند. اگر سایت را یک سازه مسکونی درنظر بگیریم، توسعه دهندگان در کارهای عمرانی آن مشغول می‌شوند و طراحان در معماری و دکوراسیون فعالیت می‌کنند. بیشتر شباهت فعالیت طراح سایت با توسعه دهنده در حوزه فرانت اند پیش می‌آيد. اجازه بدهید هر یک را به تفکیک و از منظر علمی بررسی کنیم:

طراحی سایت چیست و طراح سایت چه وظایفی دارد؟

وظیفه طراح سایت ساخت جلوه بصری مناسب و ایجاد احساس متناسب با برند در کاربر هنگام مراجعه به وبسایت است. هنگامی که کاربر به سایت وارد می‌شود عوامل بسیاری مثل رنگبندی و طراحی المان‌هایی مثل دکمه‌های سایت، حتی تصاویر اسلایدر و فونت‌ها احساس ویژه‌‌ای در او ایجاد می‌کنند که گاهی خودش متوجه نمی‌شود چرا در یک سایت بیشتر وقت می‌گذراند و در سایت دیگری کمتر! این شعبده‌بازیی است که طراح سایت رقم زده و با انتخاب صحیح طرح و تجربه کاربری، خوش آمدگویی مناسبی از بازدیدکنندگان را ترتیب داده است.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

در واقع طراح سایت داستان‌ها و ارزش‌ها و ایده‌های برند را می‌گیرد و آن را در یک قالب فهمیدنی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. آن‌ها کار خود را با دامنه شروع می‌کنند. صاحبان برند یک دامنه و توضیحاتی درباره برند و ارزش‌ها و داستان‌های آن و توصیفی از مخاطبان به طراح ارائه می‌کنند. و طراح با استفاده از استراتژی‌های سنجیده و تکنیکی خود شروع به کنارهم قراردادن اولین پیکسل‌ها می‌کند.

هر المان گرافیکی که در وبسایت‌ها مشاهده می‌کنید کار طراحان وب است: از تایپوگرافی و لوگو و آيکون بگیرید تا تصاویر صفحه نخست و دکمه‌ها و تب‌ها و هرچیز پیچیده دیگری!

برای این که با نتیجه کار یک طراح خوب آشنا شوید پیشنهاد می‌کنم به وبسایت موسیقی Feed سربزنید و جذابیت و معناگرایی را درک کنید. توجه کنید که این نمونه با توجه به نیاز برند و کاربران و دسترسی به اینترنت مخاطبان طراحی شده و لزوما طراحی برتری نیست. پس پیش از این که لینک را برای طراح سایتتان ارسال کنید و تحقیرش کنید در نظر داشته باشید که گاهی ساده‌ترین شکل طراحی برای برند شما بهتر کار می‌کند. آن چه در این تصویر می‌بینید بسیار متفاوت از چیزی است که با رفتن به وبسایت موسیقی Feed تجربه می‌کنید. پس بهتر است کلیک کنید و خودتان ببینید.

طراحی مناسب سایت

برخی از وظایف یک طراح سایت عبارتند از:

 • تسلط کامل به نرم‌افزارهای طراحی گرافیک مثل Adobe Photoshop ، Framer یا Sketch برای ایجاد طرح نهایی طرح وب سایت
 • مهارت حرفه‌ای در طراحی گرافیک و طراحی لوگو 
 • به مبحث ایجاد رابط کاربری مناسب تسلط داشته باشد و بتواند ساده‌ترین روند ممکن برای دستیابی کاربران به عملکرد دلخواهشان را طراجی کند.
 • طراح وب بایستی به آخرین اخبار و آموزش‌های طراحی احاطه داشته باشد. و بتواند بر اساس معیارهای غول‌هایی مثل فیسبوک و گوگل طراحی کند. تا مواردی مثل پیمایش در سایت، ریسپانسیو بودن سایت و … را به راحتی اعمال کند. 
 • طراح وب بایستی به قوانین طراحی مثل اثر روانشناسی رنگ نیز آگاه باشد. 
 • درک خوبی از زیبا شناسی و اصول ترکیب و طراحی داشته باشند و تا حدودی به شخصیت شناسی و دسته مخاطبان برند آگاه باشند تا بتوانند مناسب ترین طرح را ارائه کنند. 

توسعه دهنده وب کیست و چه وظایفی دارد؟

برخلاف طراحان سایت که بیشتر با طراحی و گرافیک سروکار دارند، فعالیت توسعه دهنده وب بیشتر در زمینه برنامه نویسی است. توسعه دهنده‌های وب با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی و نرم‌افزارها، عملکرد و طراحی سایت را توسعه می‌دهند. این افراد در دو شاخه توسعه دهندگان front-end و توسعه دهندگان back-end فعالیت می‌کنند.

توسعه دهندگان وب از زبانهای وب و ابزارهای نرم افزاری برای توسعه طراحی و عملکرد وب سایت استفاده می کنند. توجه داشته باشید که توسعه دهندگان وب بیشتر به دو زیر مجموعه تقسیم می شوند. توسعه دهنده بک اند معمولا زیر ساخت‌های سایت که کاربران آن را مشاهده نمی‌کنند را توسعه می‌دهد. اما توسعه دهنده بکند عملکرد پوسته سایت برای کاربران یعنی رابط کاربری را توسعه می‌دهد.

توسعه دهندگان Front-End از سه زبان اصلی استفاده می کنند. زبان علامت گذاری متن (HTML) ، (CSS) و جاوا اسکریپت (JS). با استفاده از این سه زبان می‌توان یک وبسایت کامل را ایجاد کرد. از طرح و قالب اصلی تا درج تصاویر، استفاده از تایپوگرافی و فونت‌ها، پیاده سازی انیمیشن‌ها و ترتیب صفحات مختلف تا رابط کاربری همه و همه مربوط به توسعه دهنده فرانت اند می‌شود که کارش قدری به طراح سایت شبیه است.

توسعه دهندگان Back-End کسانی هستند که داده ها و درخواست های سرور را کنترل می کنند. معمولاً اگر یک وب سایت شامل داده های پویا باشد، به خدمات برگشتی احتیاج دارد. این به این معنی است که ، به عنوان مثال ، کاربران یک فرم با داده های شخصی (مانند ایجاد یک حساب کاربری) ارسال می کنند ، یا مقاله ای را برای صفحه وبلاگ شما ذخیره می کنند. به طور کلی ، اگر وب سایت نیاز به ذخیره داده داشته باشد و در مراحل بعدی آن را در دسترس قرار دهد ، به این معنی است که به اتصال پایگاه داده نیز نیاز دارد. اتصالات پایگاه داده با اتصال مستقیم از خود سرور امکان پذیر است. بنابراین ، یک توسعه دهنده back-end سپس از زبانهای سرور مانند PHP یا ASP، NET استفاده می کند و با استفاده از زبانهایی مانند SQL یا MySQL ، داده‌های موردنیاز  پایگاه داده را می نویسد.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

توسعه دهندگانی که هر دو نقش را برعهده می‌گیرند با عنوان Full-stack شناخته می‌شوند.

برخی از وظایف اصلی توسعه دهنده‌های وب عبارتند از:

 • بهبود رابط کاربری سایت در جهت تعامل بیشتر بازدیدکنندگان: یعنی با استفاده از سه زبان برنامه نویسی گفته شده به کارگیری سایت برای کاربران را ساده تر کند. 
 • توسعه دهندگان Front-End می توانند از پیش پردازنده های سبک سازی، کتابخانه های جاوا اسکریپت و چارچوب ها برای تسریع روند توسعه استفاده کنند اما پردازش نهایی به عهده خودشان است. 
 • توسعه دهندگان Front-end طراحی نشانه گذاری را به توسعه دهندگان back-end ارائه می دهند، بنابراین می توانند یک وب سایت پویا را پیاده‌سازی کنند و تمام داده های مورد نیاز را در سرور و پایگاه داده ارائه دهند.
 • توسعه دهندگان Back-back با استفاده از زبانهایی مانند PHP و MySQL هسته اصلی وبسایت را ایجاد می کنند.

تفاوت کار طراح سایت و توسعه دهنده وب

اگر بخواهیم خیلی سخت گیرانه به ماجرا نگاه کنیم تفاوت‌های واضحی میان توسعه دهنده و طراح وب وجود دارد:

توسعه دهندگان پی‌ریزی اسکلت سایت را بر عهده دارند. طراحان روی پوسته بیرونی سایت که کاربران می‌بینند کار می‌کنند.

طراحان با نرم‌افزارهای گرافیکی مثل ‌figma , illustrator سروکار دارند. عمده کار توسعه دهندگان با برنامه نویسی گره خورده است.

طراحان در واقع تجربه کاربری را می‌سازند. توسعه دهندگان به خصوص توسعه دهندگان بک اند زیرساخت‌ها و رابط کاربری را شکل می‌دهند.

طراحی و توسعه وب

اما در مجموع کار این دوگروه به شکل جدانشدنی به یکدیگر گره خورده و در بسیاری از موارد بایستی با یکدیگر همکاری نیز داشته باشند. لازم است که طراحان آشنایی اولیه با کدهای HTML و CSS را داشته باشند و  توسعه‌دهندگان نیز بایستی شناختی از زمینه طراحی و گرافیک داشته باشند. چرا که همپوشانی این دو زمینه فعالیت ناگزیر است.

 

جمع بندی 

در این مطلب وظایف طراحان و توسعه دهندگان را به تفکیک بررسی کردیم و تفاوت‌های این دو با یکدیگر را بررسی کردیم. بایستی تا به حال متوجه تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو شده باشید. اما اگر هنوز سوالی در ذهن دارید که ما به آن پاسخی نداده‌ایم می‌توانید از بخش نظرات پایین همین پست از ما بپرسید. اگر تجربه‌ای دارید که فکر می‌کنید برای سایر کاربران مفید است نیز از همین قسمت با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات مربوط به طراحی سایت از جمله طراحی سایت شرکتی می‌توانید روی تاس حساب کنید.

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!