تاپیک کلاستر چیست و چطور می‌تواند محتوای موفق بسازد؟

امان از دنیای دیجیتال مارکتینگ و اسم‌های عجیب و غریبی که کاربرد ساده و واضح و تاثیرگذاری دارند! همه می‌گویند محتوا پادشاه است، من می‌گویم محتوا غذاست! بچه‌های عموما لاغری که مادر و پدرهایشان بشقاب به دست دورتادور خانه ماراتون می‌روند اما آن‌ها یک قاشق هم فرو نمی‌دهند را دیده‌اید؟ تولید محتوای بدون شناخت و …

تاپیک کلاستر

امان از دنیای دیجیتال مارکتینگ و اسم‌های عجیب و غریبی که کاربرد ساده و واضح و تاثیرگذاری دارند! همه می‌گویند محتوا پادشاه است، من می‌گویم محتوا غذاست! بچه‌های عموما لاغری که مادر و پدرهایشان بشقاب به دست دورتادور خانه ماراتون می‌روند اما آن‌ها یک قاشق هم فرو نمی‌دهند را دیده‌اید؟ تولید محتوای بدون شناخت و غیر اصولی و ارائه آن به مشتری چیزی شبیه به این وضعیت است. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم چطور یک بشقاب فرانسوی مقوی و زیبا با اجرای تشریفات و سلسله مراتب سرو، برای مخاطبان خود مهیا کنید. کافیست تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و درباره تاپیک کلاستر بخوانید:

 • تاپیک کلاستر چیست؟
 • چرا باید از محتوای خوشه‌ای استفاده کنیم؟
 • مزایا و اثرات تاپیک کلاستر بر سئو چیست؟
 • چطور تولید محتوای تاپیک کلاستر را شروع کنیم؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید: آشنایی با صفحات زامبی و اثرات آن ها بر سئو سایت 

تاپیک کلاستر چیست؟

بیاید با همان مثال غذا شروع کنیم. اگر محتوا غذا باشد در حالت سنتی ما یک کیسه برنج ایرانی را به دقت و کیفیت تمام می‌پزیم و چند کیلو گوشت راسته قرمز را هم حسابی طعم دار می کنیم و می‌پزیم و همه اش را می‌ریزیم توی یک سینی بزرگ و می‌دهیم دست مخاطب می‌گوییم همه اش را بخور، نوش جان! یعنی یک محتوای ۵-۶ هزار کلمه‌ای عمیق و پر جزییات را در یک صفحه ایجاد می‌کنیم و می‌گوییم عجب حالی می‌کنند این مخاطب‌ها! چه مطلب جامعی نوشته‌ام! اما حقیقت این است که نه تنها مخاطب را سیر نمی‌کنید بلکه او را بی میل کرده اید و تمام اندوخته‌تان را هم خالی کرده اید.

اگر مطلب پیلار کانتنت یا محتوای پیلار را خوانده باشید می‌دانید که اگر بخواهید مطالب جامع را اصولی منتشر کنید آن را در قالب یک متن بلند پیلار ایجاد می‌کنید. یعنی به جای گوشت خالص و پلوی سفید یک میز سلف سرویس با انواع غذاها با حجم کم ایجاد می‌کنید. مخاطب شما می‌تواند از هرکدام که میل داشت به اندازه اشتهایش امتحان کند. یعنی یک موضوع اصلی در نظر  می‌گیرید. یک مطلب ۲-۳ هزار کلمه‌ای ( به طور مثال) درباره آن می‌نویسید. پاراگراف بندی و تقسیم بندی درست انجام می‌دهید. در هر پاراگراف هسته اصلی را روشن کرده و لینکی برای مطالعه بیشتر درباره هر مطلب ارائه می‌کنید.

به این ترتیب مخاطب به خواست خود روی صفحات موردنیازش از سایت شما کلیک می‌کند و به محتوای دلخواهش که دقیقا به اندازه‌ی حوصله‌اش نوشته شده مراجعه می‌کند.

به هریک از بشقاب های کوچک که مخاطب از غذاهای مختلف برای خودش سرو می‌کند کلاستر می‌گوییم.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

مثالی برای محتوای خوشه‌ای

فرض کنید که قرار است برای کلمات کلیدی اصلی و فرعی دیجیتال مارکتینگ محتوا بسازید. واضح است که اولین کلمه کلیدی خود دیجیتال مارکتینگ است. بنابراین یک محتوای پیلار بلند با نزدیک به ۲۰ زیرمجموعه تعریف می‌کنید. به این صورت :

 • دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (عنوان اصلی)
 • تعریف دیجیتال مارکتینگ 
 • مقایسه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی 
 • بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 
 • سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ 
 • نقش شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ 
 • و…

در مطلب پیلار خود هریک از سرفصل‌های گفته شده را در حد یکی دو پاراگراف توضیح می‌دهید. سپس کلاسترهایی ایجاد می‌کنید. و در صفحات جدید، محتوای کوتاه تر اما تخصصی تری برای هر عنوان ایجاد می‌کنید. به طور مثال « بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ» یا «ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۲۱» می‌توانند صفحات محتوای تاپیک کلاستر شما باشند.

عملکرد محتوای خوشه‌ای

در واقع با این سیستم و این رویکرد شما معماری اطلاعات انجام می‌دهید و سفر مشتری را برایش برنامه ریزی می‌کنید. هریک از صفحات کلاستر شما هدفی دارد که مشتری با وارد شدن به آن باید به سراغ هدف آن مرحله برود و اقدام مورد نظر شما را با لید مناسبی که در آن صفحه قرارداده اید دنبال کند.

بنابراین محتوای کلاستر پیدا کردن کلمه کلیدی لانگ تیل و صرفا تولید محتوا درباره آن نیست. بلکه فرایندی در سفر مشتری از آگاهی تا ملاحظه و هدایت به خرید است که در طی آن لینک سازی داخلی سایت خود را نیز تنظیم می‌کنید.

ممکن است بدون استفاده از این نوع محتوا نخواهید درباره کلمات کلیدی با حجم جستجوی پایین محتوا تولید کنید. اما می‌بینید که خوشه بیشتر به سئوی بهتر کمک می‌کند.

تمام این مزایا باعث می‌شوند محتوای پیلار و تاپیک‌کلاستر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شوند. و موضع شما را در برابر مشتریانی که می‌گویند «سایت فروشگاهی می‌خواهم، صرفا با صفحات محصول، نه وبلاگ و نه هیچ محتوای دیگری!» مشخص تر می‌کند. یک وب سایت بدون وبلاگ صرفا یک بروشور آنلاین است که  دامنه و رتبه بندی ضعیفی دارد.

 

استفاده از تاپیک کلاستر در محتوا

چرا باید از تاپیک کلاستر استفاده کنیم؟

اگر توضیحات قسمت قبل شما را برای استفاده از محتوای خوشه‌ای قانع نکرد باید کمی عمیق تر شوم. خب از سال ۲۰۱۳ و با معرفی الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل در روش بازاریابی محتوا تغییرات اساسی ایجاد شد. قبل از آن محتوا به عنوان داده‌ای درنظر گرفته می شد که با معیارهای صفر و یکی تحلیل می‌شد. اما پس از آن بررسی ارزش محتوا معناگرا تر شد.

یعنی ارتباط بین مطالب، محتوای ستونی و خوشه‌ای برای یک وبسایت نشانگر اقتدار بالای دامنه شد. و مجموع محتواها در رتبه بندی سایت تاثیرگذار شدند. بنابراین منطقی است که روش‌های پیش از این را دور بریزیم.

به دنبال حضور در اولین نتایج گوگل هستید؟
ما بالاترین جایگاه های نتایج جستجو را برای شما تصاحب می کنیم !
از اینجا شروع کنید

اثر تاپیک کلاستر بر سئو

به طورکلی محتوای تاپیک کلاستر از دو طریق می‌تواند در بهبود سئو تاثیرگذار باشد: اول دامین آتوریتی را تقویت می‌کند. و دوم موضوعات جامع و تمام کلمات کلیدی مربوط به آن را پوشش می‌دهد.

واضح است که هدف کلی گوگل رساندن مخاطب به محتوای مرتبط با جستجویش است. روش پیلار/ کلاستر مسیر محتوا را به خوبی مشخص می‌کند و دست گوگل را برای پاسخدهی درست به نیازهای کاربران بازتر می‌کند.

توزیع مناسب لینک‌های داخلی در محتوای خوشه‌ای به رتبه صفحات کمک کرده و باعث بهبود عملکرد آن ها در صفحات نتایج جستجو می‌شود.

اگر بدون توجه به معماری اطلاعات و لینک سازی محتوا تولید کنید در واقع انرژي بیشتری صرف کرده و نتیجه کمتری می‌گیرید. چرا که تنها راهی که می‌توانید برای مجموع صفحات سایت خود رتبه بهتری بگیرید پوشش دادن موضوعات بیشتر در یک نظم کلی است.

 

اثرات تاپیک کلاستر بر سئو

 

چطور تاپیک کلاستر را شروع کنیم؟

خوشه ها اگر به درستی اجرا شوند می توانند قدرتمند باشند. کم شروع کنید و روی تولید محتوای با کیفیت تمرکز کنید. محتوای موجود خود را سازماندهی کنید و به دنبال صفحات ستون بالقوه باشید. موارد مورد نیاز را بهبود بخشید و همه را به هم پیوند دهید.

1. محتوای جامع و هدف اصلی را تعیین کنید

با توجه به فعالیت اصلی و موارد مهم در کسب و کارتان در گام اول هدف اصلی را تعیین کنید. یعنی تشخیص بدهید موضوع اولیه‌ای که می‌تواند عنوان محتوای پیلار شما باشد. و بتواند بیش از ۲۰ زیرمجموعه را در خود جای بدهد تا بعدها برای آن ها محتوای کلاستر ایجاد کنید. و همچنین جذاب و پرطرفدار باشد چیست. هرچه محتوای پیلار شما جامع تر باشد، موضوعات کلاستر بیشتری را پوشش خواهد داد و بیشتر شما را در سئو یاری خواهد کرد.

 

2. کلمات کلیدی در عنوان ها و زیرعنوان ها

در حالی که کلمات کلیدی به اندازه گذشته مهم نیستند ، اما آنها همچنان نقشی اساسی در سئو دارند. پیاده سازی کلمات کلیدی در محتوای ستون و زیرمجموعه ها ، دامنه بیشتری از قابلیت های جستجوگرها را فراهم می کند. به عنوان مثال ، اگر کلمه رایج در بازار شما “بازاریابی” باشد ، پیاده سازی این کلمه در هر زیرعنوان می تواند برای رتبه بندی در صفحه نتایج جستجو مفید باشد.

هنوز می توانید از Google Adwords استفاده کنید تا بفهمید کدام کلمات کلیدی در حال حاضر محبوب هستند و از همان کلمات مشابه روش قبلی استفاده کنید. تفاوت اصلی در اینجا این است که نیازی نیست که محتوای شما مانند کلمات کلیدی بهینه سازی شده قبل باشد – فقط باید بر روی عناوین و زیرعنوان ها تمرکز کنید.

3.  با یک اسکن ذهنی نقشه راه ترسیم کنید

ساده ترین راه برای ایجاد یک خوشه از موضوعات ، ایده پردازی ساده آنها از طریق نقشه برداری ذهن است. در ذهن الگویی برای ایجاد ارتباط نقطه مبدا تا مقصد سفر مشتری ایجاد کنید و آن را با خوشه‌های خود پیوند بدهید.روی اصطلاحاتی که مستقیماً با کلمه اولیه شما انتخاب می شوند تمرکز کنید و راه خود را از آنجا دنبال کنید. با تکرار این روند ، مطالب کافی برای ایجاد یک گروه منسجم از موضوعات برای استراتژی و برنامه ریزی محتوای شما فراهم می شود. سپس آن را به یک استراتژي سازمان یافته تبدیل کنید.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

4. بلند مدت فکر کنید

یادتان نرود هدف از تعریف محتوای خوشه‌ای، ایجاد نظم در تولید محتوا در طول زمان است. بنابراین بایستی دنبال یک هدف بلند مدت باشید.  اگر بخواهید در حالی که هنوز از خوشه بندی موضوع استفاده می کنید، رتبه خود را بالا ببرید و قابلیت مشاهده خود را ایجاد کنید، ایجاد برنامه های محتوای کوتاه مدت راه حل عملی نیست. بازهم می‌گویم هرچه روی پیلار قوی تری کارکنید بهتر می‌شود!

5. فقط به «خوب» قانع نشوید!

خوشه بندی موضوع ، روند ایجاد محتوای شما را از ابتدا تغییر نمی دهد. با این حال ، بر برنامه ریزی و ردیابی محتوای گفته شده تأثیر می گذارد. به محتوای “خوب” که اثبات می کند خوشه بندی محتوا در وب سایت شما کار می کند ، اکتفا نکنید. سعی کنید بفهمید که در وهله اول چرا کار کرده است و چطور می تواند دفعه بعدی حتی بهتر کار کند. در سئو همیشه بهترین و اولین هدف است. پس باید عالی باشید نه خوب!

تهیه محتوای استثنایی دشوار است ، بنابراین تکرار و تکامل مباحث خود را متوقف نکنید. برخی از موضوعات فرعی شما حتی ممکن است در چرخه محتوای بعدی خود به محتوای ستونی تبدیل شوند. همیشه به دنبال فرصت هایی برای بهبود بنیان خود باشید و خوشه بندی موضوع شما ثمرات زیادی خواهد داشت.

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی همه‌جانبه محتوای خوشه‌ای یا تاپیک کلاستر پرداختیم. اگر سوالی در ذهن دارید که پاسخش را از این مطلب نگرفتید می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید همواره و برای تمام خدمات سئو، از جمله سئو در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.