UGC یا محتوای ایجاد شده توسط کاربر چیست؟

روتین بیشتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که با آن‌ها روبه رو می‌شویم، محتوایی است که توسط تیم محتوای این برندها نوشته می‌شود. یعنی جبهه‌ی تولید کننده محصول وخدمات، برای جبهه‌ی مصرف کننده محتوا می‌سازد. از آن‌جایی که هدف یکی خرید و هدف دیگری فروش است این دو به نوعی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و طرف …

UGC

روتین بیشتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که با آن‌ها روبه رو می‌شویم، محتوایی است که توسط تیم محتوای این برندها نوشته می‌شود. یعنی جبهه‌ی تولید کننده محصول وخدمات، برای جبهه‌ی مصرف کننده محتوا می‌سازد. از آن‌جایی که هدف یکی خرید و هدف دیگری فروش است این دو به نوعی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و طرف خریدار ممکن است به این سادگی‌ها وارد پروسه خرید نشود. حال اگر هر دوطرف تولید و مصرف کننده محتوا در یک جبهه قرار بگیرند چه؟ اثرات این اتفاق در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ پاسخ این سوال ها در مبحث UGC یا محتوای ایجاد شده توسط کاربر است. اگر این سوالات در ذهن شما هم نقش بسته است تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

 • UGC چیست؟
 • چرا باید از UGC استفاده کنیم؟
 • چطور UGC را شروع کنیم؟
 • محتوای تولید شده توسط کاربر و شبکه‌های اجتماعی 

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

سه روش طلایی تولیدمحتوا 

 

UGC محتوای ایجاد شده توسط کاربر چیست؟

به هرنوع محتوایی، شامل عکس، ویدیو، گزارش و… که ایجاد کننده آن تیم محتوای برند نباشد و به طور مستقیم توسط کاربران ایجاد شده باشد، در دسته UGC جا می‌گیرد.  انتشار این محتوا می‌توانذ اعتبار زیادی برای برندها به همراه بیاورد. همچنین اعتماد و ارتباط کاربران با برند را عمیق‌تر کند.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

چرا باید از UGC استفاده کنیم؟

استفاده از UGC یا User Generated Content  به سه دلیل زیر توصیه می‌شود:

افزایش اعتبار

تحقیقات نشان می‌دهد که مخاطبان برند محتوایی که کاربران ایجاد می‌کنند را چیزی حدود ۲ و نیم برابر معتبرتر از سایرمحتواهای سطح وب می‌دانند. مثلا فرض کنید که در سفر هستید و در یک شهر خاص به دنبال اقامتگاه بومگردی هستید. اینستاگرام را باز می‌کنید و هشتگ می‌زنید. با دو پست درباره دو اقامتگاه در همان شهر که فاصله تا مرکز شهر و خدمات نسبتا یکسانی دارند، مواجه می‌شوید.

در پست اول اقامتگاه اول تصاویر و اطلاعاتی از نحوه خدمات رسانی خود منتشر کرده است. در پست دوم فردی یک گزارش ویدیویی از اقامت خود تهیه کرده و به شما نشان می‌دهد که در اقامت خود چه خدماتی دریافت کرده و کیفیت را چطور می‌بیند. کدام یک انتخاب مطمئن‌تری به نظر می‌رسد؟ پستی که محتوای آن به منظور تبلیغ، ایجاد و ویرایش شده است؟ یا محتوایی که با یک دستگاه معمولی، بر اساس واقعیت و با دید نقادانه کیفیت را تضمین می‌کند.

UGC یا محتوای ایجاد شده توسط کاربر دقیقا همینقدر معجزه می‌کند!

اعتمادسازی برای کاربران

فرقی ندارد برند شما خدمات ارائه می‌کند یا محصول، کاربران همواره می‌خواهند پیش از خرید دقیقا بدانند چه چیزی قرار است دریافت کنند. آمارها نشان می‌دهند ۹۲ درصد از افراد به خرید از برندهایی که اشخاص حقیقی معرفی می‌کنند،تا ۷۰ درصد بیشتر تمایل دارند. از استخدام نظافتچی روزانه منزل تا انتخاب بیمه، این اصل درباره همه چیز صدق می‌کند. به همین دلیل است که اینفلوئنسر مارکتینگ معمولا نتایج خوبی به همراه می‌آورد. افراد همواره به اشخاص حقیقی بیشتر از تبلیغات شسته رفته‌ی شرکت‌ها اعتماد می‌کنند!
مزایای محتوای ایجاد شده توسط کاربر

این اصل به سایت‌های بزرگی مثل دیجی کالا هم ثابت شده است و مدتی است که در قسمت اطلاعات محصول علاوه بر نظرات، قسمتی به وجود آمده است تا کاربران تصاویر و ویدیویی‌هایی از محصول دریافتی آپلود کنند و تعداد لایک‌ها نشان می‌دهد که اقدام کوچک اما بسیار تاثیرگذاری در خرید بوده‌است.

افزایش نرخ تبدیل

در واقع دو مزیت قبل منجر به بروز این یکی می‌شوند. محتوای UGC به طرز قاطعی نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد. ۸۰ درصد از کاربران چندین وبسایت برند در سطح جهان اعلام کرده‌اند که وجود محتوای ایجاد شده توسط کاربر روی یک وبسایت روی تصمیم‌شان تاثیر مستقیم می‌گذارد. در واقع اعتبار و اعتمادی که محتوای مشتریان سابق به برند شما هدیه می‌دهد به طرز مستقیم و اثربخشی نرخ تبدیل شما را افزایش می‌دهد.

اگر اینستاگرام یکی از ابزارهای اصلی شماست، فراموش نکنید که هایلایت مربوط به محتوای کاربران را روی صفحه ایجاد کنید. و گاهی از مخاطبان بخواهید با موضوع خاصی با محصول یا برند شما محتوا بسازند و از آن در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنید.

اگر از بازاریابی محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده نمی کنید، ابزاری قدرتمند که می تواند مستقیماً به فروش بیشتر منجر شود را از دست می دهید.

 

انواع UGC یا محتوای ایجاد شده توسط کاربر

به طور کلی رایج ترین محتواهایی که می‌توانند توسط کاربران ایجاد شوند عبارتند از:

 • پست‌های غیرتخصصی و تجربه گرای وبلاگ 
 • پست‌های تجربه گرای شبکه‌های اجتماعی
 • سوالات رایج یا FAQ
 • گزارشات و بررسی‌ها 
 • کامنت‌های وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی
 • محتوای ویدیویی
 • کیس استادی یا موردکاوی‌ها

اکثر موارد بالا می‌توانند در صفحه‌ی مخاطبان نیز منتشر شوند. و اگر مشتریان شما صفحاتی با کاربر بالا داشته باشند به نوعی تبیلغات بدون هزینه انجام می‌شود. بسیاری از برندهای نوپا برای استفاده از مخاطبان جدید محصولات خود را به صورت هدیه به اینفلوئنسرها ارسال می‌کنند و محتوای UGC دریافت می‌کنند.

چطور بازاریابی از طریق UGC را شروع کنیم؟

درست است که نامش محتوای ایجاد شده توسط کاربر است و قرار است مخاطبان شما این محتوا را تولید کنند. اما شما نیز به عنوان مارکتر یا صاحب برند در سه مرحله بایستی به این محتوا سازی جهت بدهید:

۱. مقدمات را فراهم کنید

من هم می‌دانم که حسادت ویژگی خوبی نیست و قرار نیست اشرف مخلوقات را زیر سوال ببرم، اما از منظر روانشناختی حسادت و رقابت دوفاکتور اصلی ایجاد انگیزه در انسان‌ها هستند. بگذارید این طور توضیح بدهم: شاید این تجربه مشترک را همه مان داشته و یا دیده‌ایم که دو بچه مهدکودکی سر یک اسباب بازی خاص ساعت‌ها جدال می‌کنند، اما هردوی آن‌ها به یک اتاق پر از اسباب‌بازی های دیگر بی‌توجهی می‌کنند. باید بدانید که این ويژگی تا بزرگسالی در افراد می‌ماند اما به عمق ناخودآگاه فرو می‌رود.

استثنائی وجود ندارد، خود شما هم بی آن که متوجه باشید چیزی که دیگران دارند یا می‌خواهند را بیشتر می‌خواهید.

افزایش نرخ تبدیل مشتری با UGC

بنابر آن چه که گفته شد، به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر راهی عالی برای افزایش چشمگیر تمایل به برند است. کافی است افراد محصول یا خدمات شما را در یک محتوای خاص و نوین که توسط فرد مورد علاقه‌شان تولید شده است را ببینند تا به سمت آن جلب شوند.

بنابراین در مرحله اول بایستی بتوانید به سادگی و با کمک افراد بدون تبلیغ مستقیم، کنجکاوی مخاطبان نسبت به محصول مورد علاقه خود در سبک زندگی اشخاص دیگر را برانگیزید.

۲. وفاداری به برند را تقویت کنید

حالا که تمایلی برای تجربه برند را در مخاطبان ایجاد کردید، پا را فراتر نهاده و سعی کنید تجربه مشتری وفادار و دائمی را نیز به اشتراک بگذارید و وفاداری به برند را ایجاد کنید. وفاداری به برند یعنی با مخاطب روابط طولانی مدتی ایجاد کنیم که منجر به چندین بار خرید در بازه‌ی زمانی طولانی‌تر بشود.

مشتریانی که به صورت خودجوش از محصول و خدمات شما محتوا می‌سازند و پلتفرم‌های خود به اشتراک می‌گذارند، احتمالا از پر و پا قرص‌ترین طرفداران شما هستند و بیش از یکی دوبار از شما خرید کرده‌اند. هرجایی که برند شما تگ شده است سربزنید و با استفاده از محتوای مشتریان وفادار حس وفاداری به برند را در مخاطبان خود تشدید کنید.

این که افرادی بارها و بارها از شما خرید کرده باشند به سایر مخاطبانتان این اطمینان را می‌دهد که کیفیت کارشما تضمین شده‌است. این اطمینان را از طریق UGC برایشان به وجود بیاورید.

۳. کتابخانه محتوایی ایجاد کنید

تولید محتوای جدید، خلاق و جذاب برای سایت و شبکه‌های اجتماعی یک چالش همیشگی برای مارکترهاست. ممکن است محتوایی که کاربران به صورت خودجوش برایتان تولید می‌کنند، تا حدودی یکنواخت شود و جذابیت کمتری داشته باشد. اینجاست که شما بایستی وارد ماجرا شوید.

مناسبت‌های مهم سال را در تقویم محتوایی خود مشخص کنید. سپس کمپین‌ها و مسابقاتی با موضوعات جذاب و به روز ایجاد کنید تا محتوای ایجاد شده توسط کاربر با قالب و جذابیت لازم را بگیرید. به طور مثال برند تولید کننده کفش ورزشی می‌تواند از کاربران بخواهد از سفرهای عیدانه‌ای که با این کفش رفته اند تصویری منتشر کنند که منظره در پس زمینه و کفش در فوکوس دوربین باشد.

به این ترتیب هم می‌توانید از مزایای محتوای ایجاد شده توسط کاربر یا UCG استفاده کنید. و هم همیشه محتوای جذاب و به روز داشته باشید.

جمع‌بندی

در این مطلب با مقدمات UGC یا بازاریابی محتوای ایجاد شده توسط کاربر آشنا شدیم. اگر سوالی در ذهن دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشد، یا تجربه‌ای دارید که ممکن است برای سایر خوانندگان مفید باشد می‌توانید از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید که همواره می‌توانید برای کلیه خدمات دریافت استراتژی، مشاوره، بازاریابی و تولید محتوا روی تاس حساب کنید.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید