Navigaton در طراحی سایت چیست و چطور کاربران و خزنده‌ها را راضی نگه می‌دارد؟

ناوبری یا Navigation در طراحی سایت درست به همان معنایی است که در دنیای واقعی از آن استفاده می‌کنیم. همانطور که نام گذاری کوچه‌ها و خیابان‌ها باعث می‌شود حتی در شهرهای بزرگ و پس کوچه‌های بالا و پایین آن گم نشویم، یک وبسایت هم به ناوبری مناسب نیازدارد تا همه چیز برای کاربران واضح و …

navigation در طراحی وبسایت

ناوبری یا Navigation در طراحی سایت درست به همان معنایی است که در دنیای واقعی از آن استفاده می‌کنیم. همانطور که نام گذاری کوچه‌ها و خیابان‌ها باعث می‌شود حتی در شهرهای بزرگ و پس کوچه‌های بالا و پایین آن گم نشویم، یک وبسایت هم به ناوبری مناسب نیازدارد تا همه چیز برای کاربران واضح و سرراست باشد. اگر درمورد ناوبری یا Navigation سایت چیزی نمی‌دانید یا از اصول و روش‌های آن بی‌خبر هستید، تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و بخوانید:

  • ناوبری سایت چیست؟
  • جرا باید از Navigation در طراحی سایت استفاده کنیم؟
  • چطور بهترین ناوبری را طراحی سایت خود به کار بگیریم؟
  • نکاتی درباره Navigation در طراحی سایت که بایستی به آن‌ها توجه کنید!

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

لایت باکس در طراحی سایت چیست و چه مزایایی دارد؟

ناوبری سایت چیست؟

ایجاد یک نوار ناوبری یکی از مهم‌ترین نکاتی است که بایستی در طراحی سایت مدنظر قرار داده شود. به طور معمول در بالای هر صفحه اصلی یا لندینگ پیج سایت یک منو مشاهده می‌شود که به کاربر کمک می‌کند به قسمت موردنظر خود در سایت هدایت شود. به طور مثال در صفحه اول سایت کاربر از طریق منو می‌داند که برای مراجعه به وبلاگ یا صفحه محصولات یا تماس با ما بایستی روی کدام آیکون کلیک کند.

ممکن است کاربران به صورت مستقیم به صفحه اول سایت شما مراجعه نکنند و از طریق جستجو به یکی از صفحات سایت مراجعه کنند. در این صورت هم نوار ناوبری بایستی به آن ها کمک کند بدانند در چه دسته بندی و کجای سایت هستند. به طور مثال از طریق یک نوار ناوبری فرضی به صورت زیر:

website > blog> webdesign >what is navigation

کاربران می‌دانند که صفحه ای که از طریق جستجو به آن هدایت شده‌اند در وبلاگ سایت شما در دسته بندی مقالات طراحی سایت است. و اگر بخواهند به قسمت‌های دیگر سایت سر بزنند به راحتی صفحه موردنظرشان را پیدا می کنند.

ناوبری در وبسایت

چرا باید از Navigation در طراحی سایت استفاده کنیم؟

به دو دلیل عمده پیشنهاد می‌کنیم که به ناوبری در طراحی سایت خود توجه کنید:

۱. بهبود تجربه کاربری

مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای ناوبری سایت برشمرد این است که می‌تواند به راحتی کاربران را از سردرگمی نجات بدهد. هنگامی که همه چیز برای بازدیدکنندگان سایت واضح و مرتب باشد وقت بیشتری در سایت خواهند گذراند. تجربه کاربری ساده و مفید از موهبت‌هایی است که ناوبری به سایت شما هدیه می‌کند.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

۲. سئوی بهتر وبسایت

می‌دانیم که یکی از راه‌هایی که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای طبقه بندی صفحات و درک محتوای آن ها استفاده می‌کنند ساختارهایی مثل نقشه و معماری سایت هستند. حالا ناوبری را هم به این موارد استفاده کنید. ناوبری سایت مثل این است که شما برای خزنده ها روی هر صفحه علامتی گذاشته باشید. درست مثل فریز مادرها که همه سبزی ها در یک کشو و گوشت ها در کشوی دیگر هستند. و هر بسته بندی برچسبی با نام محتوای آن دارد!

خزنده ها می‌دانند در هر صفحه با چه چیزی طرف هستند چرا که کلمات کلیدی را برایشان در یک مسیر مشخص کرده اید.  و خب واضح است که این در سئو خوب بسیار تاثیر گذار است.

۳. افزایش نرخ تبدیل

به خصوص اگر وبسایت فروشگاهی دارید این مورد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. مثلا کاربران شما با مراجعه به منوی محصولات یک دسته بندی مرتب به شرح زنانه، مردانه، بچگانه را مشاهده می‌کنند. با کلیک کردن روی هریک به یک منوی جدید و واضح می‌رسند که پوشاک، کفش و اکسسوری را از یکدیگر جدا کرده است. به این ترتیب مجبور نیستند با صد مدل جستجو و فیلتر در سایت شما محصول موردنظرشان را پیدا کنند.

بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که بازدیدهای سایت شما به فروش منجر بشود.

 

نکاتی درباره Navigation در طراحی سایت که باید به آن‌‌ها توجه کنید!

ویژگی ناوبری در طراحی سایت تنها در حالتی می‌تواند به مزایا منجر شود که به درستی طراحی شده باشد. پیش از هر تصمیمی نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

۱. مبهم و شلوغ نباشید

بهتر است به جای استفاده از پین‌های یک کلمه‌ای و مبهم از عبارات توصیفی استفاده کنید. قرار بود از ناوبری در جهت واضح شدن استفاده کنیم و اگر این اتفاق نیفتد به هدف ناوبری نرسیده اید. برای مثال اگر در ناوبری تب «خدمات» را داشته باشید اما یک لیست بلند بالا از تمام فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید در آن باشد هیچ کمکی به نظم ذهنی کاربر نکرده اید. یا این که تب مقالات را ایجاد کنید و پانصد عنوان مقاله در آن جای بدهید!

بهتر است منوی اصلی را تعیین کنید. سپس در هر قسمت آن منوهای فرعی اما بازهم مرتب و با تعداد معقول ایجاد کنید و از توضیحات اضافی و یا حتی ناکافی بپرهیزید.

به طور مثال اگر ناوبری تاس را در صفحه اصلی ببینید، به بخش بلاگ بروید، مقالات وبلاگ براساس موضوع به چند دسته تقسیم شده اند و شما می‌توانید با کلیک کردن روی هر دسته به محتوای دلخواهتان برسید. به این ترتیب صدها مقاله به صورت منظم و بدون شلوغ کردن منو یا صفحه ای خاص در اختیارتان قرار دارد.

 

نمونه ناوبری سایت هاب اسپات

۲. ناوبری را با تعیین فرمت اشتباه نگیرید!

ممکن است فکر کنید که تفکیک انواع محتوا بر اساس فرمت می‌تواند مفید باشد چرا که سایت‌های زیادی این کار را انجام می‌دهند. منظور از فرمت این است که تب ها را به صورت «گالری تصاویر» ، «ویدیوها» یا انواع دیگر نام گذاری و دسته بندی کنید. هیچکس برای دیدن یک تصویر خاص به سراغ گالری تصاویر شما نمی‌رود تا هزار و پانصد عکس را بالا و پایین کند!

کاربران علاقه مند به یک موضوع خاص معمولاً برایشان مهم نیست که اطلاعات در چه قالبی به آنها تحویل داده می شود. آنها فقط می خواهند پاسخی متمرکز و مشخص برای سوالاتشان بگیرند.

جایش اگر با چنین ناوبری مواجه شود روی کلید ضربدر کلیک می کند و می‌رود سراغ یک سایت منظم تر! بنابراین سعی کنید دسته بندی را بر اساس ارتباط منطقی/ موضوعی انجام دهید. نه فرمت! هرچند اشتباه رایجی است اما بازهم اشتباه است و نرخ پرش بالای این نوع سایت‌ها می‌تواند دلیل خوبی برای اجنتاب از این روش باشد!!

۳. از منوهای کشویی استفاده نکنید!

بازهم محبوب و رایج، اما بازهم اشتباه! گرچه می‌دانم بسیاری از شما این شیوه محبوب را دوست دارید اما باید اشاره کنم که خزنده ها با شما هم عقیده نیستند. موتورهای جستجو صراحتا اعلام کرده اند که خزش در منوهای کشویی دشوار است. حداقل فعلا روال همین است.

از طرفی بازدیدکنندگان در منوهای کشویی ممکن است از موارد اصلی غافل شوند و در جزییات فرو بروند. چشمان کاربران روی صفحه سایت زودتر از موسشان حرکت می‌کند. بنابراین بهتر است اجازه بدهید با کلیک کردن فرصت داشته باشند انتخاب‌هایی بکنند که هدف شما در آن نهفته است.

اگر بازهم شک دارید امتحان کنید و نتایج آنالیز بعد از مدتی واقعیت را برایتان آشکار خواهد کرد.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

۴. بیشتر از هفت مورد را در هر منو جا ندهید!

هیچ قانون مکتوب یا وحی منزلی در این باره وجود ندارد. اما ما بر اساس تجربه خود و سایر متخصصان این زمینه به شما می‌گوییم که وقتی گزینه‌ها بیش از حد زیاد شود کاربران به طور کلی منصرف می‌شوند. درست مثل وقتی که به شام‌های مجلل سلف سرویس رستوران های لوکس دعوت می‌شویم اما آخر شب می‌بینیم که هیچ کدام از مهمانان شام درست حسابی نخورده اند!

سقف تعدادی که در هر منو می‌تواند مفید واقع شود هفت گزینه است و می‌تواند کمتر از این هم باشد.

 

چطور بهترین ناوبری را برای سایت خود تشخیص بدهیم؟

خوشبختانه با استفاده از یک ابزار رایگان می‌توانید به راحتی تشخیص بدهید که کدام مسیرها برای سایت شما مناسب‌تر هستند. و این ابزار چیزی نیست جز گوگل آنالیتیکس همیشه کاربردی!

اگر برای سایت خود از قبل ناوبری ایجاد کرده اید و می‌خواهید مطمئن شوید که کاربرد درستی دارد در بخش Navigation (یا navsummary) صفحه‌های نارنجی کوچکی به شما ارائه می‌شود که گزارشات آن قابل تحلیل هستند.

اگر تازه قرار است شروع کنید روی قسمت user behavior کلیک کنید و ببینید کاربران شما عموما از چه مسیری به کدام صفحات می‌روند. گزارش Audience> Users Flow نیز همین کار را برایتان می‌کند.

در این بررسی ها درصد خطای کمی را مشاهده خواهید کرد که البته ناچیز و قابل چشم پوشی است.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

جمع بندی

در این مطلب با کاربرد و فواید ناوبری در طراحی سایت آشنا شدید و مواردی که بایستی در نظر بگیرید را به شما معرفی کردیم. اگر در این باره سوالی در ذهن دارید می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما در میان بگذارید و یا تجربیات مفید خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره برای تمام خدمات طراحی سایت از جمله طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت در مشهد می‌‌توانید روی تاس حساب کنید.