بازاریابی B2B چه نقشی در شبکه های اجتماعی دارد؟

تجارت الکترونیکی که میان شرکت و مشتری به عنوان بازاریابی B2C در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گرفت، در حال حاضر با توجه به تحقیقات انجام شده، در قالب تجارت الکترونیکی میان دو شرکت، یعنی بازاریابی B2B انجام می‌شود. به جرئت می‌توان گفت این روش تجارت از مهم‌ترین و کارآمدترین روش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است. با …

بازاریابی-B2B-چه-نقشی-در-شبکه-های-اجتماعی-دارد؟

تجارت الکترونیکی که میان شرکت و مشتری به عنوان بازاریابی B2C در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گرفت، در حال حاضر با توجه به تحقیقات انجام شده، در قالب تجارت الکترونیکی میان دو شرکت، یعنی بازاریابی B2B انجام می‌شود. به جرئت می‌توان گفت این روش تجارت از مهم‌ترین و کارآمدترین روش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است.

با توجه به نظرسنجی‌هایی که در سایت Ombono انجام شده، اثبات شده است که در بین 115 کارشناس بازاریابی، آمار افرادی که بازاریابی B2B را جزو تأثیرگذارترین روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌دانند به 79 درصد می‌رسد. سایر افراد باقی مانده هم اطلاع رسانی کردند که در سال آینده با توجه به بودجه‌ای که خواهند داشت از روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده خواهند کرد.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

آیا می‌دانید چرا کارایی بازاریابی B2B توسط شبکه‌های اجتماعی تا این حد افزایش می‌یابد؟ اگر می‌خواهید درباره جنبه‌های مختلف نقش مهم بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی بدانید تا انتهای این مقاله همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید. در این مقاله به شما خواهیم گفت شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی B2B چه کاربردهایی دارند.

تاثیر پذیری بازاریابان B2B از شبکه‌های اجتماعی

تاثیر-پذیری-بازاریابان-B2B-از-شبکه‌های-اجتماعی

همه ما دوست داریم در اجتماع فعالیت کنیم و در تصمیم‌گیری و انجام کارهای جدید با دیگران مشورت کنیم. برخی از این موارد باعث ایجاد سوال برای ما می‌شود! سؤالاتی با این مضمون که آیا می‌توانم با این فرد همکاری کنم؟ آیا می‌توانم به افراد دور و بر خودم اعتماد کنم؟ و هزاران سؤال دیگر. تعیین کننده محور اصلی ارتباطات ما با افراد، میزان اطمینان، آگاهی و عمل به وعده‌ها است. این گونه ارتباط در شبکه‌های اجتماعی به صورت آنلاین وجود دارد. به همین علت بازاریابان B2B فرصت را غنیمت می‌شمارند و برای معرفی خدمات و تبلیغات محصولات برند خود، وارد این فضا می‌شوند.

به گفته یکی از مدیران بازاریابی B2B، مؤثرترین شبکه‌های اجتماعی که ترافیک سایت‌های فروشگاهی را افزایش می‌دهند. رسانه‌های مجازی توییتر و لینکدین می‌باشند. در نخستین مرحله، افراد به طور کامل محصولات و خدمات برند را از طریق اینترنت بررسی می‌کنند و در صورت نیاز اقدامات لازم را برای خرید آن انجام می‌دهند. پس متوجه شدید که اولین فضا برای ارزیابی و تحلیل محصولات و خدمات، سایت مرتبط با برند می‌باشد. افزایش ترافیک ورودی سایت شما، فروش محصولات برند شما را چندین برابر می‌کند.

چالش بازاریابی B2B در ارائه خدمات و معرفی محصولات

شما ممکن است در استفاده از بازاریابی B2B با چالش‌هایی مواجه شوید، که در چنین شرایط وجود افراد کارشناس در این زمینه برای کسب و کار شما ضروری است. آن‌ها به راحتی متوجه تفاوت‌هایی که بین محصولات شما و رفتار کاربران وجود دارند می‌شوند. با توجه به این که بازاریابی B2B در مدت زمان طولانی نتیجه می‌دهد، نمی‌توان توقع داشت این روش بازاریابی به سرعت خواسته‌های ما را برآورده کند. در بسیاری از اوقات نیاز و ضرورتی در خرید شرکت‌ها نیست.

تعداد زیادی از شرکت‌ها هستند که برای بر طرف کردن خواسته و نیازهای خود، به سایر شرکت‌ها مراجعه می‌کنند. البته دلیل مراجعه آن‌ها خرید محصول به منظور تغییر در روند فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها نیست، بلکه هدف از خرید آن‌ها تنها بر طرف نیازهای شرکت برای مدت زمان بسیار طولانی است. به همین علت شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند به سرمایه گذاری در این زمینه نیازی ندارند. در نتیجه بزرگ‌ترین چالش آن‌ها تولید محتوا است، آن هم محتوایی که مخاطبان را جذب خود کند و در نهایت آن‌ها را به مشتریان ایده آل تبدیل نماید.

روش‌های استفاده از بازاریابی بی تو بی (B2B) در شبکه‌های اجتماعی

همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، میان بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی B2C تفاوت‌هایی وجود دارد. تعداد مخاطبان شما هیچ گونه تأثیری در ایجاد ارتباط و تعامل شما در شبکه‌های اجتماعی با سایر کاربران ندارد. ارتباط شما تنها به چگونگی محتوا و استاندارد بودن آن بستگی دارد. هدف مشترک در هر دو روش بازاریابی B2B و B2C جلب رضایت مخاطبان است. تنها تفاوتی که شامل بازاریابی B2B می‌شود، نگاه دقیق و با جزئیات مخاطبان به نوع محصولات و چگونگی خدمات یک شرکت است.

شما در زمینه بازاریابی B2B با افراد بسیار با تجربه و آگاهی مواجه خواهید شد، آن‌ها با تسلط کافی که بر شیوه‌های بررسی و تحلیل و شناسایی دارند، به شما نشان خواهند داد، که مدیر کسب و کار با سابقه‌ای هستند. هدفی که افراد در بازاریابی B2C دنبال می‌کنند، درگیر کردن ذهن مخاطب با برند است. شخصی که بازاریابی B2C انجام می‌دهد، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد که برند کسب و کار توسط کاربران به خوبی شناخته شود، اما در روش بازاریابی B2B شما برای بر طرف کردن چالش‌های کاربر به او راهکارهای اساسی پیشنهاد می‌کنید.

افراد زیادی هستند که اولویت اصلی خود را روش بازاریابی B2C قرار می‌دهند، در صورتی که ارزش و اهمیت بازاریابی B2B بیشتر از این حرفاست. حالا که درباره دو روش بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات مؤثری به‌دست آوردید. بهتر است برای افزایش ترافیک سایت خود، چهار روشی را که در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم را رعایت کنید.

مهم‌ترین و جذاب‌ترین نقاط کسب و کار خود را پیدا کنید

اغلب-افراد-می‌دانند-که-بازاریابی-B2B-یک-روش-خسته-کننده-و-طاقت-فرسا-می‌باشداغلب افراد می‌دانند که بازاریابی B2B یک روش خسته کننده و طاقت فرسا می‌باشد، تا حدی که آن را به شوخی BoringToBoring تشبیه می‌کنند. به عنوان مثال، تصور کنید یک برند معتبر مسئولیت تولید و فروش دستگاه‌های تولید بخار آکواریوم را بر عهده دارد و مراجعه کنندگان آن از طرف باغ وحش، مؤسسات تحقیقاتی و مراکز آموزشی هستند. ممکن است در اولین نگاه این شغل خسته کننده باشد. اما در همین مواقع باید بتوانید برای بازاریابی B2B خلق ایده کنید. شخصی که بازاریابی B2B را انجام می‌دهد باید در مورد دستگاه‌های تولید بخار آکواریوم اطلاعات کافی را کسب کند.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

در بین مردم جامعه تنها قشر خاصی از آن‌ها طرفدار این دسته از محصولات هستند؛ بنابراین شرکت تولید کننده باید برای معرفی و فروش بیشتر محصولات خود از روش‌های مؤثر تبلیغاتی استفاده کند. مطمئن باشید که کمتر کسی پیدا خواهد شد، که درباره سیستم‌های تولید بخار آکواریوم جستجو کند. شرکت مورد نظر باید کسانی را به عنوان مشتریان هدف انتخاب کند که به جنگل‌های بارانی و مارهای پیتون علاقه دارند. تمرکز روی این موضوع می‌تواند، بازاریابی B2B را برای شما جذاب کند.

تبلیغات به واسطه افراد دقیق و واقعی

از چالش‌های مهم و معضلات بزرگ روش بازاریابی B2B می‌توان به ناتوانی در ایجاد ارتباط و تعامل با کاربران اشاره کرد. اگر دانش کافی در این مورد نداشته باشید، نمی‌توانید با مشتریان به خوبی ارتباط بر قرار کنید و با آن‌ها وارد معامله شوید. این گونه ارتباط به مشتری احساس خوبی نخواهد داد. در نتیجه فعالیت‌های شرکت‌های در شبکه‌های اجتماعی باید دیدگاه واقع‌گرایانه‌ای پیدا کنند و سمت و سوی انسانی کار کردن را پیش بگیرند.

برای رعایت این نکته می‌توانید در تولید محتوا و نوشتن انواع مقالات صفحه خود، ضمیر اول شخص مفرد را به کار ببرید و برای ارائه مقالات و نوشتن پست از کارشناس تولید محتوا استفاده کنید. در این مرحله از بردن نام حقیقی کارکنانی که وظیفه ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان را دارند. فراموش نکنید.

مراجعه به افراد کارشناس در حوزه شبکه‌های اجتماعی

مشکل بسیاری از شرکت‌ها برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و مدیریت صفحات در این فضا، این است که به افراد متخصص و کارشناس مراجعه نمی‌کنند. آن‌ها تصور می‌کنند مهارت و تخصص کافی را برای مدیریت پیچ اینستاگرام و تبلیغات در آن را دارند. اما پس از مدتی ادامه این روند و فعالیت‌هایی که انجام شده، علاوه بر این که هیچ گونه سودی برای آن‌ها نداشته، بلکه باعث ضرر و خساراتی مانند ریزش فالوور، کم شدن بازدیدکنندگان و … شده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی به طور هدفمند و حرفه‌ای فعالیت کنید، باید صفر تا صد آن را به افراد کارشناس و متخصص بسپارید.

نتیجه مراجعه به افراد ناوارد و بی تجربه در مدیریت شبکه‌های اجتماعی

درباره افرادی که می‌خواهید برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود استخدام کنید، تحقیقات لازم را انجام دهید و از سوابق آن‌ها آگاه شوید. کسانی را که برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود انتخاب می‌کنید، باید درباره انواع رسانه‌های مجازی اطلاعات داشته باشند. نقاط ضعف و قوت آن‌ها را بشناسد و بتوانند تشخیص دهند بهترین روش تبلیغاتی در این فضا چیست. در هر صورت انجام تکنیک‌های بازاریابی B2B با مدیریت شبکه‌های اجتماعی فرآیند بسیار مشکلی است و فردی که این کار را انجام می‌دهد باید شناخت و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین مسائل در مدیریت شبکه‌های اجتماعی، داشتن مهارت تولید محتوا است. برای تولید محتوا در فضای مجازی باید از روش‌های مختلف استفاده شود. تصاویر و ویدیوها در کنار تولید محتوای متنی، می‌تواند بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. اگر در زمینه تولید محتوا تخصص کافی ندارید، می‌توانید به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ یا شرکت‌های تولید محتوا مراجعه کنید.

در بازاریابی B2B مخاطب چگونه با کسب و کار شما ارتباط می‌گیرد؟

در-بازاریابی-B2B-مخاطب-چگونه-با-کسب-و-کار-شما-ارتباط-می‌گیرد؟شما در بازاریابی B2B ملزم به این نیستید که همه افراد علاقه‌مند را به خرید یک محصول دعوت کنید. بسیاری از شرکت‌ها محصولاتی دارند که مورد توجه مخاطبان قرار نمی‌گیرد. در همین راستا، کارشناسان بازاریابی باید از طریق روش‌های دیگری محصولات خود را توسعه دهند. معمولاً شبکه‌های اجتماعی نیازی به این دسته از کسب و کارها ندارد، که به طور مستقیم از طریق ارتباط با شرکت در جریان خدمات و محصولات آن قرار بگیرد. آن‌ها به صورت غیر مستقیم به ارائه خدمات و معرفی محصولات از طریق بازاریابی B2B می‌پردازند.

نتیجه‌گیری: مدیریت شبکه‌های اجتماعی بدون بازاریابی محتوا

مدیریت شبکه‌های اجتماعی بدون بازاریابی محتوا غیر ممکن است. شما می‌توانید با استفاده از بازاریابی محتوا، کمپین‌های بزرگ تبلیغاتی ایجاد کنید و از تمامی مخاطبان خود بخواهید، در این کمپین‌ها مشارکت داشته باشند. بر اساس تحقیقات بسیاری بازاریابان B2B موفقیت خود را در استفاده از بازاریابی محتوایی می‌دانند. شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی لینکدین، اینستاگرام، گوگل پلاس، توییتر و تلگرام به بازاریابی محتوایی بپردازید.

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید