طراحی محصول چیست و چه تفاوتی با طراحی UX دارد؟

هر محصولی چه فیزیکی و چه دیجیتال برای این که بتواند به خواست مخاطبان نزدیک باشد و بازار خوبی داشته باشد بایستی در فرایند حرفه‌ای  طراحی محصول قرار بگیرد. وبسایت‌ ها و اپلیکیشن ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طراحان UI/UX بایستی این فرایند را با استفاده از قوانین طراحی محصول برای آن …

طراحی محصول چیست

هر محصولی چه فیزیکی و چه دیجیتال برای این که بتواند به خواست مخاطبان نزدیک باشد و بازار خوبی داشته باشد بایستی در فرایند حرفه‌ای  طراحی محصول قرار بگیرد. وبسایت‌ ها و اپلیکیشن ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طراحان UI/UX بایستی این فرایند را با استفاده از قوانین طراحی محصول برای آن طی کنند. اگر با این مفهوم آشنایی ندارید یا قوانین آن را نمی‌دانید تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • طراحی محصول چیست؟
  • طراحی UX چیست؟
  • شباهت ها و تفاوت های این دو رشته در چیست؟
  • آیا شغل طراحی محصول برای شما مناسب است؟

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

طراحی سایت و توسعه وب چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند؟

 

 

 

برای این که بتوانید تشخیص بدهید که تفاوت طراحی‌محصول و طراحی تجربه کاربری در چیست و کدام یک برای شما مناسب‌تر است در ابتدا باید با هررشته به طور مختصر آشنا شوید. سپس این دو را از لحاظ شباهت‌ها، تفاوت‌ها و سطح درآمد با یکدیگر مقایسه کنید:

طراحی UX چیست؟

طراحی UX یا طراحی تجربه کاربری فرایندی است که طی آن طراح با استفاده از ابزارهای گرافیکی و گاهی زبان های کدنویسی، ظاهر سایت را طراحی می‌کند. به نوعی که گرافیک سایت بتواند تعامل با کاربر را بهبود ببخشد و این اطمینان را به صاحب سایت بدهد که کاربران برای استفاده دائم از آن و همچنین دسترسی به محصولات با مشکلی مواجه نیستند.

اگر سایت تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان فراهم کند،‌ کاربران زمان بیشتری را در آن سپری خواهند کرد. همچنین سرنخ‌هایی که برایشان تعبیه می‌کنید را بهتر پیموده و در نتیجه نرخ تعامل و تبدیل بیشتری را برای سایت رقم می‌زنند.

یک طراح UX کنترل کامل دامنه فرآیند تفکر طراحی ، از تحقیق تا ایده را در دست خواهد گرفت و همیشه مردم محور خواهد بود. ورود به ذهنیت کاربر و همچنین آزمایش کاربر و نمونه سازی ، نقش اساسی یک طراح UX است. به طور خلاصه ، طراح UX مسئول اطمینان از بهینه ترین حد ممکن محصول برای کاربر است.

طراح UI UX در مشاغل بازاریابی محتوا

طراحی محصول چیست؟

طراحی محصول فرآیندی است که طراحان برای ترکیب نیازهای کاربر با اهداف تجاری برای کمک به مارک ها در تولید محصولات مداوم موفق به کار می برند. طراحان محصولات تلاش می کنند تا تجربه کاربر را در راه حل هایی که برای کاربران خود ارائه می دهند بهینه کنند – و با پایدار نگه داشتن محصولات برای نیازهای طولانی مدت تجاری به مارک های خود کمک می کنند.

همانطور که می‌دانید طراحی محصول زیرشاخه‌ای از  طراحی صنعتی بوده و بنابراین سابقه‌ای بسیار طولانی تر از طراحی تجربه کاربری دارد. با این وجود محدوده اختیارات و وظایف طراح محصول گاهی برای خود طراحان نیز مبهم است.

نقش یک طراح محصول کاملاً انعطاف پذیر است و می توان آن را یک طراح تمام عیار دانست. در واقع طراح محصول در چند شاخه به طور همزمان فعالیت می‌کند. یعنی به صورت مختصر تر در UX و UI ، مدیریت پروژه، برنامه نویسی و… فعالیت می‌کند. به طور خلاصه طراح محصول آچار فرانسه ای است که برای تمام مشکلاتی که در طراحی اولیه پیش می‌آید راه حل پیدا می‌کند.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

به منظور حل این مشکلات ، طراحان محصول تیم هایی را برای تسهیل راه حل ها، ایجاد برنامه های آزمایشی متعدد، تولید فریم های و آزمایشات A / B دور هم جمع می کنند. یک طراح محصول همچنین از طریق توسعه فرآیند راه اندازی و همچنین همکاری در کنار تیم های بازاریابی برای اطمینان از هم افزایی بین نام تجاری و محصول، از توسعه دهندگان پشتیبانی خواهد کرد.

به طور خلاصه ، طراحان محصول حافظ تمام عیار برند، طراحی و فروش محصول هستند: اطمینان از مناسب ترین، مقرون به صرفه ترین و کاربردی ترین محصول ممکن و راضی نگه داشتن تمام طرفین از مسئولیت‌های آن‌هاست که هیچ هم سبک نیست!

شباهت طراحی محصول و طراحی UX در چیست؟

با خواندن بخش‌های قبل تا حدودی به تفاوت‌ها و شباهت های این دو رشته پی بردید اما اجازه بدهید نگاه دقیق تری به شباهت ها بیندازیم. برای بسیاری از افراد ممکن است این طور به نظر برسد که خب هردوی این افراد فرایند طراحی را طی می کنند و در این مسیر رویکرد مشتری مدارانه و مبتنی بر نیاز کاربر را اتخاذ کرده‌اند. اما این تنها شباهت نیست:

هر دوی این طراحان تحقیقات بازار را انجام داده و بر اساس آن طراحی می‌کنند.

هردو طراح تقریبا از ابزارهای یکسانی کمک می‌گیرند.

هردو طراح دربرابر بازخورد مخاطب نسبت به وبسایت یا اپلیکیشن مسئول هستند.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

تفاوت‌های طراحی محصول و طراحی UX در چیست؟

با وجود تمام شباهت‌هایی که در قسمت قبل بررسی کردیم این دو رشته تفاوت‌های واضحی با یکدیگر دارند.

دغدغه‌های اصلی این دو طراح بزرگترین تفاوت در کار آن هاست. در حالی که یک طراح UX ممکن است بپرسد: “آیا استفاده از این محصول آسان است؟” یک طراح محصول می‌پرسد “آیا این محصول در اقتصاد فعلی منطقی است؟” دوباره ، یک طراح UX ممکن است بپرسد “چگونه طراحی خود را کاربر پسند کنم؟” اما یک طراح محصول می پرسد “چگونه طراحی خود را مقرون به صرفه کنم؟”

در واقع برای یک طراح محصول، فرآیند ها، وجهه تجاری و اقتصادی کار، هزینه و برند در اولویت است.

یک طراح UX مشکلات را شناسایی می کند ، و یک طراح محصول راه حل هایی برای آن ارائه می‌کند.

در مجموع مسئولیت‌های طراح محصول جامع تر اما کم عمق تر از فعالیت طراحان UX یا UI است/

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

آیا طراحی محصول برای شما مناسب است؟

طراحی محصول می تواند کاری طاقت فرسا و پیچیده باشد. به طور معمول ، مسئولیت های بیشتر و تجربه تخصصی به معنای پرداخت بالاتر است. به عنوان یک طراح و مشاور سطح بالاتر، می توانید گزینه های مناسب برای تصمیمات بلند مدت و کوتاه مدت شرکت ارائه دهید. یا موانعی که بر سرراه طراحی  UX وجود دارد  را به چالش بکشید. لازم به یادآوری است که شباهت های بین طراحان محصول و طراحان UX باعث می شود که برندها تعاریف مختلفی از نقش طراح محصول و وظایف مورد انتظارشان ارائه کنند.

بنابراین ممکن است برخی از سازمان ها آنها را از طراحان UX متمایز نکنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مسئولیت های بیشتری را در شرح وظایف بارگذاری کنند. اگر شرکت مورد نظر شما بخواهد خیلی اصولی برخورد کند یک تیم طراح محصول تشکیل می‌دهد و طراحان مختلف را گرد هم می‌آورد و یک سرپرست برای آن انتخاب می‌کند.

“طراح محصول” می‌تواند شغل رویایی شما باشد اگر:

  • از توسعه و تلفیق اهداف تجاری در طراحی و تصمیمات محصول لذت ببرید.
  • به مشارکت و نقش داشتن در کل مراحل طراحی علاقه داشته باشید.
  • دانش عمیق در طراحی و درک جامعی از تجارت داشته باشید. 
  • می توانید داده های پیچیده را تجزیه و تحلیل کنید تا طرح هایی که اهداف تجاری و نیازهای کاربر را برآورده می کند، ارائه کنید.
  • به طور کلی ، شما باید در هنگام طراحی ارزش برند را بسازید و با طراحی کاربر پسند و مقرون به صرفه مهارت‌های تخصصی خودتان و ویژگی‌های خوب محصول را به نمایش بگذارید. 

 

تفاوت درآمد طراح محصول و طراح UX چه مقدار است؟

واضح است شغلی که مسئولیت و دانش بیشتری را می‌طلبد درآمد بیشتری را نیز رقم خواهد زد. له طورکلی درآمد طراح محصول از طراح تجربه کاربری نزدیک به ۲۰ درصد بالاتر است. اگر یک طراح تجربه کاربری معمولی در تهران ۸ میلیون تومان دریافتی داشته باشد، درآمد ماهانه طراح محصول حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.

 

درآمد طراحی محصول

جمع بندی

در این مطلب به مقایسه همه جانبه دو شغل طراحی محصول و طراحی تجربه کاربری پرداختیم. وظایف هریک را بررسی کردیم و تفاوت ها و شباهت های این دو را برشمردیم. در نهایت با توجه به ضرب المثل هرکه بامش بیش، برفش بیشتر این شما هستید که بایستی تصمیم بگیرید. اگر از پس تمام مسئولیت‌های طراحی محصول برمی‌آيید، می‌توانید حقوق بیشتری هم دریافت کنید. اگر هنوز سوالی درباره این دورشته در ذهن شماست که ما به آن پاسخی نداده‌ایم می‌توانید از بخش نظرات زیر همین پست با ما درمیان بگذارید. اگر تجربه ارزشمندی دارید از همین قسمت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات طراحی سایت از جمله طراحی سایت در مشهد می‌توانید روی تاس حساب کنید.