سفیر برند کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

سفیر برند کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

حتی اگر روی ارتفاعات گوسفندسرا و ناندل توی یک کلبه پناه گرفته باشید، بازهم رونالدو را با یک دست در موهایش و دست دیگرش دور قوطی شامپو Clear روی بیلبورد همت و رسالت بهتان چشمک زده‌اند.  تصویر شامپو کلیر با رونالدو گره خورده و برعکس! این تصویر با اسید هم از ذهن مان پاک نمی‌شود. …

حتی اگر روی ارتفاعات گوسفندسرا و ناندل توی یک کلبه پناه گرفته باشید، بازهم رونالدو را با یک دست در موهایش و دست دیگرش دور قوطی شامپو Clear روی بیلبورد همت و رسالت بهتان چشمک زده‌اند.  تصویر شامپو کلیر با رونالدو گره خورده و برعکس! این تصویر با اسید هم از ذهن مان پاک نمی‌شود. در واقع رونالدو سفیر برند کلییر بود. این از نمونه ی خارجی و خوبش! حالا اگر نمونه وطنی بدش را می‌خواهید سراغ بنرهای سید جواد هاشمی برای تبلیغات سرمایه گذاری در داماک بروید. این که سفیر برند کیست و چه می کند و  چطور سفیر خوبی برای برند انتخاب کنیم و … را در ادامه این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس بخوانید:

  • سفیر برند کیست؟
  • سفیر برند چه کاری انجام می دهد؟
  • سفیر برند چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: بازاریابی داده محور چیست و چطور عمل می کند؟

سفیر برند کیست؟

پیراهن یقه دیپلمات نخرید و ته ریش میانه روی نگذارید. قرار نیست کشور به کشور مذاکرات کنید و اقتدار برندتان را نشان دهید. سفیر برند قرار نیست توی سفارت خانه بنشیند و برای برندتان کارهای سیاسی بکند. بلکه قرار است با هوشمندی و محبوبیتش برند شما را نیز معروف و محبوب کند و کار و بار شما را سکه!

سفیر برند چهره‌ای محبوب و شناخته شده است که ویژگی های اصلی او با ارزش‌های برند شما همسو است. این فرد می‌تواند بسته به حوزه فعالیت برند شما ورزشکار، بازیگر یا حتی اینفلوئنسری باشد که مخاطبان زیادی دارد و محصولات خوب برند شما می‌توانند زیاد در اطراف او به چشم بخورند و علاقه مخاطبان را جلب کنند. جورج کلونی در مدتی که سفیر برند نسپرسو بود سر تمام صحنه‌های فیلمبرداری و مراسمات سینمایی هم  با یک لیوان قهوه ظاهر می شد.

جورج کلونی سفیر برند قهوه

سفیر برند چه وظایفی دارد؟

تحقیقات نشان داده اند که مردم به توصیه‌هایی که از افراد مورد اعتماد و علاقه خود می گیرند نزدیک به ۸۳ درصد بیشتر از سایر روش‌های تبلیغات پاسخ مثبت نشان می دهند.

این روش ممکن است سنتی به نظر برسد اما مردم در فضای دیجیتال هم علاقه دارند چیزهایی را دهان به دهان به یکدیگر برسانند و  این روش را می پسندند.

گرچه این مساله در ایران هنوز جایگاه باید و شایدی خود را پیدا نکرده اما بسیاری از برندهای مطرح جهانی از این روش کمک می گیرند. چرا که اعتبار این افراد و سبک زندگی محبوب شان می تواند اعتماد مخاطبان را به راحتی جلب کند و این بزرگترین سرمایه یک برند است.

سفیر برند پس از اعتبار سنجی و توافقات مالی با شما، خدمات و محصولات شما را به طرز جدا نشدنی به زندگی خود پیوند می زند. مثلا اگر از بازیگری که به خوش پوشی و رعایت اصول مد مشهور است پیشنهاد بدهید سفیر برند شما شود، در رویدادهایی مثل جشنواره ها و نمایش‌ها و… با محصولات چرم شما ظاهر می شود. در صفحه اینستاگرام خود شما را معرفی می کند و تصاویر زیبایی از استایل های خود با محصولات شما منتشر می کند.

به این ترتیب دنبال کننده ها و طرفدارانش به این برند علاقه مند  خواهند شد.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

آیا کمک گرفتن از سفیر برند هزینه زیادی دارد؟

این دیگر بستگی به کسی دارد که به عنوان سفیر انتخاب می کنید. ممکن است تولید کننده دتوکس و محصولات ورزشی باشید و بخواهید علیرضا بیرانوند را به عنوان سفیر انتخاب کنید. پس باید انتظار داشته باشید که چنین چهره محبوبی شرایط خاصی را برای سفیر شدن داشته باشد.

به طور کلی افراد می‌توانند در ازای این تبلیغ دائمی برند از شما درخواست مبالغ بالایی نسبت به شهرت و فاکتورهای خود داشته باشند. برخی دیگر از افراد به خصوص چهره های غیر ورزشی و غیر سینمایی مثل اینفلوئنسرها در ازای ارائه خدمات یا محصول رایگان این کار را برایتان انجام بدهند.

چه تفاوتی میان اینفلوئنسر مارکتینگ و انتخاب سفیر برند وجود دارد؟

اینفلوئنسرها با دریافت مبلغ یا کالا و خدمات شما را در یکی از استوری ها یا پست های خود در شبکه های اجتماعی معرفی می کنند. و اغلب اوقات این کار را به روش و سلیقه خود انجام می دهند مگر این که شما درخواست دیگری داشته باشید.

سفیران برند برای مدت طولانی تری تبلیغ برند را می کنند. و البته به روش معتبر تر و متفاوت تری این کار را انجام می‌دهند. در واقع این افراد برای یک مدت طولانی محصولات شما را استفاده کرده و به روش های خلاقانه ای آن را به نمایش می گذارند. به طور مثال یک بوکسور که سفیر  یک برند مواد غذایی است و تصاویری از صبحانه خوردن کودک با مزه اش با این محصولات منتشر می کند. یا در ویدیوهایی که درباره پخت غذای سالم و پروتئینی منتشر می کند از محصولات این شرکت استفاده می کند، برای طولانی مدت نام برند شما را در زندگی خود منعکس می کند.

 

سفیر برند چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

1. رهبر هستند!

سفیر برند مناسب شما باید قدرت پیشرو داشته باشد و در زمینه فعالیت خود بتواند روی دیگران تاثیر بگذارد. یعنی مخاطبان تحت تاثیر رفتار و گفتار آن ها قرار بگیرند و حتی بخواهند سبک زندگی آن ها را تقلید کنند.

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

2. خوب ارتباط برقرار می کنند!

شهرت کافی نیست، کسی که انتخاب می کنید بایستی به اندازه مشهوریت خود محبوبیت نیز داشته باشد. یعنی بتواند با مشتریان و مخاطبان ارتباطات خوبی برقرار کند. در شبکه‌های اجتماعی و حتی هنگام حضور در اجتماع با طرفداران ارتباط مثبت و موثر بگیرد.

 

3. حضور فعال در های اجتماعی دارند!

بیش از نیمی از جمعیت کره زمین در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و ساعات قابل توجهی  از شبانه روز را در این شبکه ها می گذرانند. به عبارتی هرکسی که در شهر و روستایی زندگی می کند که به اینترنت دسترسی دارد در شبکه های اجتماعی هم حضور دارد. اگر سفیر منتخب شما در این شبکه ها عضو نباشد یا فعالیتی نداشته باشد چطور قرار است با سبک زندگی خود روی مردم تاثیر بگذارد؟

شما با دیدن این عکس در اینستاگرام بهرام رادان دلتان نمی‌خواهد تمام محصولات چرم نوین را یک جا بخرید؟

بهرام رادان سفیر برند چرم نوین

 

4. حضور فیزیکی

در خارج از رسانه های اجتماعی ، سفیران برند در بازاریابی رویداد مفید هستند. سفیران مارک ماهر به نمایندگی از یک برند با حرفه ای و کاریزما صحبت خواهند کرد. سفیران مارک ، مریدان خود را تشویق می کنند تا شخصاً با آنها ملاقات کنند و ثبت رویداد را تقویت کنند. حضور یک سفیر برند می تواند شرکت کنندگان را به خود جلب کند و جلوه شخصی به رویدادها بدهد.

 

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

 

جمع بندی

با تمام مطالبی که درباره وظایف و ویژگی ها و روش کار سفیران برند خواندید حالا می توانید فردی را برای برند برگزینید که بتواند منعکس کننده جلوه های مختلف برند شما باشد. اگر درباره این روش بازاریابی سوالی در ذهن دارید که ما در تاس به آن پاسخی نداده ایم، می توانید از قسمت نظرات زیر همین پست با ما درمیان بگذارید و پاسخ بگیرید.

اگر تجربه جالب یا مفیدی در این زمینه دارید، می‌توانید از همین قسمت با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله سئو، تعیین استراتژی، مدیریت پیج اینستاگرام، طراحی لوگو و… روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!