استراتژیست محتوا کیست و باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

اگر در حرفه تولید محتوا و مارکتینگ مشغول به کار هستید اما وقتی از شما می‌پرسند آیا توانایی خلق استراتژی محتوا نیز دارید؟ نمی‌دانید دقیقا از پس این کار برمی‌آيد یا نه. و اگر استراتژی محتوا تحویل می‌دهید اما نمی‌دانید حرفه‌ای کار کرده‌اید یا نه، این صفحه را تا انتها بخوانید. چون دقیقا برای شما …

استراتژیست محتوا کیست

اگر در حرفه تولید محتوا و مارکتینگ مشغول به کار هستید اما وقتی از شما می‌پرسند آیا توانایی خلق استراتژی محتوا نیز دارید؟ نمی‌دانید دقیقا از پس این کار برمی‌آيد یا نه. و اگر استراتژی محتوا تحویل می‌دهید اما نمی‌دانید حرفه‌ای کار کرده‌اید یا نه، این صفحه را تا انتها بخوانید. چون دقیقا برای شما نوشته شده است. در این مطلب از آژانس دیجیتال مارکتینک تاس، ویژگی‌های استراتژیست محتوا را بررسی خواهیم کرد و به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • استراتژیست محتوا کیست؟
  • استراتژیست محتوا دقیقا چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد؟
  • یک استراتژیست محتوا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟
  • چطور باید به بهترین استراتژیست محتوا تبدیل شوم؟

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

تاثیر استراتژی محتوا بر رو رونق کسب و کار!

 

استراتژیست محتوا کیست؟

اگر از شما بخواهیم مهم‌ترین فرد تیم محتوای خود را معرفی کنید پاسخ‌تان چیست؟ گرافیست؟ نویسنده؟ ویدئوگراف یا مدیر شبکه‌های اجتماعی‌تان؟ گرچه کار تمام این افراد قابل تحسین و ارزشمند است اما اگر استراتژیست محتوا نداشته باشید، وبلاگ شما فقط یک دفترچه با مطالب زیباست.

استراتژیست محتوا جادوگرای است که به طرز ماهرانه‌ای نقشه بازاریابی برایتان می‌چیند. و این نقشه ترافیک ارگانیک سایت شما را بالا می‌برد، تعامل کاربران را بیشتر کرده و سرنخ‌های درست به آن‌های می‌دهد. خلاصه بگویم اهداف دیجیتال مارکتینگ را با فعالیت‌تان همسو می‌کند.

استراتژیست محتوا دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

وظیفه اصلی استراتژیست ایجاد یک استراتژی محتوا بر اساس اهداف تجاری شرکت (یا اگر به صورت پروژه‌ای کار می‌کند براساس اهداف  و نیازهای مشتری) و کاربر نهایی است. متخصصان خلاق در این نقش بر آنچه که محتوای یک وبلاگ براساس نیاز و شرایط زمانی، باید دربربگیرد نظارت می کنند و درطول فعالیت پروژه چندین بار  استراتژي ارائه می‌کنند. فعالیت استراتژیست همچنین می‌تواند شامل انجام تجزیه و تحلیل کیفی تمام محتوای موجود در شبکه سایت ها و حساب های رسانه های اجتماعی و همچنین تجزیه و تحلیل لید و سرنخ‌ها هم باشد.

به طورمعمول، استراتژیست محتوا یک تقویم محتوا ایجاد می‌کند و سرتیترهای محتوا یا کلمات کلیدی را در آن قرارمی‌دهد. به طور مثال برای یک کسب و کار فروش لوازم خانگی برخی رخدادهای بسیار مهم هستند و کاربران در آن زمان، بیشتر درموتورهای جستجو به دنبال محتوای آن‌ها می‌گردند. مثلا یکی دوماه قبل از عید نوروز افراد برای تعویض اقلامی مثل مبل و سایر لوازم دست به کار می‌شوند. بنابراین بایستی سایت ما آن مطالب را درخود جای داده باشد. با تقویم محتوا ما رویداها را از دست نخواهیم داد. علاوه براین تقویم محتوا برای اهداف مختلف مهلت تعیین می‌کند و نمی‌گذارد پروسه‌ها بیش از حد طولانی شوند.

استراتژیست علاوه بر تهیه تقویم و لیست کلمات کلیدی ممکن است نیاز باشد منابع و قالب بندی و چهارچوب محتوا را نیز در اختیار کارمندان قرار دهد.  استراتژیست های محتوا همچنین ممکن است مسئولیت مدیریت سایر کارمندان و فریلنسرها، تعیین بودجه و هماهنگی با تیم فنی محتوا را داشته باشند.

استراتژیست محتوای خوب چه مهارت‌های دارد؟

برای تبدیل شدن به یک استراتژیست خوب بایستی ویژگی‌های زیر را داشته باشید:

1.استراتژی!

بله ساده و واضح اما مهم و چالشی! یک استراتژیست محتوا باید بتواند اهداف سازمان را درک کند و همزمان ببیند که فرصت ها در بین گروه های مخاطب کجا نهفته شده اند؟ ممکن است این اطلاعات را با مرور اسناد موجود در ابزارهای آنالیز یا نتایج نظرسنجی‌های مشتریان و یا مصاحبه با تیم افراد خود و یا اصلا از گزینه «همه موارد» به دست آورده باشید. اما مهم این است که بتوانید اطلاعات به دست آمده را پردازش کرد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تغییرات لازم را ایجاد کنید.

2. درک و همدلی

یکی از اهدافی که برای آن دست به تنظیم استراتژی محتوا می‌زنیم این است که بتوانیم با استفاده از محتوای مناسب که در قالب درستی ایجاد شده در کانال‌های هدف ارائه کنیم. برای ایجاد این محتوای هدفمند نیاز است که درک عمیقی از اولویت‌های مخاطب در زندگی روزمره داشته باشیم. و بتوانیم درک کنیم که مخاطب برای رسیدن به محصول چه پروسه‌ای را از ابتدا تا انتها طی می‌کند. چه نیازهایی دارد و برای برطرف کردن آن به چه ابزارهای دیجیتالی و چگونه سرمی‌زند؟

استراتژیست محتوا

یک استراتژیست محتوای خوب، پیش از ارائه استراتژی، سوالات زیادی از این قبیل را برای تعیین پرسونا و سفر مشتری از خود می‌پرسد. قبول می‌کنم که هریک از ما ویژگی‌های شخصیتی خاص خود را دارد که در محل کار نیز آن‌ها را با خود حمل می‌کند. اما باید بدانیم که مشتریان بالقوه و مخاطبان ما همواره شبیه ما فکر و عمل نمی‌کنند. اگر قرار است همراستا با نیاز آن‌ها پیش برویم، بایستی هوشمندی لازم را داشته باشیم. و بتوانیم دنیا را از دریچه چشم آن‌ها ببیینیم. یک استراتژیست خوب باید توانایی همدلی و درک مخاطب را داشته باشد. این درک و همدلی جاهای دیگری مثل چالش‌هایی که با تیم متخصصان بر سر هدف، منابع، زمان، مهارت و… نیز خواهد داشت، به دادش خواهد رسید.

3. استدلال تجزیه و تحلیل

یکی از وظایف استراتژیست ایجاد لیست محتوا برای آینده است. اما اگر روی سایتی که از صفر شروع کرده کار نمی‌کنید به تحلیل‌های زیادی نیاز خواهید داشت. یک استراتژیست محتوا باید بتواند با استفاده از ابزار و اطلاعاتی که در اختیار دارد، تشخیص بدهد چه نوع محتوایی با چه مضمون و چه قالبی برای یک کسب و کار جواب می‌دهد. یا برعکس مخاطبان هر کسب و کار به کدام نوع از محتواها بازخورد مثبت کمتری نشان می‌دهند. استراتژیست خوب می‌تواند قطعه‌های پازل را از اعماق بیرون بکشد، تحلیل کند و چشم انداز آینده را تعیین کند.

خیلی فوری یه استراتژی حرفه‌ای نیاز داری؟ می‌تونی رو ما حساب کنی:

 خدمات محتوای آژانس مارکتینگ تاس 

4. مهارت ویراستاری

استراتژیست محتوا پیش از هرچیز باید به نوشتن و درست نوشتن تسلط داشته باشد. توجه داشته باشید که نیروهای تولید محتوای شما ممکن است خیلی هم زیبا و دلنشین بنویسند. اما شما به عنوان استراتژیست علاوه بر مهارت زیبانویسی باید مهارت انتقال پیام را نیز داشته باشد. و با بررسی دائم محتوای ایجاد شده بتواند درجایی که لازم است صدای برند را رساتر به گوش مخاطب برساند. توجه کنید که شما مغز دیجیتال مارکتینگ هستید و نویسندگان محتوا، نقش دستان شما را دارند. بنابراین لازم است بدانید و بتوانید هسته اصلی و مغز کلام را برای آن‌ها، به نفع معرفی برند و در راستای جلب رضایت مخاطب تعریف کنید. تمام این‌ها مهارت خوب نویسندگی و ویراستاری و فن بیان قوی شما را می‌طلبد.

5. مهارت های فنی

 

شما نمی‌توانید با رفتن زیرپرچم نویسندگی از این واقعیت غافل شوید که نهایتا در حوزه‌ی IT فعالیت می‌کنید. و این یعنی نیاز است در حد ابتدایی با موارد ساده‌ای مثل مقدمات ‌HTML، روش کار CSSها و تمام مواردی که به کارتان مرتبط می‌شود آشنایی داشته باشید. تاکید می‌کنم قرار نیست شما مهندس کامیپوتر یا برنامه نویس بشوید. فقط شناخت درست کانال‌های مورد استفاده و چگونگی پیاده سازی محتوا در آن‌ها را فرابگیرید. چرا که گاهی اوقات مسائل ابتدایی فنی به محتوا آسیب می‌زند. و شما باید به عنوان رابط بین محتواسازان و تیم فنی بایستی بتوانید مساله را تشخیص دهید.

ویژگی‌های استراتژیست محتوا

6. توانایی برقراری ارتباط و آموزش

استراتژیست محتوا در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد.  و باید اطمینان حاصل کند که افراد داخل سازمان در مراحل برنامه ریزی، ایجاد، مدیریت، استقرار و ارتقا محتوا  هدف و مسیر مشترکی را دنبال می‌کنند. ممکن است افراد در مسیر رسیدن به این هدف نیاز به آموزش یک مبحث جدید داشته باشند. یا این که متوجه شوید یکی از این افراد با یک راهنمایی یا ارتباط و همکاری با یکی دیگر از نیروها می‌تواند بسیار بهتر عمل کند. برعهده شماست که موارد این چنینی را در نظر گرفته و بسته به شرایط و نیاز شرکت آن‌ها را مدیریت کنید.

جمع بندی

با مواردی که در این مطلب خواندید سرنخ‌های لازم برای تبدیل شدن به یک استراتژیست محتوای خوب را به دست آوردید. شما می‌توانید از همین امروز شروع کنید و مهارت‌های گفته شده را تمرین کنید و برای تسلط به ابزارهای لازم، تجربه اندوزی کنید. اگر در این باره سوالی دارید می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید. فراموش نکنید که آژانس مارکتینگ تاس خدمات تولید محتوا، سئو و ایجاد استراتژی را نیز انجام می‌دهد و اگر به این موارد نیاز دارید می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.