چرا تجربه کاربری و تولید محتوای باکیفیت جایگاه گوگلتان را متحول می کند؟

این روزها در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت به بخش مهمی در زندگی روزمره مان تبدیل شده‌است. هر چه زمان می‌گذرد، اینترنت و کاربردهای فراوانش بیشتر در زندگی مان جا باز می‌کنند. به همین سبب است که همه روزه شاهد فعالیت و پیشرفت کسب و کارهای آنلاین هستیم. از معتبرترین بسترهای فعالیت برای هر کسب …

چرا-تجربه-کاربری-و-تولید-محتوای-باکیفیت-جایگاه-گوگلتان-را-متحول-می-کند؟

این روزها در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت به بخش مهمی در زندگی روزمره مان تبدیل شده‌است. هر چه زمان می‌گذرد، اینترنت و کاربردهای فراوانش بیشتر در زندگی مان جا باز می‌کنند. به همین سبب است که همه روزه شاهد فعالیت و پیشرفت کسب و کارهای آنلاین هستیم. از معتبرترین بسترهای فعالیت برای هر کسب و کاری وب است! بدون شک شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید یا در حال حاضر چنین کسب و کاری دارید و یا به فکر راه اندازی آن هستید. در هر صورت باید بگوییم جای درستی را برای مطالعه و پیشرفت کسب و کارتان انتخاب کرده‌اید.

کسب و کارهایی که در فضای وب فعالیت دارند، بزرگترین کاری که باید برای موفقیت و تحقق اهدافشان انجام دهند، محبوب شدن در نزد موتورهای جست و جوی گوگل است. موتورهای جست و جو معیارهای متفاوتی دارند. هر کدام از این معیارها به نوبه خود مهم هستند؛ اما در این مطلب می‌خواهیم به دو مورد از مهمترین این فاکتورها اشاره می‌کنیم. در واقع به شما یاد می‌دهیم با ساختن یک تجربه کاربری خوب و تولید محتوای باکیفیت، توجه موتورهای جست و جوی گوگل را به سمت خودتان جذب کنید. می‌پرسید چگونه؟ تا انتهای این مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید!

چرا همه کسب و کارهای موفق برای محبوبیت نزد گوگل، تجربه کاربری وب سایتشان را بهبود می‌دهند؟

تجربه-کاربری-اینگونه-بر-سئوی-وب-سایتتان-تأثیر-می‌گذارد-و-رتبه‌بندی-آن-را-متحول-می‌کند!

اولین و مهمترین و سؤالی که به احتمال زیاد به ذهنتان خطور کرده‌است، آن است که اصلاً چرا باید برای تجربه کاربری سایتتان ارزش قائل باشید؟ این اهمیت و بهبود دادن تجربه کاربری چه رابطه در تعامل سایت شما با موتورهای جست و جوی گوگل دارد؟ پیش از پاسخ به این سوالات باید بگوییم اگر جزو آن دسته از صاحبان کسب و کاری هستید که به مخاطبتان و ساخت یک تجربه آسان برای او اهمیت می‌دهید، باید به شما تبریک گفت! تعداد وب سایت‌هایی که رضایت مخاطب را در اولویت قرار می‌دهند زیاد نیست و این یعنی تا حدود زیادی راه تحقق اهدافتان را طی کرده‌اید.

و اما علاوه بر شما، موتورهای جست و جوی گوگل هم دائماً به فکر مخاطبانتان هستند. در واقع همیشه این جمله را به یاد داشته باشید که “گوگل حامی سفت و سخت مخاطبان است!”. موتورهای جست و جو همواره در تقلا هستند تا بتوانند بهترین نتایج را به کاربران نشان دهند. ممکن است با خودتان بگویید بهترین برای هر کسی به صورت منحصر به فرد تعریف می‌شود.

در این باره باید بگوییم چنین گفته‌ای درست است، اما این موتورها شناخت خوبی از کاربر دارند و نیاز او را در کوتاهترین زمان برطرف می‌کنند و اما برای آنکه جزو آن دسته از وب سایت‌هایی باشید که گوگل شما را به عنوان انتخابی درست برای مخاطبان تشخیص دهد باید چه ویژگی داشته باشید؟ در ادامه 4 ویژگی مهم ارائه شده‌است که پیشنهاد می‌کنیم همواره آنهارا به یاد داشته باشید. در واقع هر اقدامی که می‌خواهید برای کسب و کار آنلاینتان انجام دهید، یکی از موارد زیر را باید بهبود ببخشد:

  • استفاده کردن از مطالب و جست و جو کردن در وب سایت شما آسان باشد.
  • درک مطالب وب سایتتان راحت باشد.
  • اطلاعاتی ارزشمند، مرتبط با فعالییتان و مورد نیاز کاربر را ارائه کنید.
  • دارای طراحی حرفه ای و مطابق با تمامی مرورگرها داشته باشید.
  • محتوای وب سایتتان باکیفیت، جذاب، مفید و … باشد.

اکنون با خودتان فکر کیند. وب سایتتان تا چه حد به این معیارهای بالا نزدیک شده‌است؟ برای آنکه خودتان را مطابق با این ویژگی‌های بالا کنید، دو راهکار فوق‌العاده پیش رویتان قرار دارد! این دو راهکار یکی بهبود تجربه کاربری تان و دیگری تولید محتوای باکیفیت است.

با کمی جست و جو و پیگیری اخبار تکنولوژی در دنیا، شاهد پیشرفت لحظه ای و فراگیر شدن آن در تمامی زمینه‌ها خواهیم بود. با این وجود با این حجم از پیشرفت، هنوز تکنولوژی و موتورهای جست و جو نمی‌توانند درک درستی از متن‌ها، تصاویر و محتواهای ویدیویی داشته باشند. در واقع درک این موتورها با آنچه انسان می‌بینید و درک می‌کند، هنوز بسیار فاصله دارد! بنابراین یکی از کارهایی که موتورهای جست و جو برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها انجام می‌دهند، بررسی تعامل کاربران با وب سایت‌ها است. تجربه کاربری یکی از اصلی‌ترین مراجه موتورهای جست و جو است. مرجعی که نباید آن را دست کم بگیرید!

تجربه کاربری اینگونه بر سئوی وب سایتتان تأثیر می‌گذارد و رتبه‌بندی آن را متحول می‌کند!

موتورهای جست و جو عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهند. برخی از آنها به صورت کاملاً مستقیم و برخی دیگر غیر مستقیم! کلمات کلیدی، ساختار وب سایت و لینک‌ها از جمله آن عواملی هستند که به صورت مستقیم توسط موتورهای جست و جو مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این سطح از بررسی، میزان بازدید کاربران و ساختار لینک‌ها هم بسیار اهمیت دارد و تأثیرات فوق‌العاده ای بر روی رتبه وب سایتتان می‌گذارد.

و اما عواملی مانند تجربه کاربری در سطح دوم قرار می‌گیرند و تأثیر غیرمستقیم آنها می‌تواند ما را به نتایج بهتری در گوگل برساند. در واقع هنگامی که شما دارای تجربه کاربری خوب هستید، این موتورهای جست و جو آن را به معنای کیفیت بالای وب سایت و محتوای تولیدی تان در نظر می‌گیرد.

جالب است بدانید در این مرحله گاهی ممکن است محتوای تولیدی شما از نظر متخصصان این زمینه باکیفیت و جذاب به‌شمار نیاید؛ اما صرفاً به سبب ورودی بالا و زمان بالایی که مخاطب در صفحات شما سپری می‌کند، وب سایتتان را یک وب سایت با کیفیت در نظر بگیرد! قدرت تجربه کاربری خوب چنین امکانی را برای شما فراهم می‌کند.

و اما تجربه کاربری مزیت‌های دیگری هم دارد که شاید از نظر خیلی‌ها پنهان مانده باشد! زمانی که شما یک تجربه کاربری خوب از گشت و گذار در وب سایتتان را برای مخاطب می‌سازید، اعتماد مخاطب را جلب می‌کنید، نظر او را مثبت می‌کنید، باعث به اشتراک گذاری مطالبتان می‌شوید، لینک‌های زیادی دریافت می‌کنید و … . این موارد دلایلی محکم و قوی برای موتورهای جست و جوی گوگل هستند که وب سایت شما را در نتایج بهتری نشان دهد.

در نهایت با دانستن این موارد، باز هم می‌خواهید توجه به تجربه کاربری وب ساییتان را به تعوبق بیندازید؟ مسلماً پاسختان خیر است!

 رتبه اول گوگل رامی خواهید؟ پس محتوای با کیفیت تولید کنید!

محتوا همواره یکی از قدرتمندترین ابزارهای موفقیت هر کسب و کاری بوده‌است. در واقع محال است وب سایتی را پیدا کنید که رتبه یک گوگل باشد و محتوایی بی کیفیت تولید کرده باشد. محتوا پادشاه است و قدرت آن انکارناپذیر! و اما برای آنکه محتوای تولیدی تان سبب کاهش رتبه گوگلتان شود، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

نرخ مشارکت آن بالا است

هنگامی که وارد صفحه ای از یک وب سایت می‌شوید، گوگل رفتار شما را در همان لحظه بررسی می‌کند. اگر به محض وارد شدن از آن خارج شود، موتورهای جست و جو این رفتار را به منزله نارضایتی شما در نظر می‌گیرد؛ از این رو ممکن است در افزایش رتبه آن سایت تأثیر گذار باشد.

هنگامی که وب سایتی دارید که دارای کلیک‌های طولانی است و این اتفاق با تعداد زیاد در هر روز اتفاق می‌افتد، موتورها جست و جوی گوگل شما را وب سایتی با تولید محتوای باکیفیت در نظر می‌گیرد.

پاندا بی کیفیت تلقی تان نکند!

پاندا بی کیفیت تلقی تان نکند!

یکی از الگوریتم‌هایی که به کمک موتورهای جست و جوی گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها می‌آید، پاندا است. گوگل پیش از آنکه پاندا را به وجود بیاورد از ارزش یابی‌های انسانی برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کرده‌است. پس از آن ماشین از رفتار انسانی تقلید کرده‌است و توانست رفتاری مشابه داشته باشد. در همان زمان پاندا وارد بازار شد و 20% رتبه‌بندی‌ها را تغییر داد. بدون شک توضیح عملکرد و ارزش یابی‌های الگوریتم پاندا مختص این مقاله نیست؛ اما به عنوان اشاره ای کوتاه می‌توان موارد زیر را نشان محتوای بی کیفیت در نزد گوگل در نظر گرفت:

  • دارای قالب سنگین است
  • محتوایی توخالی است
  • مقاله‌هایی مشابه با موضوعات یکسان
  • تبلیغات زیاد
  • محتوای اتوماتیک تولیدی توسط ربات‌ها

از سایت‌های با رتبه کمتر لینک دریافت می‌کنید

و در نهایت همان‌طور که می‌دانید لینک‌ها یکی از مهمترین فاکتورهای موتورهای جست و جوی گوگل هستند. اگر محتوای شما از وب سایت‌های با رتبه کمتر بتواند لینک دریافت کند، گوگل آن را به عنوان محتوایی با کیفیت در نظر می‌گیرد.

و در نهایت …

و در نهایت به عنوان جمع‌بندی کوتاهی باید بگوییم در این مطلب به دو مورد از مهمترین معیارهای موتورهای جست و جوی گوگل اشاره کردیم. این دو مورد بهبود تجربه کاربری و محتوای با کیفیت بودند. اگر تاکنون برنامه ای برای بهبود تجربه کاربری تان و تولید محتوای با کیفیت نداشته‌اید، از همین لحظه به بعد آن را جدی بگیرید؛ چرا که موفقیت کسب و کار آنلاینتان تا حدود زیادی به این دو عامل بستگی دارد. شما چه موارد دیگری را می‌شناسید؟ آیا تجربه ای در این زمینه داشته‌اید؟ در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.