وردپرس یا بلاگر؟ کدام یک برای تولید محتوا مناسب تر است؟

وردپرس یا بلاگر؟ کدام یک برای تولید محتوا مناسب تر است؟

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید سایتی محتوا محور را راه اندازی کنید، ممکن است برای انتخاب بهترین پلتفرم تردید داشته باشید. دو گزینه وردپرس و بلاگر جز محبوب ترین پلتفرم های محتوا نویسی در دنیا هستند. اما بین این دو کدام یک مناسب تر است؟ تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید …

۹ خرداد ۱۴۰۰

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید سایتی محتوا محور را راه اندازی کنید، ممکن است برای انتخاب بهترین پلتفرم تردید داشته باشید. دو گزینه وردپرس و بلاگر جز محبوب ترین پلتفرم های محتوا نویسی در دنیا هستند. اما بین این دو کدام یک مناسب تر است؟ تا انتهای مطلب همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس باشید و مقایسه عملکرد و مزایا و معایب هریک از این دو را بخوانید.

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: بهترین CMS ها برای طراحی سایت در ۲۰۲۱!

آشنایی با ابزار وردپرس

وردپرس نرم افزاری منبع باز است که از سال ۲۰۰۳ شروع به کار کرده و تا کنون ۳۸٪ از منابع سطح وب را تامین می کند و بسیاری از سایت ها و وبلاگ های کاری و سرگرمی از این ابزار استفاده می کنند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکان ایجاد، ویرایش و انتشار آنلاین مطالب در سطح اینترنت را در اختیار مدیران سایت و تولید کنندگان محتوا می گذارد. این ابزار با ویژگی های قدرتمندی که برای طراحی و قالب های آماده سایت دارد بسیار محبوب شده است.

برای شروع کار با وردپرس تنها به یک هاست و دامنه نیاز دارید که بتوانید سایت خود را طراجی کنید. دامنه آدرسی است که مخاطبان برای مراجعه به سایت شما مثل آدرس پستی شما به سراغ آن می آیند. و هاست فضایی است که اجاره می کنید. درست مثل محیط خانه اجاره ای که ممکن است بزرگ یا کوچک باشد اما وقتی وسایل شما در آن چیده می شود و زندگی شما در آن جاری می شود به خانه شما تبدیل می شود.

سیستم مدیریت محتوا وردپرس

با بلاگر آشنا شوید

Blogger یک بستر وبلاگ نویسی است که می توانید برای انتشار وبلاگ های خود بصورت رایگان از آن استفاده کنید. این ابزار در ابتدا توسط شرکت Pyra و با نام Blogspot  شروع به کارکرد و بعدها در سال ۲۰۰۳ گوگل آن را خریداری کرده و با افزودن ویژگی های جذاب به آن، به یکی از بزرگترین رقبای وردپرس تبدیلش کرد.

این ابزار برخلاف وردپرس یک دامنه رایگان در اختیارتان قرار می دهد که هر نامی که خودتان انتخاب کنید در ادامه با پسوند این سایت به صورت name.blogspot.com می آيد. اگر دامنه سفارشی شده بخوواهید می توانید با پرداخت مبلغی به ثبت کننده دامنه شخص ثالث آن را ثبت کنید و از همان در بلاگر استفاده کنید.

بلاگر یا وردپرس؟ کدام یک برای محتوا نویسی بهتر است؟

در این بخش به بررسی جداگانه هریک از موارد مهم در انتخاب پلتفرم محتوا برای دو ابزار خواهیم پرداخت و آن ها را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

بلاگر یا وردپرس: کاربری آسان!

ممکن است قصد راه اندازی سایت خود را داشته باشید اما هیچ دانشی از کد نویسی نداشته باشید. خب البته که مانعی سر راه‌تان نیست! خیلی های دیگر هم بدون داشتن دانش برنامه نویسی این کار را شروع کرده اند. اصلا سیستم های مدیریت محتوا به همین دلیل به وجود آمده اند.

کاربری وردپرس

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد ساخت و راه اندازی یک سایت وردپرسی بسیار ساده است و اگر مهارت های معمولی تسلط به کامپیوتر را داشته باشید به راحتی می توانید سایت خود را بسازید. حتی اگر در بخش راه اندازی از دیگران کمک بگیرید برای ایجاد و انتشار محتوا بسیار ساده می توانید مطلب را بنویسید ویرایش کنید و با فشردن یک کلید آن را منتشر کنید.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

کاربری ابزار بلاگر

راه اندازی وبلاگ در این ابزار حتی از وردپرس هم ساده تر است. اگر در گذشته از ابزارهایی مثل بلاگفا، میهن بلاگ و… استفاده کرده باشید با این روش آشنا هستید. درست مثل ایجاد حسساب در شبکه  های اجتماعی کافی است یک حساب در گوگل داشته باشید و با استفاده از آن بلاگر خود را راه اندازی کنید.

سپس بلاگر به شما دامنه ای را اختصاص می دهد که می توانید برای آن تصویر و قالب تعریف کنید. مراحل نصب این ابزار بسیار ساده است اما اگر بخواهید طرح زمینه یا قالب وبلاگ خود را شخصی سازی کنید نیاز به مهارت های HTML  دارید.

بلاگر در مقابل وردپرس: مالکیت و کنترل

ممکن است برایتان اهمیت داشته باشد که چه کسی مالکیت وبلاگ شما را در اختیار دارد. چرا که آزادی عمل و نحوه مدیریت و کسب درآمد از وبلاگ تان در گرو سیاست های این مالک هاست.

مالکیت وردپرس

شما در وردپرس آزادی کامل دارید به این دلیل که هاست و دامنه را خودتان از منابع موردنظر خودتان خریداری می کنید. شما می توانید به هر روشی که دوست دارید وبلاگتان را برای هر زمانی که دوست داشته باشید مدیریت کنید.

از آن جایی که شما با داشتن یک سایت وردپرسی به هاست خاصی تعهد ندارید می توانید هر زمان که از سرویس میزبانی خود ناراضی بودید آن را تغییر بدهید. داده ها در هرجایی که دوست دارید به اشتراک بگذارید و اگر دلتان خواست کل سایت را به هاست دیگری منتقل کنید.

در باره مساله کنترل و انعطاف پذیری در آن می توانید با یکپارچه سازی شخص ثالث و افزونه ها به سادگی و به صورت رایگان ویژگی های موردنظرتان را تغییر بدهید.

مالکیت در بلاگر

از آنجا که بلاگر در گوگل میزبانی شده است ، شما درواقع مالک وبلاگ خود نیستید. یعنی اگر یک روز صبح گوگل تصمیم بگیرد که بلاگ ها را تعطیل کند یا دسترسی به آن را محدود کند از شما هیچ کاری ساخته نیست.

یعنی درست همانطور که در فیسبوک و اینستاگرام بایستی در محدوده قوانین تعیین شده آن ها فعالیت کنید و اگر این کار را نکنید حسابتان تعلیق می شود در بلاگر هم همین اتفاق می افتد. و مشکلات سراسری بیشتر از حالتی که شما هاست و دامنه اختصاصی خود را دارید گریبان گیرتان می شود.

اگر به هر دلیلی حساب شما بسته شود تنها گزیته برایتان جمع کردن بساط محتوایتان و مهاجرت به جای دیگر است که یعنی تمام بازدیدها و تلاش های قبلی شما به هدر می رود.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

بلاگر در مقابل وردپرس: ویژگی ها

در ابزار بلاگر گزینه های محدودی برای تغییر دارید. چرا که در واقع بلاگر یک بستر محتوا نویسی ساده است که برخی ابزارها را ازائه می دهد تا بتوانید ویژگی هایی مانند تبلیغات، لینک، روش اشتراک، فرم تماس و… را اضافه کنید.

در حالی که در کتابخانه وردپرس بیش از ۵۵۰۰۰ پلاگین وجود دارد که می توانید برای تمام افراد با توجه به نیازهای مختلف شان شخصی سازی ویژگی ها را انجام بدهید.

می توانید به راحتی از فرم سازهای پولی و رایگان استفاده کنید و ظاهر بلاگ را با توجه به این افزونه ها و بدون دانش کدنویسی سطح بالا انجام بدهید. آن هم به سادگی یک درگ اند دراپ!

در ابزار بلاگر هیچ افزونه کمکی وجود ندارد. الگوهای محدودی برای استفاده در وبلاگ تعریف شده است و اگر به موارد بیشتری احتیاج داشته باشید باید هزینه اضافی پرداخت کنید.

به طور مثال می توانید در بلاگر طرح و رنگ را تغییر دهید اما برای الگوها بایستی مبلغی را پرداخت کنید و انتخاب های زیادی هم ندارید.

گرچه در این ابزار خبری از افزونه ها نیست اما گزینه ای برای درج اسکریپت شخص ثالث برای افزودن برخی از ویژگی های اساسی وجود دارد. به عنوان مثال ، می توانید یک اسکریپت برای افزودن فرم های تماس اضافه کنید. ناگفته نماند ، حتی اسکریپت های شخص ثالث نیز محدودیت هایی دارند ، مگر اینکه از خدمات برتر استفاده کنید.

ویژگی سئو

اگر درباره سئو دانش منسجم و اطلاعات خاصی ندارید اما می خواهید مطالب سئو شده بنویسید و سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، وردپرس بهترین گزینه است. چرا که برایتان راهنمایی هایی را به صورت پیش فرض و همچنین با افزونه ها برای بهبود سئو به شما یادآوری می کند.

به طور مثال چگالی کلمات کلیدی، طول و کیفیت متا تایتل و متا توضیحاتتان متن های تصویر alt ، پیوندهای داخلی ، عنوان ها و زیرعنوان ها ، URL های سفارشی در Yoast SEO بررسی می شود.

همچنین افزونه های دیگری مثل wpplugins می توانند در ایجاد و اصلاح نقشه سایت و اتصال آنالیتیکس و ابزارهای گوگل به سایت و… به بهبود سئوی شما کمک کنند.

از آنجا که Blogger هیچ افزونه ای ارائه نمی دهد ، نمی توانید جنبه های SEO را به صورت خودکار انجام دهید همانطور که می توانید با وردپرس انجام دهید. Blogger برای کسی که از قبل با روشهای جستجوگر SEO آشنایی داشته باشد یا آماده یادگیری آن به صورت اضافی باشد ، ایده آل است.

با این حال ، می توانید با سفارشی سازی لینک های ثابت ، عناوین صفحه ، سرصفحه ها ، متن alt تصویر ، افزودن کلمات کلیدی ، پنهان کردن برخی صفحات از جستجو و موارد دیگر ، محتوای خود را بهینه کنید.

به دنبال موفقیت ۱۰۰٪ هستید؟
ما میتوانیم استراتژی بازاریابی محتوایی شما را تدوین کنیم!
از اینجا شروع کنید

بلاگر در مقابل وردپرس: هزینه

در واقع هر دوی این ابزارها رایگان هستند اما تفاوتی که وجود دارد در پرداخت هزینه هاست است. در ابزار وردپرس شما همواره باید از یک هاست کمک بگیرید و برای آن هزینه بپردازید. گرچه این سیستم مدیریت محتوا محدودیتی در انتخاب هاست را قائل نمی شود و می توانید هاست را خودتان انتخاب کنید اما هزینه ها ممکن است به صورت شش ماهه نزدیک به ۵۰۰ هزارتومان به صورت میانگین باشد. اما در بلاگر هزینه هاست برعهده گوگل است و شما می توانید از هاستینگ رایگان تا مدت فعالیت خود در این سایت برخوردار شوید.

جمع بندی

در این مقاله تمام مزایا و معایب وردپرس و بلاگر نسبت به یکدیگر را بررسی کردیم. اگر سوالی در این باره دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که همواره و برای تمامی خدمات بازاریابی محتوا از جمله تولید محتوا در سایت و اینستاگرام می توانید روی تاس حساب کنید.

نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!