طراحی سایت با وردپرس یا HTML/CSS؟ مساله این است!

متاسفانه عمر شکسپیر کوتاه تر از آن بود که به دوره طراحی سایت برسد، اگر نه یک کتاب فاخر از سوال اساسی بشر در عصر دیجیتال یعنی «طراحی سایت با وردپرس یا کدنویسی؟ مساله این است» را برایمان به جا می گذاشت تا همه تکلیف خود را بدانند. حالا که از این منبع محروم شده …

طراحی سایت وردپرسی یا HTML

متاسفانه عمر شکسپیر کوتاه تر از آن بود که به دوره طراحی سایت برسد، اگر نه یک کتاب فاخر از سوال اساسی بشر در عصر دیجیتال یعنی «طراحی سایت با وردپرس یا کدنویسی؟ مساله این است» را برایمان به جا می گذاشت تا همه تکلیف خود را بدانند. حالا که از این منبع محروم شده ایم در این مطلب خیال طراحان سایت و صاحبان کسب و کار دیجیتال را برای همیشه راحت می کنیم. تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و بخوانید:

  • وردپرس چیست؟
  • طراحی سایت با وردپرس چه مزایا و معایبی دارد؟
  • طراحی سایت با کد نویسی HTML/CSS  چه مزایا و معایبی دارد؟

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: هزینه طراحی سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

 

ورد پرس چیست؟

وردپرس یک CMS انعطاف پذیر است که به چندین کاربر امکان ایجاد و راه اندازی وب سایت بدون کدگذاری را می دهد. اگرچه شخصی سازی آن از یک سایت HTML بسیار آسان تر است ، اما حفظ یک سایت وردپرس دشوارتر خواهد بود. با داشتن یک وب سایت HTML ، دیگر نگران سازگاری پلاگین یا نگهداری سایت نخواهید بود. با این حال ، از آنجا که برای ایجاد هرگونه تغییر به یک توسعه دهنده نیاز دارید ، کنترل کمی بر سایت خود خواهید داشت.

اکنون که یک بررسی اجمالی از تفاوت ایجاد و مدیریت یک سایت در وردپرس و ساخت و مدیریت یک سایت HTML داریم ، بیایید با روشن کردن یک باور غلط احتمالی شروع کنیم. آیا وردپرس از HTML استفاده می کند؟

سیستم مدیریت محتوا وردپرس

آیا وردپرس از HTML استفاده می کند؟

پاسخ کوتاه بله است.

پاسخ طولانی این است که وردپرس در درجه اول به صورت HTML نوشته نشده است. نرم افزار اصلی آن – و همچنین افزونه ها و مضامین وردپرس – در درجه اول با PHP ، یک زبان برنامه نویسی که نحوه تعامل و ارتباط یک سایت وردپرس را با پایگاه داده خود کنترل می کند ، نوشته شده است.

PHP یک زبان سمت سرور است ، به این معنی که کاملاً روی سرور میزبان وب سایت اجرا می شود. بنابراین وقتی بازدید کننده سایت در یکی از URL های صفحه شما تایپ می کند ، کد PHP موجود در سرور شما این درخواست را دریافت می کند و محتوای مربوطه را از پایگاه داده وردپرس شما می کشد. سپس آن محتوا را به یک فایل HTML (و پرونده های CSS همراه) تبدیل کرده و آنها را برای بازدید کننده ای که درخواست کرده است ارسال می کند. از آنجا که هسته وردپرس در PHP نوشته شده است ، توسعه دهندگان  همچنین می توانند افزونه ها و موضوعاتی را ایجاد کنند که روی فایلهای PHP خود اجرا شوند و از محتوای پایگاه داده هر طور که دوست دارند استفاده کنند.

 

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

سایت های طراحی شده با ورد پرس و HTML چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

به طور کلی تفاوت سایت های طراحی شده با این دوروش از نظر فاکتورهای زیر با یکدیگر متفاوت هستند:

  • سرعت بارگیری
  • سئو
  • کاربری آسان
  • هزینه
  • قابلیت وبلاگ نویسی

 

در این بخش هر یک از فاکتورها را در دو روش طراحی سایت بررسی می کنیم :

تفاوت سایت وردپرسی و سایت کدنویسی شده با HTML

از سال ۲۰۱۵ به بعد، سرعت لود وبسایت به یکی از مهم ترین فاکتورهای سنجش اعتبار تبدیل شده است. آمارها نشان می دهند که اگر در اولین بازدید کاربر از سایت، بارگیری آن بیش از ۵ ثانیه طول بکشد، به احتمال بالای ۹۰ درصد کاربر از بازدید انصراف می دهد. اجازه بدهید این عامل مهم را در دو سایت وردپرسی و HTML مقایسه کنیم.

سرعت سایت وردپرسی

یکی از معایب سایت WordPress این است که به PHP و پایگاه داده احتیاج دارد ، تأثیر آن بر زمان بارگذاری است. هر بار که یک بازدید کننده که به سایت شما می آید، سرور شما مجبور است کد PHP را اجرا کند و اطلاعات را از پایگاه داده شما بازیابی کند تا اطلاعات صحیح را به بازدید کننده نمایش دهد. از آنجا که این پروسه به منابع سرور بیشتری نسبت به یک سایت HTML نیاز دارد ، می تواند باعث افزایش زمان بارگذاری و تأخیر شود.

با این حال ، با انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی سریع ، خرید شبکه تحویل محتوا (CDN) ، بهینه سازی و فشرده سازی تصاویر و انجام اقدامات دیگر برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرس ، می توانید انتظار مصرف کنندگان خود را برای سرعت برآورده کنید.

سرعت سایت HTML

همانطور که در بالا ذکر شد ، برای بارگذاری سایت های HTML نیازی به اجرای PHP یا نمایش داده های پایگاه داده نیست. این بدان معنی است که اگر کد آن ها بهینه شود ، سایت های HTML سریعتر از سایت های وردپرس لود می شوند.

چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی سایت HTML برای اطمینان از بارگذاری سریع سایت انجام دهید. این مراحل شامل حذف فضای سفید و نظرات غیرضروری ، ذخیره محتوای شما ، کاهش تعداد اسکریپت های درون خطی ، کوچک کردن و فشرده سازی تصاویر ، استفاده از بارگذاری تنبل برای تصاویر و موارد دیگر است.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

سادگی کاربری سایت های وردپرسی و کدنویسی شده

با وردپرس می توانید مالکیت سایت خود را داشته باشید بدون اینکه نیازی به رمزگذاری آن از ابتدا داشته باشید یا اینکه کلاً نحوه کدگذاری را بدانید. به راحتی می توانید محتوا را ایجاد و مدیریت کنید ، ظاهر سایت خود را تغییر دهید و تنظیمات آن را در داشبورد داخلی پیکربندی کنید و به راحتی از طریق افزونه ها عملکرد آن را گسترش دهید.

کارهایی که در وردپرس ساده هستند – مانند افزودن و ویرایش محتوا ، گسترش عملکرد سایت و تغییر شکل ظاهری آن – هنگام ساخت سایت HTML بسیار دشوارتر خواهد بود. به این دلیل که داشبوردی با ویژگی ها و دکمه ها ، تم ها یا پلاگین های داخلی برای خودکار کردن این کارها نخواهید داشت. شما باید HTML و CSS را خودتان بنویسید – یا برای این کار به کسی پول پرداخت کنید.

هزینه سایت وردپرس

به عنوان یک نرم افزار منبع باز ، وردپرس بارگیری و استفاده از آن رایگان است. با این حال ، برای راه اندازی سایت خود باید هزینه یک نام دامنه و میزبانی سفارشی را پرداخت کنید. همچنین ممکن است لازم باشد افزونه ها یا تم های برتر را که می خواهید نصب کنید ، در نظر بگیرید.

اگرچه تم های برتر می توانند تا 200 دلار هزینه داشته باشند و این افزونه ها از هزینه های یک باره 3.99 دلار تا هزینه های سالیانه 250 دلار متغیر باشند ، این گزینه های طراحی به احتمال زیاد ارزان تر از استخدام یک توسعه دهنده وب یا طراح وب برای شخصی سازی شکل ظاهری و عملکرد سایت شما هستند.

از آنجا که ثبت دامنه ، میزبانی ، مضامین و افزونه ها از نظر قیمت متفاوت هستند ، هزینه های ساخت و مدیریت سایت وردپرس می تواند از دو صد هزار تا چند هزار دلار باشد.

 

 

هزینه سایت HTML

ابتدا هزینه ساخت سایت HTML را در نظر بگیریم. استخدام آژانس برای ساخت و طراحی سایت شما از ابتدا گرانترین گزینه خواهد بود که هزینه آن ده ها هزار دلار است. استخدام یک فریلنسر بسته به نرخ ساعتی و مدت زمان انجام پروژه ، ارزان تر خواهد بود اما به طرز چشمگیری متغیر است.

برآورد هزینه نگهداری سایت HTML حتی از برآورد هزینه ساخت سایت دشوارتر است زیرا کاملاً به توانایی کدنویسی شما بستگی دارد. اگر مهارت کدنویسی ندارید ، برای ایجاد هرگونه تغییر در سایت خود باید به یک توسعه دهنده بپردازید. حتی کارهای ساده مانند افزودن محتوای جدید یا درج تصاویر ، شما را مجبور به استخدام یک توسعه دهنده برای چند ساعت می کند.

از آنجا که بدون استخدام توسعه دهنده وردپرس می توانید محتوای جدیدی اضافه کرده و اکثر وظایف را انجام دهید ، مدیریت وب سایت HTML احتمالاً هزینه آن بسیار بیشتر از وب سایت وردپرس است.

اسکیما و تاثیر آن بر سئو

 

تفاوت کاربرد سایت HTML و وردپرسی برای سئو

وردپرس برای سئو

وردپرس به شما امکان می دهد متن ، متن توصیفات ، عنوان ها و URL های سفارشی خود را به راحتی در داشبورد خود سفارشی کنید ، بنابراین نیازی به ویرایش یک خط کد ندارید.

همچنین می توانید از بین هزاران موضوع پاسخگو برای طراحی سایت مناسب موبایل انتخاب کنید. نصب و فعال سازی یک موضوع پاسخگو چند کلیک طول می کشد و دیگر نیازی به نگرانی در مورد تعریف برچسب های viewport meta ، تنظیم متن در واحد عرض viewport یا افزودن درخواست های رسانه ای ندارید.

اگر تجربه یا دانش کافی در زمینه سئو ندارید ، می توانید طیف وسیعی از افزونه های وردپرس را بارگیری یا خریداری کنید تا به شما کمک کند. افزونه هایی مانند Yoast SEO ، WP Rocket و Redirection به شما امکان می دهند بسیاری از جنبه های سئو سایت و فنی سایت خود را کنترل کنید.

 

به دنبال طراحی سایت حرفه ای هستید؟
بگذارید ویترین آنلاین کسب و کارتان را ما طراحی کنیم.
از اینجا شروع کنید

 

 

HTML برای سئو

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید سایت HTML خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید – فقط باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. افزودن کلمات کلیدی در پست ها و صفحات خود ، پیوند دادن به صفحات داخلی و خارجی و بهینه سازی URL ها ، برچسب های عنوان ، برچسب های عنوان ، توضیحات متا و متن alt تصویر همه از بهترین روش های شناخته شده است.

اما برخلاف سیستم عامل های وب سازی ، نمی توانید از هیچ دکمه داشبورد یا پلاگین های شخص ثالث برای کمک به شما در این مراحل استفاده کنید. در عوض ، شما باید وقت خود را صرف ایجاد برچسب ها و کد مناسب برای سایت خود یا استخدام شخصی کنید که این کار را انجام می دهد.

در حالی که بهینه سازی سئو در صفحه در مراحل ذکر شده در بالا نسبتاً آسان است ، اما بهینه سازی سئو فنی شما بسیار دشوارتر خواهد بود. به عنوان مثال اضافه کردن منوها و صفحه بندی به سایت خود به زمان و کدگذاری نیاز دارد ، در حالی که وردپرس قابلیت و پلاگین داخلی برای افزودن این ویژگی ها را ارائه می دهد.

 

جمع بندی

باتوجه به تمام تفاوت ها، مزایا و معایبی که برای انواع طراحی سایت برشمردیم در نهایت تشخیص مناسب بودن یا نبودن هریک برای هدف مدنظر شما به عهده خود شماست. اگر در باره سایت های وردپرسی و HTML سوالی در ذهن دارید می توانید از بخش نظرات زیر همین پست از ما بپرسید. فراموش نکنید که برای تمامی خدمات طراحی سایت از جمله طراحی سایت شرکتی می توانید روی تاس حساب کنید.