راهنمای گام به گام تنظیم پلن دیجیتال مارکتینگ موفق در ۲۰۲۱

راهنمای گام به گام تنظیم پلن دیجیتال مارکتینگ موفق در ۲۰۲۱

اگر می‌توانید با چشم بسته تیری از کمان رها کنید و به وسط سیبل برسد، می‌توانید بازاریابی دیجیتال را هم بدون پلن دیجیتال مارکتینگ انجام بدهید و نتیجه بگیرید. اگر دیجیتال مارکتینگ را تازه شروع کرده‌اید، یا مدتی است فعالیت می‌کنید اما بازخورد خوبی نگرفته‌اید و عضو فدراسیون تیراندازی هم نیستید تا انتهای مطلب با …

اگر می‌توانید با چشم بسته تیری از کمان رها کنید و به وسط سیبل برسد، می‌توانید بازاریابی دیجیتال را هم بدون پلن دیجیتال مارکتینگ انجام بدهید و نتیجه بگیرید. اگر دیجیتال مارکتینگ را تازه شروع کرده‌اید، یا مدتی است فعالیت می‌کنید اما بازخورد خوبی نگرفته‌اید و عضو فدراسیون تیراندازی هم نیستید تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تاس همراه باشید و درباره پلن دیجیتال مارکتینگ بخوانید:

  • پلن دیجیتال مارکتینگ چیست؟
  • چطور پلن دیجیتال مارکتینگ بنویسیم؟

 

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید:

استراتژی بازاریابی محتوا و تاثیر آن بر دیجیتال مارکتینگ

 

پلن دیجیتال مارکتینگ چیست؟

طرح بازاریابی دیجیتال یا پلن دیجیتال مارکتینگ سندی است که تمام جزییات مربوط به فعالیت‌ها یا اقداماتی که در یک پروژه دیجیتال مارکتینگ قرار است انجام شود را به صورت مکتوب و مشخص تعیین می‌کند. عمده اطلاعات این طرح به شرح زیر هستند:

  • اهداف تجاری کوتاه ، میان مدت و بلند مدت.
  •  استراتژی های دستیابی به اهداف در سطح دیجیتال.
  •  کانالهای مورد استفاده
  •  برنامه های اقدام و توسعه.
  •  سرمایه گذاری و بودجه.
  • زمان‌بندی و نقشه راه

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

آیا کسب و کار من به پلن بازاریابی دیجیتال نیاز دارد؟

من نه شما و نه کسب و کارتان را نمی‌شناسم. اما به طور قطع و با اطمینان کامل می‌گویم بله! هر نوع فعالیتی در راستای دیجیتال مارکتینگ به طور قطع نیاز به پلن دیجیتال مارکتینگ دارد. تا کنون هیچکس را ندیده‌ام که به طور تصادفی، سئوی خوبی داشته باشد، مخاطبان زیادی را به کسب و کار خود جذب کند و کاملا تصادفی آن‌ها را به مشتریان دائمی و وفادار خود تبدیل کند. پروسه دیجیتال مارکتینگ قطعا به برنامه نیاز دارد.

 

چطور پلن دیجیتال مارکتینگ تنظیم کنیم؟

مرحله 1: تجزیه و تحلیل وضعیت

اولین کاری که برای تهیه برنامه بازاریابی دیجیتال به آن نیاز دارید، تجزیه و تحلیل عوامل داخلی و خارجی است. یکی از روش‌هایی که می‌تواند بسیار در این تحلیل‌ها مفید باشد ماتریس ‌SWOT است. اگر درباره آنالیز با ماتریس SWOT چیزی نشنیده‌اید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله‌ای که روی این کلمه لینک شده است را مطالعه کنید و مجددا بازگردید.  این ماتریس به شما اجازه می دهد نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و نقاط ضعف شرکت و بازارهای مختلف را بررسی کنید.

پیش از آن که بخواهیم برنامه‌ای تنظیم کنیم باید با منطقه‌ای که در آن کار و خدمات رسانی می‌کنیم به خوبی آشنا باشیم. نیازهای مشتریان را بشناسیم و بدانیم در چه بسترهایی به دنبال پاسخ آن می‌گردند.

بخش‌های ماتریس SWOT

بزرگترین مزیت این ماتریس این است که به ما امکان می‌دهد فاکتورهای کیفی را نیز در کنار فاکتورهای کمی بسنجیم. تمام عوامل تاثیرگذار در برنامه بازاریابی خود را تعیین کنید و بسنجید: آیا وب سایت شما مشتری مدار است؟ قابلیت استفاده برای کاربران  و تجربه آن ها از سایت چگونه است؟ آیا بلاگ خود را مرتبا به روز می کنیم؟ موقعیت فعلی وب سایت ما چیست؟ و حضور ما در شبکه های اجتماعی تا چه میزان است و چقدر تاثیرگذار ظاهر شده‌ایم؟

مرحله 2: اهداف بازاریابی دیجیتال را تعیین کنید

بعد از این که موقعیت خود در بازار را به خوبی شناسایی کردید و از نقاط ضعف و قوت‌تان آگاه شدید نوبت به تعیین هدف می‌رسد. یعنی برای دوره‌های زمانی یک و سه و شش‌ماهه به صورت کوتاه مدت و یکساله و پنج ساله به صورت دراز مدت اهدافی تعیین کنید. این که در مرحله قبل نقاط ضعف و قوت را بررسی کردید به شما امکان می‌دهد مسیر روشن‌تر و منطقی تری را در پیش بگیرید. و اهداف قابل دسترس‌تری را انتخاب کنید. برای تعیین اهداف چهارچوب SMART را درنظر بگیرید. یعنی اهداف خود را از فیلترهای خاص و مشخص بودن، قابل اندازه‌گیری بودن، قابل دستیابی بودن، مرتبط بودن با هدف کلی و به هنگام و به جا بودن رد کنید.

برای این که بهتر متوجه شوید به دومثال اهداف SMART  و غیرSMART  زیر توجه کنید:

هدف غیر SMART:  امسال می‌خواهم بازدیدهای سایتم را افزایش بدهم و درآمدم را بالا ببرم.

هدف SMART: در سال ۱۴۰۰ تعداد بازدیدهای وبسایتم را به عدد ۲۰۰۰۰ خواهم رساند. و برای این هدف از وسیله‌های X , Y و Z استفاده خواهم کرد.

 

مرحله 3: استراتژی بازاریابی را تعریف کنید

حالا که اهداف دقیق و قابل دسترسی خود را با زمانبندی درست تعیین کردید نوبت به «چگونگی» دستیابی به آن‌ها می‌رسید. چگونگی رسیدن به اهداف استراتژی بازاریابی شما را تعیین می‌کند. مهم ترین عواملی که بایستی در تعیین استراتژی در نظر بگیرید موارد زیر هستند:

تقسیم بندی مخاطبان مورد نظر

اول از همه باید بدانید مخاطبان هدف و مشتریان بالقوه شما چه افرادی هستند؟ نیاز یا ترجیح آن‌ها چیست؟ چه علاقه‌مندی‌هایی دارند؟ چطور می‌توانید انتظارات آن‌ها از محصول و خدمات موردنظرشان را برآورده کنید؟ چه سرویس‌هایی باید باشند تا بتوانند به راحتی به پاسخ سوالاتشان برسند؟

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید

 

برای این که بتوانید سوالات بیشتری را دقیق‌تر پاسخ بدهید بایستی پرسونای مشتری را با دقت بیشتری تعیین کنید. شاید خواندن مطلب کهن الگوهای شخصیت مخاطب در دیجیتال مارکتینگ بتواند سرنخ های خوبی در این زمینه به شما بدهد.

تثبیت موقعیت

برای این که موقعیت مناسب و تثبت شده‌ای در بازار داشته باشید لازم است پیشنهادی ارائه کنید که شما را یک سروگردن از رقبا بالاتر بنشاند. یعنی با شناختی که از مخاطب به دست آورده‌اید ارزش‌هایی تعیین کنید و سعی کنید بفهمید کوتاه‌ترین مسیری که مخاطب از طریق آن به دنبال ارضا نیازهای خود می‌گردد چیست. خدمات خود را به همان شیوه و درهمان جا به مخاطب برسانید. به این معنا که مخاطب بایستی به عنوان مصرف کننده مستقیما سراغ شما برود نه این که از میان رقبا تصمیم گیری کند. به اسنپ نگاه کنید که چطور به اولین گزینه دریافت سرویس حمل و نقل تبدیل شده است! پس از این که ارزش منحصر به فرد خود را تعیین کردید بایستی کانال‌هایی که مخاطب هدف در آن حضور دارد را شناسایی کنید. آیا مخاطبان شما در لینکدین بیشتر حضور دارند یا آن قدر مشغله دارند که جز ایمیل‌شان به جای دیگری سر نمی‌زنند؟

استراتژی محتوا

ایجاد، توزیع و مدیریت محتوا عاملی است که کاربران را به برند شما جذب می‌کند و آن را در اذهان ماندگار می‌کند. برای هر یک از کانال‌های ارتباطی با مخاطبان مثل شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ استراتژی محتوا در نظر بگیرید.

پلن دیجیتال مارکتینگ

مرحله 4: استراتژی ها و تاکتیک های دیجیتال

 

هدف کلی دیجیتال مارکتینگ جذب مخاطب، تبدیل به مشتری و ایجاد مشتری وفادار و دائمی است. اهداف ریزتر به کسب و کار و برند شما بستگی دارند. بر اساس اهداف کلی و جزیی که تعیین کرده‌اید و شناختی که از مخاطبان خود دارید، استراتژی مارکتینگ خود را نیز تعیین کنید. یعنی بدانید که کمپین‌های بازاریابی ایمیلی برای شما مناسب ترهستند یا سئو و تبلیغات کلیکی یا هزاران مورد دیگر.

خوشبختانه یا متاسفانه روند رشد تکنولوژي تصاعدی است و کانال‌های ارتباط با مشتری و تبلیغات هرروز در حال افزایش هستند.  اما این مورد انتخاب‌های ما رابیشتر نمی‌کند. بلکه شناخت خوب از مخاطبان بایستی به محدود شدن انتخاب‌هایتان کمک کند. بالا بردن اطلاعاتتان درباره هردومورد می‌تواند انتخاب کمپین مفید را به صورت خودکار برایتان طی کند.

فقط باید سعی کنید به روز بمانید و از تازه‌ترین تکنولوژی‌ها در دیجیتال مارکتینگ آگاه شوید و کاربرد هریک را به خوبی بشناسید تا بتوانید در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.  تکنولوژي به اصلی ترین ابزار برای پیاده سازی استراتژی های دیجیتال تبدیل شده است. و این یعنی یادگیری و استفاده حداکثری از آن برای شما حیاتی است.

 

مرحله 5: بررسی متریک نتایج و KPI ها

طراحی و اجرای استراتژی هایتان پایان کار نیست. در واقع بخش مهم کار از این جا شروع می‌شود. تازه باید آستین‌ها را بالا بزنید و وارد فاز تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از کارهایتان بشوید. یکی از بهترین ابزارهایی که می‌شناسیم گوگل آنالیتیکس است که گزارش‌های کامل و جامعی از تمام قسمت‌های سایت و تجربه کاربران و حتی کمپین‌های تبلیغاتی به دست می‌دهد.
در این مرحله تمام عملیات‌های خود را با KPI یا شاخص عملکرد خاص خو بسنجید. تا بتوانید تشخیص دهید ROI  یا بازگشت سرمایه کافی را داشته اید یا خیر. به این ترتیب اثربخشی تمام فعالیت‌ها برای شما ثابت می‌شود و در تصمیم گیری‌های بعدی خود می‌توانید تیر را نزدیک‌تر به هدف بیندازید.

ممکن است این طور به نظر برسد که بدون استفاده از ابزارها و شاخص‌ها به صورت ذهنی و عینی هم می‌توانید نتایج را تحلیل کنید. اگر این فکر به ذهن‌تان خطور کرد، شیطان را لعنت کنید خونسردی خود را حفظ کنید و به پای لپ ‌تاپ برگردید. چرا که در دنیای تحلیل و اعداد و ارقام همیشه جزییاتی وجود دارد که فرصت‌ها و فضاهای بیشتری را برایتان آشکار می‌کند.

 

جمع بندی

حالا تمام چیزی که برای تنظیم یک پلن دیجیتال مارکتینگ موفق به آن نیازدارید را در اختیار گرفته‌اید. اگر سوالی در این باره در ذهن شما وجود دارد و هنوز پاسخی برای آن نیافته‌اید می‌توانید از بخش نظرات از ما بپرسید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید که فکر می‌کنید می‌تواند برای سایر خوانندگان هم مفید باشد، از همین قسمت به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره می‌توانید برای تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله تعیین استراتژی می‌توانید روی تاس حساب کنید.

 

به دنبال جذب مشتریان جدید برای کسب و کارتان هستید؟
تیم ما قدم به قدم در مسیر موفقیت در کنار شما خواهد بود.
از اینجا شروع کنید
نعیمه نخعی

نعیمه می‌نویسد، مباحث پیچیده مارکتینگ را ساده می‌نویسد تا همه بتوانند به سادگی حرفه‌ای شوند!